Kam investovať, a či vôbec

Príspevok v téme: Kam investovať, a či vôbec
Terezia1959

Ahojte. mate niekto skusenosti, co s nejakou ciastkou ? Som studentka a peniazky som zdedila, v rodine mi s tym nikto poradit nevie.. Do banky ist len tak nechcem, lebo viem ze by ma nahovarali na kadeco.
Zijem s priatelom v podnajme, nemame tolko aby sme si mohli kupit nieco svoje, aby ste si nemysleli ze mam miliony :D. Len neviem narabat s peniazmi, neviem ci ich mam mat na ucte, doma, alebo co... Dakujem pekne :)

Martina_M

Tak já mám trochu jiný názor. Samozřejmě, je nesmysl mít ty peníze doma pod polštářem, na tom se asi shodneme všichni, ale spořící účet? Ještě ve slovním spojení "výhodný spořící účet"? To snad ne, žádný takový teda neznám :D
Pokud se ve financích vůbec nevyznáš, asi bych zkusila zapátrat ve svém okolí a poptat se, jestli někdo nezná fakt dobrého finančního poradce. Je to trochu risk, protože rádobyfinančních poradců je hodně, ale nic jiného ti asi nezbývá. Druhá možnost by totiž byla, že vybereš nějaký způsob, jak ty peníze zhodnotit a nastuduješ si o tom něco sama. Což je dost na dlouho a musíš znát svoje silné s slabé stránky, abys věděla, na co se zhruba zaměřit.
Takže konkrétně třeba já jsem peníze co jsem měla navíc nasypala do svého podnikání. Nevydělala jsem na tom miliony, ale pracuju tak, že jsem hrozně spokojená a za ty peníze to stálo. Další přebytky co teď mám investujeme s přítelem do obchodování na forexu (pokud netušíš, o co jde , jakože ani já jsem donedávna a netušila, tak třeba www.forex-zone.cz - ať máš představu o čem mluvím :D) Tohle už je ale mnohem víc komplikovaná varianta a upřímně přiznávám, že bez přítele bych do toho nešla, protože nemám moc dobrý analytický myšlení a sama za sebe bych prodělala i kalhoty. Na tohle prostě musíš milovat grafy, musíš umět dost přemýšlet a musíš se pořád vzdělávat. A to už zabere nějaký čas. Ale stejně tak zabralo i to moje podnikání, že.
Takže mi z toho tak nějak vyplývá, že vlastně dost záleží na tom, kolik jsi schopná do toho věnovat času a snahy :)

AndrejDuck

Ahoj, veľa šťastia pri riešení finančných záležitostí ;) Buď riešime ako peniaze získať alebo čo potom s nimi :)

áno, jednou z možností sú banky, vkladné knižky, termínované vklady, či sporiace účty - podľa všetkého však tieto účty nie sú schopné pokryť ani rast inflácie a teda zbytočne s nimi peniaze prerabame - pekne to je napísane napr. tu financievpohode.sk

zároveň je to však vždy lepšie ako držať peniaze doma.

čo sa týka výhodnejších investícii, to už je dobré si dobre premyslieť a ideálne v prípade nedostatku skúsenosti, poradiť sa aj so skúseným odborníkom - ale s takým ktorý je ochotný skutočne pomôcť Vám a nie sám sebe. Ako takého rozoznať? Neviem, ja na to používam intuíciu, ktorú roky trénujem, ale ako to poradiť iným neviem.

V každom prípade zaujímavý článok s mnohými možnosťami na investovanie je tu: www.tomasmaga.sk

Za mňa osobne najviac vyhráva investícia do vlastného podnikania, prípadne nehnuteľnosti (ak je na to dosť kapitálu) - na vlastné podnikanie stačí často aj menšia suma, závisí od oblasti..

Prajem veľa šťastia, a veľa peňazí. a samozrejme aj zdravia, keďže sme na fóre o zdraví :)

mate59

Doma peniaze určite nedrž, nie sú v bezpečí.Daj do banky,do výšky sto tisíc eur sú chránené zo zákona aj pre prípad krachu banky.Nedrž ich ani na bežnom účte,nie sú úročené.Dnes banky nedávajú veľký úrok,ale aspoň niečo,lebo aj tak ti z nich inflácia zožerie časť a úrok to nepokryje.Najvýhodnejšie je ich mať na sporiacom účte,máš ich kedykoľvek k dispozícii a za účet nič neplatíš.Porovnaj si ponuky jednotlivých bánk,možno banka,kde máš bežný účet má niečo výhodné.Osobne by som neinvestoval do rôznych finančných fondov, či už dlhopisových,akciových, zmiešaných, do žiadnych.Tu peniaze nie sú istené fondom ochrany vkladov a môžeš ľahko prerobiť,tu nikdy nevieš,ako sa bude daný fond vyvíjať.Akciám iste nerozumieš, preto do ničoho takého neinvestuj.Ak peniaze nebudeš 6 rokov potrebovať,založ si stavebné sporenie, po 6 rokoch si ich vyberieš pomerne dobre zhodnotené.Pozri,aké zhodnotenie dáva banka pri termínovanom vklade,daj max. na jeden rok.Ale úrok je nízky skoro všade.Vyber si banku, ktorá poskytuje vedenie celého účtu zadarmo,bez poplatkov,zriaď si internetové bankovníctvo a neboj sa ani čisto internetovej banky.V banke sa vždy pýtaj, či je produkt istený ochranou vkladov.