Depresia na materskej

Príspevok v téme: Depresia na materskej
Tomas Martin

Potrebujem prosím poradiť, manželka je na materskej dovolenke. Máme 2ročné a 4mesačné bábätko. Od narodenia druhého dieťaťa začala byť smutná, máva extrémne výkivy nálad a stále opakuje že nenávidí svoj život, že nikdy nemala mať deti a niektoré dni býva úple bez nálady, potom zas vybuchne kóli maličkosti. Vôbec to nie je ten človek ktorého som poznal. Nič ju nebaví a z ničoho nemá radosť. Bývajú aj lepšie dni, ale väčšinou je to zle... Prosím poraďte mi, bojím sa že má moja žena depresiu, niekedy to aj hovorí. Neviem či je na mieste vyhľadať odbornú pomoc.

Jaja15

Môže mať popôrodnú depresiu, bolo by fajn dostať ju k doktorovi. Ten zhodnotí jej stav a podľa toho predpíše antidepresíva. Ťažko povedať či je to naozaj depresia, väčšine mamičiek ak sú na materskej tretí rok to už začne liezť na nervy a vyhliadka byť min.ďaľšie 2 roky doma s ďaľším bábom tomu nepridáva. Potom je z toho nešťastná a nevie to riešiť...Skús si s ňou pohovoriť, v čom jej môžeš pomôcť, bolo by fajn ked prídeš z roboty, zobrať bábo do kočíka a aj staršie dieťa a ísť von, aby si mohla vybehnúť s kamarátkou na kávu alebo po obchodoch alebo len si sama oddýchnuť....Nie všetci, ona si potrebuje oddýchnuť od detí s ktorými je denne 24hodín.....Dohodnite si aspom jeden deň v týždni ked prídeš z roboty že budeš s deťmi(ak kojí tak aspom dobu medzi kojeniami). A ona nech si na tie 2-3hodinky urobí vlastný program. Ak máš sestru, mamu, raz začas ich zavolaj na varovku a choďte len vy dvaja do kina alebo na večeru. Pokiaľ ale plakáva, tak tie antidepresíva. Pokiaľ je len nešťastná , treba jej dať priestor len pre seba, bez detí. Viem že pri dojčati je to ťažké pre oboch, ale uvedom si že ona je s deťmi 24 hodín denne. Prípadne na 2-3 hodiny si zaplať opatrovateľku(sú v materských centrách) a urobte si sami program obaja spolu. Ak jej aj príde pomôcť svokra,mama, sestra - ona si síce pokecá ale stále je s tými deťmi-psychicky si od nich neoddýchne.