Kolaps v práci - prečo sa mi to takmer stalo?

Príspevok v téme: Kolaps v práci - prečo sa mi to takmer stalo?
matejmik

Zdravím, včera som bol v práci na nočnej (je to práca v stoji) (od 22:00 do 6:00) a spal som od 6:30 do 14:30 ale aj napriek tomu som pociťoval slabšiu únavu (bola to moja druha nočná v živote, prva bola v pohode). Asi o 23:30 som podľa kolegyni zbledol a ja som sa aj tak citil, že som vo fáze kolapsu. Motivaciu mi trochu dodali myšlienky na Beara Gryllsa, že mam zachovať chladnu hlavu a nepanikariť. Oprel som sa teda o ten vozik na ktorom som pracoval a kolegyna sa ma začala pytat ci mi je zle. Povedal som, ze krvny tlak som nemal znizeny, takze dovodom bola asi unava. Išiel som na chvilu na cerstvy vzduch vonku a doslova odrpel som si tam do 00:20, kedy sme mali 10 minutovu prestavku. Za tu prestavku som do seba napchal bielkoviny (konkretme tvaroh s rožkom a uhorkov) a hneď na to aj glukozu, pri ktorej som si myslel ze mi doda akusi energiu. Taktiez som vypil kavu a zacal googlit ako na mobile ako sa z toho dostat. Podla niektorych zdrojov som mal dat krv do mozgu. Takze som viackrat aplikoval cviky kruzenie rukami a v sedavej polohe dat si hlavu medzi kolena. To mi sice pomohlo ale len na prvych 20 minut kedy som sa citil vyborne vo forme ale hned na to som sa dostaval k tomu neprijemnemu pocitu kolapsu. V sluchatkach som si nastavil motivacnu hudbu a pocuval ju. Popri praci som sa snazil mat hore hlavu a velmi s nou neotacat aby sa mi nezarocila. Videl som totiz napr. Pri pohlade na vozik ze sa hybe aj ked sa nehybal. Je pravdepodobne ze take stavy som mal v dosledku unavy. Viackrat ma kolegyna chcela nahlasit veducej ze mi nie je dobre a aby ma poslala domov. Lenze MHD neslo a peniaze na taxi som nemal a bolo mi blbe ich pytat od ostatnych. Samozrejme pitny rezim som dodrzoval vo vysokom mnozstve. Za hodinu som bol schopny vypit liter a pol vody. Bal som sa dehydratacie a zo skusenosti viem, ze ked som sa napil vody tak zaspat nedokazem. (Pred spankom nepijem vodu). Takze som pil kazdu cca minutu-dve v mensich mnozstvach, co zapricinilo aj to, ze somkazdych 5-10 minut odskakoval na WC, kde som si vzdycky aj v sedavej polohe dal hlavu medzi kolena aby sa mi rozprudila krv v mozgu. Musim povedat, ze to nezaberalo vobec. Jednoducho to potom takto pokracovalo cely den ale chvala Bohu nakoniec som neskolaboval. Na tej druhej prestavke (20 minut) som išiel do satne, dal si pod hlavu batoh, lahol na zem a nohy som si dal na lavicku. Zavrel som oci ale nepomohlo ani to. oprostredie malo klimu ale aj tak som sa potil. Dnes o 22:00 idem na dalsiu nocnu. Spal som od 7:00 do 14:00 a som malo unaveny uz teraz takze akurat idem skusit spat do 20:00 (cez den sa mi ale v dosledku modreho svetlo velmi tazko spi a neviem ci vobec zaspim. Potrebujem nejak odburat ten melatonin). Nechcem aby sa mi to stalo na nocnej opäť. Chcel by som sa citit fit. Na zaver by som sa chcel opytat: zachoval som v takej situacii spravne? Co som urobil dobre a co naopak zle? Ako by som v takejto situacii mal postupovat a ako sa pripraviť? Popripade ake potraviny konzumovať. Kofein, glukoza pomaha? Ďakujem veľmi pekne za pripadne rady a odpovede.

samianka

Uvidíš, či sa ti to ešte niekedy stane. Ak áno, tak by si mal ísť k doktorke aby ťa vyšetrila. Proste niektorým ľudom nerobí dobre, keď pracujú nočné smeny.

Defcon

Autor temy, mozes mi vysvetlit svoj myslienkovy pochod : kedze som potreboval dostat krv do hlavy, tak som zacal mavat rukami. ..? Vobec nechapem. Ak si chcel dostat krv do hlavy, tak si lahni a zdvihni nohy.
Ked si zacal cvicit rukami, tak si praveze odpumpoval krv z organizmu aj hlavy a zacal si ju pumpovat do ruk.....
Kofein ta povzbudi, a pripadne mozes pouzit kreatin . Dost pomaha aj rozumna strava. Lebo isto ti pomoze celozrnne pecivo a kuracie prsia, ale vysmazany syr ta tazko skoli...

odoslat2

Defcon ked su vsetci slovaci ako ty tak nikdy lepsie nebude to je fakt. ,Zo Slovenska je pakaren kde sa vsade robi nocne a na 12tky a ludia z roka na rok chorlaveju. Simiona ten vyprazany syr je sice fajn ale tvoje telo ti zato v noci nepodakuje ver mi. Ved sa len pozrite ako stupol vyskyt cukrovky za posledne roky a rakoviny je ako chripky. Nocna praca ma na tom nemalu zasluhu .Prehodeny rezim cloveku vobec neprospieva zarabas si akurat tak na cukrovku a rakovinu do buducna aj ked teraz to mozno neberies vazne. Ja sama som v takejto fabrike prisla o zdravie .Kto mi pomoze teraz? Nikto. Autor temy ak mas moznost najdi si inu pracu a nenic sa.Nebud hlupy ako druhy ludia ze prijimaju takuto pracu potom ochoreju a nestekne po nich ani pes. Robime najviac nocnych z celej EU platy smiesne vsetko mame na dlh a zdravie znicene. Ovecky zobudte sa

Tomas12345

Chcel by som sa citit fit. Na zaver by som sa chcel opytat: zachoval som v takej situacii spravne? Co som urobil dobre a co naopak zle? Ako by som v takejto situacii mal postupovat a ako sa pripraviť? Popripade ake potraviny konzumovať. Kofein, glukoza pomaha? Ďakujem veľmi pekne za pripadne rady a odpovede.

No hlavne si zajdi cim skor k doktorovi na testy. Mozes mat deficit mineralov, ci vitaminov, alebo aj nedostatok zeleza anemiu, ci hocico ine.

Ako vies ze si nemal nizky tlak ? Meral si si tlakomerom ?

No zle si spravil to že si pil až moc vela vody. Kazdu hodinu pit 1,5 litra je podla mna naozaj vela. Pri pití privelkeho mnozstva vody sa môže krvny tlak až privelmi znížiť.

Ak príde cloveku zle tak musí hned prestat vo fyzickej námahe, sadnut alebo este lepsie lahnut si, a napiť sa studenej vody, a tiež pomaly a zhlboka dýchať. Tiež aj ponoriť zápästia pod studenu vodu. Dobré by bolo nosiť so sebou tlakomer a v prípade že ty príde zle, si treba zmerat tlak. Ak je nízky tak si treba dať sodík teda niečo slane aby sa krvný tlak zvýšil na normalnu uroven.

Glukoza pomáha len vtedy pokial mas problemy vyvolane nízkym cukrom v krvi. Kofeín nepomaha nikdy, skôr situaciu ešte zhorší. U niektorych ludi dokonca kofein vyvolava pocity na odpadnutie a navyse kofewin dehydruje a zvysuje uzkosti , takze kofein si nedavaj ak ty nie je dobre.

Defcon

Ty a milion dalsich tu na tomto fore mate jednu spolocnu vlastnost. Takmer ste odpadli, takmer ste zomreli, takmer, takmer, takmer. Uz len troska chybala aby ste vsetci umreli. Cele je o to zivote. Doteraz vam stacilo lajkovat a sediet doma pred pc. A ked idete makat, nedajboze na nocnu, tak z obycajnej unavy robite smrtelne diagnozy alebo aspon choroby.
Nikto ti nepovedal, ze nocna sichta je o niecom inom ako cumet do 4 rano na fb ? Jj, prave si sa dozvedel nieco o zivote. Neucil si sa , tak makas manualne.....a bude to tak najblizsich 50 rokov. Carpe diem amigo.

simiona

Podľa mňa tvoje telo nezvláda nočné. Možno si po čase, množno 3 mesiace zvykneš. Ak nie, nemôžeš robiť prácu v noci. Ale myslím, že ti aj doktor môže dať potvrdenie o tom, že nemôžeš robiť nočné. A potom pôjde už len o ochotu firmy, či ti to schvália alebo budeš musieť odísť.

Ja tiež robím nočné a nejem nič špeciálne. Zo začiatku to síce bol problém jest tak neskoro, ale teraz dokážem zjesť na nočnej o polnoci aj vyprážaný syr. Viem, že to nie je zdravé, ale po namáhavej práci som dosť hladná.

Ale ak si ranné vtáča, budeš mať problém. Tak ako ja ako nočná sova mam zlú náladu a ťažko sa mi stáva na rannú smenu.

matejmik

Vďaka za odpoveď. Robim montaž kablov. Tam zas nie je az taky velky problem ako v tej tovarni. Dnes som do seba napchal bielkoviny, rozne vitaminy. Zjedol som vela paradajok a par slivok, broskyn a jablko. Nechcel som si hned davat glukozu tak som si dal aspon tie prirodne cukry. Dalej kavu a studenu sprchu. Uz teraz som unaveny a to som cely den lezal v posteli (zaspat som ake nevedel). Bolia ma aj oci.

simiona

Myslím, že si to robil dobre. Robíš v továrni? Lebo je mi skôr divné, že ti vedenie dovolili behať každých 5 minút na WC? U nás by to bolo nepredstaviteľné. Nemal si vôbec už ďalej robiť. A ďalší deň si mal ísť do doktora. Ľuďom sa nebude páčiť, ak budeš opäť každých 5 minút na prestávke a oni budú musieť makať, aj za teba. Alebo zmeniť prácu, nie každý znesie nočnú smenu. Mne nočná smena nevadí, lebo ja som odmala nočná sova.