SOM CIGÁN

Príspevok v téme: SOM CIGÁN
Emtsuj

SOM CIGÁN... takto ma ľudia berú... takto sa beriem ja... celý môj život, inak to ani nejde, i keď sa k vám správajú ako ku "človeku", stále sú tu tie stereotypy, cigáni sú hlúpy, špinavý, smradľavý, agresívny, lenivý, zlodeji...
dobre, určite tu teraz niekto vyskakuje s tým, že sú tu aj iný, tí dobrý... tí ktorý sa správajú ako majú, chodia do práce, ale myslíte si, že sa vám vyrovnajú? Alebo sú dokonca "lepší" než vy? NIE, a prečo? Pretože sú to cigáni... čo vlastne chápem... ľudia sa prispôsobujú svojmu okoliu, rodine, kamarátom, spoločnosti, to robí človeka človekom. Dá sa povedať, že nikto z nás nieje "sám sebou", aspoň navonok, v našich mysliach môžme byť iný... taký aký sme, stačí sa len odpútať, pozrieť sa na svet zo svojich vlastných očí. Toto ľudia nechápu, aspoň tí "pripútaný". Odsúdiť skôr než poznať.

Mne je vlastne jedno či som cigán, som človek, ako aj VY.

WHISPER

hehe,... sú cigáni a cigáni.. takí ktorí ziju v osade a seru tam kde spavaju na podlahu takym da stát...
ale napriklad ako moja byvala kolegyna -ciganka- zdravotna sestra, ktora ma doma muza na voziku a syna choreho tiez, ze ich zivy z jedneho platu a jenej kurve ručila lebo ona dobra duša doverčiva, prisla o vlasny byt 3-izbovy, tak predstav si ze takej nepomoze nik...!
darmo mohla ist na mestsky urad pýtat, aby jej nejako pomohli, najomny byt ... smola.. hladaj si , staraj sa sama , kam pojdeš s 2 invalidmi, aj pod most... slušnmu nepomožu...
tiez inych ciganov slusnych poznam, aj moj byvaly kolega sikovny chalan , bielu si zobral, dieta maju, zlatý, slusny, pracovity, aj ako clovek super ze ked som nieco nevedela sla som za ním, bez všetkeho poradil, pomohol... aj tu som mala kolegu kde teraz pracujem, isiel pracovat inde, chlapec ma 20 rokov a tahal 2 roboty, nevazili si ho, robil ako otrok, ako besny a za kokota bol... odisiel inde robit a zarobi tam o 500€ viac ako tu.. a vazia si ho tam,..

hehe1

teraz sa tu akoze tvaris ako uboziatko, hej? to ste celi vy, cigani.... to, ze bezny cigan je spinavy, smradlavy, sprosty, kradne a napada ludi, je lenivy a robi bordel nieje ziadny stereotyp niekym vymysleny,
to je realita, drviva vacsina z vas nema prakticky ziadne vzdelanie, ste nezamestnatelni a len pytate a pytate, co nieje vase a na co nemate ziadny narok, lenze tento tupy stat vas zivi....
stavaju vam bytovky, ktore zdevastujete a este hulakate, ze chcete nove, kto da mne nieco zadarmo???
a este tu budes vyplakavat? ja osobne nemam absolutny problem so slusnym ciganom, co pracuje a zaradi sa normalne do spolocnosti, poznam ich par a vsetko ok, ale ak niekto oznaci veci pravym menom, tak nieje ziadny fasista, ani rasista a prave to, ze dostavate tolko a nic neprinasate znamena, ze sa vobec nevyvijate, len prezivate na socialnych davkach a robite deti na peniaze, staci vam zneuzivanie systemu....
samozrejme, ak chces byt iny ako vacsina, mas moznost, ten nalepky sa musis zbavit sam a ver mi, ide to....

medikamentus

Mal som susedovcov ciganov v mladosti. Bolo ich na 2-izbovy byt 9.
Tam sa umyvala dlazka 3x denne, smietky by ste nenasli. Varili starsie deti cele velikanske
hrnce krumplov, cuzpajzov, leca .... kym rodicia chodili do roboty v Kablovke.
Ich deti boli kamarati az taki, ze sa za mna pobili.
Cigani vedia dat lasku najavo a vedia sa podelit, ci vzdat cohosi. Cosi take neochvejne maju v srdciach.
Uz basnim, asi.
Ale takto to je.
Cigani v dolinach nemaju sancu sa postavit na nohy a
ziadne nahradne rodiny, ci akesi studentske domovy na nich nefunguju. Chcu byt spolu, co
je normalne.
Financie z E fondov sa kamsi odkotulavaju.. si myslim, lebo zriadit aspon kontajnerove
skolky pre romske deti by nemuselo byt az tak tazke a drahe. Podchytit tieto deti, naucit ich umyt
rucky, zasadnut k stolu, pocuvat rozpravky...atd naozaj take tazke? Na vychode je mnozstvo nezamestnanych, tak preco ktorasi, ci ktosi nedava lekcie mladym zenam o vareni? o hygiene a obzvlast o atntikoncepcii?
Takto by si ludia zaroven zarobili , zaroven naucili. Vsak, pan Richter? Takto si predstavujem znizovanie % nezamestnanych. Nie direktivne od zeleneho stola. Tie chudence dievcence na Uradoch prace maju bezzsenne noci. Musia znizovat krivku nezamestnanosti. Tak, sup, poslem zo dna na den vyzvu-pridite na urad- nahodou nepozriete do schranky a ste vyradeny.
Toto viem dobre, svagor si nemoze najst pracu, lebo sice nie je invalidny, (to ho nikto neuzna), ale nikde ho do prace neprijmu. (Ma problemy so skoliozou, ale udajne a vdakapanu Bohu nie az tak zavazne).Co s chlapom, ktory nemoze zdvihat tazke veci? Mal by asi sediet kdesi a zdvihat telefony. Lenze, ...to je lukrativna praca.
Ako ma on uzivit rodinu? Kolko je takych rodin? Jasne, sme ZA rodinu. Ale udupeme ju do zeme. komu na tom zalezi?
Nezaujima ma politika, zistil som, ze cim viac neviem, tym lepsie.
Pracujem, triedim odpad a zapajame sa cekla rodina do vsetkych moznych nadacii.
A nie je to tak, ze vidim Cigana a utekam... Zial, kohokolvek stretnem na zastavke
autobusu, ci v obchode, pridrziavam si penazenku vo vrecku.
Cigani, ci Romovia su nasa vyzva. Oni jednoducho potrebuju pomoct.
Viem si uplne kludne predstavit, ze sarmantny Rom so vzdelanim mi vyhladava odberatelov.
Preco nie?
Tak, preco nie?
Kto ma ist vytrhnut vrecuska s fetom do dolin? (inak, tieto deti neskutocne trpia, lebo su hladne a smadne a hladne...po normalnom zivote...). Ked sa nafetuju z tych sackov, tak maju halucinacie, ze su nakrmeni a spokojni. Iba to, im pomaha prezit.

Emstuj

-WHISPER

Sprostý ľudia... to viem, s tým súhlasím, lenže ono tu ide o tie obmedzenia ktoré spôsobujú tým odsudzovaním.

Ako som už dole písal, len som to chcel zo seba dostať, ukázať ostatným nejakým "nenápadným" spôsobom ako to je... neviem prečo, viem je to blbý dôvod, iba kvôli potrebe...

+ k tomu dokazovaniu, ja chcem niečo dokázať, sebe.

WHISPER

čo tu riešiš a na čo...? ludia → sprostí ludia odsudzuju ludí bez ohladu na farbu pleti, nie len cigánov, aj ked je človek niečím vynimočný, extravagantný, ja neviiem.. proste odsudzuju... odsudzuju ked ma niekto iný názor na niečo...atd...
a je fu či si cigán či biely či strakatoburkastý..

..jednoducho sa staraj len sám o seba a ži si svoj život tak aby tebe vyhovoval a nikomu nemusíš nič dokazovať,..