Bývanie v paneláku

Príspevok v téme: Bývanie v paneláku
Riley2786

Ahojte, mám otázku na ludi, ktorý bývajú v bytovke a vedeli by sa podeliť o pár informácií.

Ako zvladate bývanie v paneláku? My sme sa akurát nasťahovali a nestačím sa diviť. Vedela som,že to nie je med lízať, ale že to bude takýto hardcore to som teda nečakala.

Všade je samý hluk. Večer idem spať s bolesťou hlavu, ráno sa budim s bolesťou hlavy. Okolo celého paneláka lietajú samé upistane vtaky, o 100vkach lastovičkach ani nehovorím. Holuby nam sadajú na balkón a samozrejme vždy tam zanechajú značku. Pod oknami neustále stekajú psy, pri otvorení okná neustále počujem trúbenie, hádky, krik deti a ich rodičov, všade je neustále nejaké stavenisko a s ním spojený hluk, navyše bývame ešte pri kostole a neustále tu bijú zvony. Susedia sú už samostatna kapitola - to že o 6 ráno pravidelne presúvajú nábytok je vec ina, ale strašne stále búchajú na radiátor, hádajú sa, trieskaju, počujem dokonca ľudí z vedľajšieho vchodu, keď sa rozprávajú ( podotum, len kecaju, nekricia) a to som na 7 poschodí. Majú malé dieťa ktoré neustále tak silno a usedavo plače, raz volá mamu raz otca az sa často premáham či mám zavolať policajtov a či mu niečo nie je . Pravidelne vždy o 7 ráno ho vysadia na balkón, nechajú ho hračkami trieskať a plechový balkón, pistat a je to proste na nevydržanie. Všade samý hluk, krik, buchot, vŕtanie.

Viem, že to je panelák, ale ako sa prosím vás vysporiadavate s takým hlukom, keď potrebujete úplne vypnúť a byť v totálnom kľude? Ďakujem.

Danielkaa

Jo tak tohle přesně taky znám, v paneláku bydlíme už nějaký pátek a řešíme to špunty do uší na noc, ale naštěstí máme klidné sousedy, takže to zvládáme dobře. Takže se to dá. Bydlení jsme teda sehnali tady www.czech-estate.cz ale není to úplně pro každého tak hodně zdaru při potlačování hluku.

Majkrakova

No, ja bývam v bytovke už asi 20-30 rokov, presne to nebudem spomínať, že koľko, ale je to od narodenia, takže som zvyknutá a úprimne pravdu poviem, som dosť spokojná s tým, ako to je. Bývam síce v menšom meste na východe Slovenska, takže zo sídliska či idem MHD, tak za 15 minút som v meste alebo pešo a to mám za takých cca 30 - 40 min, možno aj skôr, ale už aj na sídlisku máme LIDL, jedno CBA, asi dva malé obchody zamerané na pekárenské výrobky, teda rožky, knedľa, buchty, a nikde to nestojí až veľa, čo kedysi, v CBA bežne veci ako sladké (keksy, tyčinky, jogurty RAJO) či minerálky po pár centov, takže za lacno sa naješ a to máš nákup rovno pod oknom potraviny, tiež pošta, základná + materská škola, kostol a o 50m ďalej zase dedina a cez dedinu asi kilometer a to už vychádzaš von na okresnú cestu smerom do tatranského mesta, samozrejme medzi tým kopu dedín, ale to viac smerov z mesta vedú do iných a medzi nimi dediny. Ale doba sa mení, zarobiť sa tu nedá, tak treba chodiť do iných krajín na západ, takže aj tam je to nevýhoda, napr. na ubytovni či dome a nemáš súkromie, lebo musíš bývať s ostatnými, aby si nemala bývanie až tak drahé. Tiež život na sídlisku je iný ako kedysi, niekedy sme chodili po škole von s kamarátmi ako každé iné deti a teraz stále doma, nevieš, čo teraz, častejšie na internete ako pozerať TV (napr. televízne noviny), v noci vyniesť smeti, takže s dobou sa aj správanie okolia mení, teda záujmy spoločnosti v okolí, čím to tiež na psychiku človeka nie je práve najlepšie a to prosím pekne, že žiadne osobné problémy v rodine či práci práve nemusíš mať. Napr. Ja celých 30 rokov bývam až na najvyššom, teda 13. poschodí a to mám výhľad na celé mesto ako z prednej, tak aj zo zadnej časti bytovky, teda aj na jeden aj druhý koniec mesta, takže asi ťažko by som sa odtiaľ chcela odsťahovať a taký byt by som kúpila kľudne aj v 2-násobnej hodnote, veď zázemie je stále to najdôležitejšie k životu, bez čoho sa nedá žiť, ale to panelák tak ako každý iný z 80. rokov, teda z poslednej dekády ČSSR, slovenská klasika. A ten hluk ? Tak ako kde, my sme mali napr. 10 rokov neplatičov susedov ožranov, ale aj iných, ktorým si Ty tvojím hlukom občas prekážala, takže zas si musela ma dobré preskúmané okolie, kedy vojsť von a naspäť dnu do bytu, aby si sa s nimi nestretla, výťahy nehučia každú chvíľu ako kedysi, samozrejme cez deň viac, v noci od 1:00 do 4:30 asi 3-4 krát, ak niekto ide na nočnú alebo inú zmenu, aj to si pamätám ešte z rokov 2000 - 2010, že od 6:00 - 8:00 bol výťahy obsadený každú chvíľu, lebo ľudia musia do roboty, že ? Od 8:00 do cca 12:30 najmenej, lebo každý bol v práci, škole, od 13:00 do cca 17:30 asi najviac, lebo každý sa vracal z roboty a potom do noci už len ako kedy, ale dnes je to už ináč, lebo stredné školy rovesníci pokončili, a v dospelom živote sa záujmy samozrejme tiež zmenili, tak buď poodchádzali do zahraničia alebo šli žiť vlastné životy s partnermi, tak akosi podochádzali, čiže ľudí je tu o niečo pomenej ako kedysi, ale veľmi to ani nevidieť, tú zmenu, nehovoriac, že niekedy sme tam najmä v zime boli na schodištiach aj bezdomovci, teda nechávali po sebe fľaše od ovocného vína, nemali kde na záchod, tak smrdelo tam takisto alebo popísané steny, ale dnes sa to už viac menej ani nestáva, takže celkom OK. A tie lastovičky, áno, v lete to máme tiež bežné, ale aj sokol myšiak nám sem tam priletel, niektoré bytovky sú pozatepľované, čo je trend asi od roku 2010, kedy sa to začalo akosi masovo po celej krajine takto zatepľovať, a rušnosť po okolí, tak niekedy nám tu mladí hulákali ostošesť, dnes v noci už ticho, ale zas stavebný ruch počas pracovných dní na dennom poriadku, pod nami keď sa pred rokom nasťahovala nová suseda, tak tiež nezvyknutá, že ide od nás samí hluk, sa občas aj sťažovala, teraz si už zvykla, tak nemá problém, ale predošlá sa sťažovala zas na vytápanie od nás, čo sa tiež ako u koho stáva, od nej zas v noci bolo počuť súloženie a to mala prosím už pomaly 50 rokov :-) čo sa len tak nevidí ! Treba si zvyknúť, pokiaľ to nie je niečo podobné ako Pentagon či iné bratislavské paneláky, tak dá sa, prečo nie. V dome zas nevýhoda, že okrem prác okolo domu ako kosenie, záhradka atď. musíš mať aj peniaze, najlepšie, ak si príživník (poslanec NR SR), lebo ak sa Ti niečo pokazí, alebo napr. opraviť plot či strechu, komín alebo zatepliť dom a nemáš len tak tisícku Eur na konte, tak potom si pekne v riti, lebo splácať kadejaké úvery atď. je v dnešnej dobe už aj trápne, že ? Tiež cestovať z dediny do mesta, keď tam nemáš občiansku vybavenosť a ak tam nejde autobus, železnica a nemáš ani na auto, tak to časovo tiež nestíhaš, že ? Takže asi tak ako porovnanie, či dom alebo byt . . .

0vecka

ja som sice v panelaku nebyval ale ono si fakt clvoek zvykne. Podla mna je lepsie mat staly nejaky hluk doprava ftaky atd ako ked je vsade ticho len zrazu o 3 rano sa zacnu susedia rozpravat. Teraz byvam v dome a je to dost zataz hodina tyzdenne je len kosenie. Potom vyberanie buriny a obcas vycistit odkvapove rury atd.. proste podla mna sa ovela lepsie byva v byte aj ked asi nie zrovna v panelaku..

Mrauka

Je to o zvyku, casom otupies, ale uplne sa na to zvyknut neda. Z domu do bytu je to velky sok, ale aj naopak. Ani na uplne ticho sa zvyknut neda.
Sluchatka na usi a nejaka meditacna hudba, stuple do usi a caste vylety do parkov a prirody, potom to az tak nie je destruktivne. Tehlovka je lepsia ako panelak, v panelaku sa siri zvuk a hluk ako besny.

mate59

Na sídliskách je to tak. Aj nám smrdia pod oknami prešťaté trávniky od psov,hlavne po daždi, keď sa začne voda vyparovať,o psích výkaloch ani nehovorím, na trávnik radšej ani nestúpim, pričom sa všetci psíčkari dušujú,že po svojich miláčikoch výkaly zbierajú.
Aj nám pískali ako vravíš lastovičky pred oknami.Nie sú to lastovičky,ale dážďovníky.Odkedy zateplili paneláky je pokoj,netopiere sú potichu a lietajú večer.Susedov máme takisto ,majú tri malé deti,asi sú všetky hyperaktívne.Ale inak susedia OK.Bývam na prízemí,pred oknami stromy, takže nemám v lete v byte moc teplo.Ty si na sedmičke, počkaj na pravé leto, v noci budeš mať v byte 30 stupňov kým si nezavedieš klimatizáciu.
Všetko je to ale o zvyku,býval som na dome,ale dnes by som z pohodlia paneláku nešiel bývať inam.Alebo si zvykneš,alebo si postav na dedine dom.