Čítanie kníh

Príspevok v téme: Čítanie kníh
knihy

Zdravím. Začnem hneď z fleku. Mám príznaky OCD, napádajú mi všelijaké myšlienky, z ktorých mám strach a mám nutkania robiť kompulzie. Som ako na húsenkovej dráhe, raz hore a raz zase dolu.
No a tu je trochu problém. Pri čítaní kníh mi častokrát napadnú koniny, ktoré ma pri čítaní textu rozhodia a potom mám problém pokračovať v čítaní ďalej, pretože mám úzkosť. Ten obsah myšlienok je asi vždy taký, že sa ho bojím. Atakuje ma cez strach. Teraz racionálne viem zhodnotiť, že je to premyslená taktika ísť na niekoho cez strach a odolať mu môžem tak, že mu budem čeliť. No keď príde na lámanie chleba, je to ťažké. Po takýchto myšlienkach mám nutkanie prečítať si danú pasáž znova - ešte raz s tým, že budem lepšie odolávať myšlienkam a má to zrejme aj funkciu kompulzie. A potom sa stáva z toho kolotoč. Som vyčerpaný. Prečítam 5 strán a chce sa mi spať. Trápi ma to. Rovnako ako môj sklon k perfekcionizmu. Text si čítam viacejkrát aby som ho pochopil. Odporúča sa čítať s porozumením ale myslím si, že u mňa je to prehnané. Akoby som si chcel každý jeden detail uvedomiť, čítať to s maximálnou pozornosťou a snažiť sa zachytiť čo najviac. A keď cez niečo prejdem s tým, že nerozumiem a ani som sa nesnažil si to nejako vysvetliť minimálne po svojom, tak mám tiež úzkosť. Na druhej strane chcem čítať maximálne pozorne, aby som autorov text pochopil čo najviac, no toto čo robím ja mi príde nie veľmi normálne. Tá pozornosť tam je zrejme priveľká, prehnaná.

Viete mi niekto pomôcť? Nejaké rady alebo čo. Alebo môže byť, že čo sa týka toho porozumenia, že mám nižšie IQ a tým pádom to môj mozog nestíha všetko spracovať a musím si to čítať viackrát aby som všetko pochopil? Ako čítate knihy vy? Viem, že niektorí preskakujú nudné pasáže atď.. :D Čítanie ma baví, len to OCD a podľa mňa prehnaný perfekcionizmus mi to komplikuje a veľakrát sa mi potom do toho nechce, pretože je to pre mňa vyčerpávajúce, akoby som sa učil do školy alebo čo.

Ďakujem, že ste si to prečítali až sem a budem vďačný za každú rozmumnú odpoveď.

knihy

kristinaOCD: máš nejaký email? Možno by bolo fajn popísať si s niekým, kto zažíva podobné veci.

Rozmýšľal som aj nad tým, či má nejaký súvis perfekcionizmus a OCD resp. či ľudia so sklonom k perfekcionizmu majú aj väčší sklon k OCD.

knihy

Za psychológom som nebol, aj keď som nad tým rozmýšľal. Fascinuje ma predstava rozprávať sa s človekom, ktorý rozumie psychológii :D Lepšie by to však bolo niekde pri káve a nie v ambulancii.

Čo sa týka tých komentárov, že mám siahnuť po inej knihe, pretože táto ma nevie pohltiť - to nie je pravda - kniha ma baví úplne, aj sa do nej dokážem pohltiť, len často ma z toho vyvádzajú tie myšlienky, pri ktorých mám pochybnosti a častokrát sa mi zdá, že si to naozaj myslím a keď neurobím nejakú tú kompulziu (prečítať znova atď...) tak mám trochu úzkosť, som nervózny, slabšie sa sústredím, pretože mám namysli, že som neurobil kompulziu a mám myšlienky typu čo ak sa niečo stane, niekomu, niečomu tým ubližujem atď...

Podotýkam, že toto sa nedeje len pri knihe. Takže, vyplýva mi z toho typické OCD :/ Najhoršie je však odolať tým pochybnostiam, ktoré prídu po nevykonaní kompulzie.

kristinaOCD

Ahoj, aj ja mam OCD a citam presne tak isto ako hovoris, kazdu pasaz niekolkokrat aby som 100%tne porozumela kazdemu slovu, dokazem takto precitat asi len 10 stran... viac nevladzem. takze to asi s OCD suivisi

Bnb

Podľa mňa len nečítaš správne knihy. Knihy, ktoré by ťa naozaj pohltili a iné myšlienky by ťa nerozptyľovali.
OCD by to bolo keby si mal silné nutkanie čítať tú stranu viackrát buď iba kvôli tomu nutkaniu alebo by si map myšlienku, že keď to neurobíš, tak sa niečo stane.
Na IQ sa nezameriavaj, to s tým vôbec nesúvisí a navyše si to aj tak skoro nič nehovoriace testy. Merajú iba schopnosť logiky a orientácie v priestore.

Biela Kobra

Záleží na tom, akú knihu čítaš. Príbehy sa odjakživa rozprávajú a pár storočí píšu práve preto, aby sa poslucháč/čitateľ do nich ponoril, aby ho pohltili. Aby čitateľ s postavami prežil to, čo prežívajú oni, a na chvíľu zabudol na vlastné trápenie alebo banality. Aby sa poučil z toho, čo sa stane im, a nemusel to zažívať na vlastnej koži. Aj kvalita autora sa čiastočne meria podľa toho, akú pútavú knihu dokáže napísať, ako dokáže čitateľa strhnúť a presvedčiť.
V prípade, že knihe nerozumieš, možno to nie je kniha pre teba. Treba skúsiť inú knihu, iného autora alebo iný žáner. Dnes je knižný trh naozaj presýtený všetkým možným, tak si každý môže vybrať to, čo sa mu najviac páči. Aké knihy vlastne čítaš?

Suirte

No podľa mňa ty nízke IQ nemáš, ja by som skôr povedala, že záležitosť s ktorou bojuješ je vyhradená skôr pre tú opačnú kôpku. :D
Inak, ja síce OCD nemám ale tiež niekedy keď čítam a až moc sa ponorim do príbehu, mám pocit akoby mi prepol mozog alebo niečo podobné. Až sa niekedy preľaknem z tranzu. Alebo čítam kapitolu dva a zrazu mi klikne a prebleskne sa mi kapitola jedna alebo predchádzajúca veta pred očami. Je to čudné veru. Ale toto ti neviem moc poradiť, iba to asi nejako usilovne cvičiť.
To, že sa snažiš čítať až moc s porozumením je asi chyba OCD. Neviem, dá sa to nejako liečiť? Asi terapiou, však? Nevravel si o tom nejakému psychológovi? Som si istá, že v tomto prípade je to naozaj super nápad, dal by ti tipy ako to zvládať.