Problém s menštruáciou

Príspevok v téme: Problém s menštruáciou
Romusiiiikkk

Ahojte mám 13rokov a venujem sa atletike
Už menštruáciu som dostala na konci Júna
vtedy som naštastie nemala žiadne trénningy ale už teraz toho mám velmi vela
A ked mi príde dalšia menštruácia tak sa bojím že pretekať s vložkou nebudem môcť a o tamponoch som čítala že niesuvhodné pre 13ročné
Tak vás prosím poradte mi čo mám robiť lebo atletike sa chcem venovať
A posledná mensštruácia bola velmi silná už som si tu čítala že čo ako aj mi to mamina vysvetlila len ja mám ten problém
Tak prosím o rady
Romana

Hanna2554

Tak ak sa mozem vyjadrit k tamponom, tak sem napisem moju skusenost..menstruaciu mam od 11 rokov a najprv som ju mavala slabu, az tak, ze mi stacila iba intimka kludne aj na 5 hodin...ked som zacala pohlavne zit, sa mi menstruacia zosilnela ale fakt ze o dost tak som pouzivala vlozky lebo tampony mi prisli nezdrave..aj mi to vkuse mama omielala ze budem mat stym problemy a podobne..raz som ale bola nakupit do obchodu a prave som mala v tom case menstruaciu a tak ma napadlo, ze si kupim krabicku tamponov..kupila som si OB Super nakolko som mala silnu menstruaciu...odvtedy ako som sa stym naucila som po vlozke siahla iba na noc a to tiez iba obcas..Tak som tampony pouzivala uz vyse 4 rokov..skoro doteraz..ALE! Stala sa mi prednedavnom jedna vec, neviem ci to bolo spojene s tamponom ale urcite ano lebo inak si to neviem vysvetlit, normalne som odpadla, zle sa mi dychalo a mala som neskutocnu bolest v podbrusku..tak som vytiahla tampon a hned sa mi ulavilo...no v tej chvili mi nebolo vsetko jedno a pritom som vsetko dodrzala tak ako cely cas co pouzivam tampony..a nemala som ani moc silnu menstruaciu lebo uz som ju mala vtedy 4. Den. A ovtedy uz po tamponoch ani nesiahnem..velmi som sa vylakala a to nemam 13 ani 15 takze zodpovedna som dost si myslim..tu je ten dokaz, ze sa moze stat hocico a hocikedy ked sa pouzivaju tampony a to uz nehovorim ani o syndrome tox. soku.. dufam ze som nevylakala nikoho, ale treba stym pocitat ked si tampony zavadate pocas kazdej menstruacie..

Romusiiiikkk

Adelaida
Dakujem velmi pekne tak hned dneska to vyskúšam
Lebo s achcem venovať atletike a s vložkami to nejde tak zato som chcela vedieť či môžem tampony
a zajtra napíšem ako to dopadlo
A Kedy sa chodí na gynekologiu prvý krát?
Budu sa tam pýtať čo používam?
A čo ked náhodou si pretrhnem blanu tamponom či to sa fakt nedá?

adelaida

prepac, som zabudla zmazat tvoje otazky z mojho prispevku :D
som si to tam skopcila, aby som nezabudla na nieco odpovedat :D

adelaida

Aké hygienické pravidlá?
a s tamponom sa budem môcť venovať atletike?
Len ja sa aj bojim ako si ho tam strčím a či ho budem vedieť vybrať
Vedela by si mi popísať ako to tam dať aj vybrať a všetko o tom
A nemôže sa mi pretrhnúť panenská blana?
A ty máš kolko rokov?
Diky Romana

Romanka, takze pekne od zaciatku :)
Kup si pre zaciatok Tampony Mini napriklad od OB maju taky hladsi povrch ako ostatne znacky. Tie mne pri silnom krvacani vydrzali tak hodinu a pol - 2, podla toho, co som robila. Napr. sa mi stalo, ze ked som zdvihala tazsie veci pri stahovani tak mi az pretiekol... asi mnozstvo krvi, co ti vytecie nejako suvisi s fyzickou aktivitou :D
S tamponom sa mozes venovat naozaj vsetkemu, je to akoby si menstruaciu vobec ani nemala, lebo nic necitis :D Ja som ju dostala zrovna, ked sme boli na dovolenke a vdaka tamponom, som si dovcu uzila naplno! :)
Co sa tyka samotneho zavadzania tamponu, prva rada je, hlavne sa neboj! Aj ked viem podla seba, ze lahko sa to hovori, tazsie je to uz z realizaciu, ked to ides robit po prvykrat. :) Ale naozaj to nic nie je a ked sa uvolnis ide to velmi lahko. Tampon si prvykrat zavadzaj, ked mas silnejsie krvacanie, vtedy to dobre klze :D. Ked mas slabsie dni, tak ide trosku tazsie, ale neboli to.
Ked uz budes mat kupene tampony, tampon si odbal. tampon ma taky spic na vrchu, tou stranou sa zavadza a na opacnej strane je zabalena snurocku. Ja vzdy pred zavedenim tamponu ho silnejsie potiahnem za tu snurocku, aby som sa uistila, ze sa mi nepretrhne, ked ho budem chciet vybrat. Zatial sa mne ani mojim kamoskam nikdy nestalo, ze by sa snurocka pretrhla :). Tapon si vlozis tam a ukazovakom zatlacas smerom hore, ale nie uplne kolmo.. skor hore smerom trosku dozadu, ale to budes sama citit, akym smerom by to chcelo ist :D Ja ho prestanem zasuvat, ked mam uz takme cely ukazovak vo vnutri :D Proste ho nemoze byt citit. Viackrat sa mi stalo, ze som ho nezaviedla dostatocne hlboko a vtedy som ho citila pri chvodzi a mala som pocit akoby chcel zo mna vypadnut :D
Zavadzas ho tak, aby ti ta snurocka trcala. Za nu potom potiahnes, ked ho budes chciet vybrat. Ked mam tampon, tak pouzivam aj intimky, kvoli istote, ze nepreteciem...
Zakladne hygienicke pravidla:
1. pred zavedenim tamponu si dobre umy ruky
2. tampon treba vymenit po max. 3 - 6h (pri spanku si nemusis davat budik :D ale pocas dna to treba dodrzovat)
a potom si znova umyt ruky, ale to je jasne..
Blana je ohybna, tampon sa cez nu zmesti. A neboj nie je ju az take lahke porusit.. Ja som s nimi zacinala v 16tich rokoch (menstruujem od 15) a tiez som bola vtedy panna. Sme prisli na dovolenku a hned prvy den som dostala menstruaciu, tak sme kupili tampony a ta tuzba kupat sa v mori zvitazila nad strachom zo zavadzania :D a odvtedy uz vlozky ani vidiet nechcem, lebo mi pridu hrozne nehygienicke a citit ako to vyteka postupne. Fuj :D
Tak drzim palce! Ak mas este nejake otazky, tak kludne sa pytaj :) a daj potom vediet, ako ti to slo :)

Romusiiiikkk

Adelaida
Aké hygienické pravidlá?
a s tamponom sa budem môcť venovať atletike?
Len ja sa aj bojim ako si ho tam strčím a či ho budem vedieť vybrať
Vedela by si mi popísať ako to tam dať aj vybrať a všetko o tom
A nemôže sa mi pretrhnúť panenská blana?
A ty máš kolko rokov?
Diky Romana

adelaida

to je blbost, ze nie su vhodne pre 13 rocne.. ked uz menstruujes, tak si dostatocne vyvinuta a tampon pouzivat kludne mozes, ale za predpokladu, ze budes dodrziavat iste hygienicke pravidla...
ja ich pouzivam uz 5 rokov a neviem si ich vynachvalit, lebo sa s vlozkou ani nedaju porovnat. pri tamponoch ani neviem, ze mam menstruaciu :D