Hemoroidy - Zlatá žila - Definícia a princíp fungovania
RUMANČEK KAMILKOVÝ PROTI HEMOROIDOM
Ľudovo harmanček. Jednoročná bylina vysoká 10-40 cm, listy striedavé, dva až tri krát perovito strihané na čiarkovité segmenty. Rozkonárené byle nesú koncové dlhostopkaté úbory s lysým kužeľovitým a dutým kvetným lôžkom. Žlté rúrkovité kvety terča sú obojpohlavné, biele jazykovité kvety sú samičie. Rastie na zle obrábaných poliach, medziach, úhoroch, rumoviskách a pri komunikáciách. Často prechádza aj na slané lúky a pasienky.
Rumanček je jednou z najstarších liečivých rastlín. Pravda, jeho obľuba nebola vždy taká ako dnes. V antických dobách mu veľmi konkuroval rebríčkovec spanilý, ktorý je na juhu hojnejší a krajšie vonia (má však slabšie a trochu iné liečivé vlastnosti).
Rodové meno chamomilla je asi z gréckeho chamai - nízky, pri zemi a melo - jablko (pre pach), súhrne teda voňavá rastlina nízkeho vzrastu.
Zbiera sa v máji - júni až októbri a to celé, so stopkou dlhou do 2 cm. Najbežnejší je ručný zber, ale možno použiť aj špeciálne hrebene, alebo stroje. Materiál je nesmierne háklivý, veľmi ľahko sa zaparuje a drobí. Pri zbere by sa vôbec nemal stláčať, môže sa navrstvovať maximálne do výšky 10 cm. So sušením sa musí začať do 2 h po zbere. Inak treba materiál presýpať, aby sa prevzdušnil. Sušenie trvá asi 10-14 dní.
Podstatnú časť účinku rumančeka podmieňuje obsah silice. Silica obsahuje proazulénové látky, z ktorých pri destilácii vznikajú azulény. Uvedené látky majú protizápalové účinky.
Rumanček ja vynikajúcim domácim prostriedkom s protizápalovým pôsobením na kožu i sliznice, proti nadúvaniu i kŕčom, uplatňuje sa v detskej praxi, pri tzv. ženských ťažkostiach, tiež zvonka na rany, popáleniny (vo forme obkladov, kloktadiel, výplachov a pod.).
Mojej mame kupujem asi raz doroka výrobok Fine6 na hemoroidy je spokojná.