Opatrovatelky v Rakusku

Príspevok v téme: Opatrovatelky v Rakusku
JanaNovotna

Ahoje. Aj na mna dosiel cas,kedy som nutena opustit kvoli praci nasu krajinu a ist pracovat do Rakuska ako opatrovatelka. Tu som nemala inu pracu. Tak sa chcem spytat ci mate niekto sa takouto pracou skusenosti. Aki su rakusania ako ludia? Aky maju zivotny styl? Vraj radi dovolenkuju atd. Ako sa k vam spravali?? Potesi ma kazda info. Mam z toho trochu obavy. Dakujem velmi, jana

Akire

Dobrý den. Mala by som dotaz.V oktobri 2018 som išla v Rakusku do starobneho dochodku,ale robim dalej. Dochodok dostavam. Prišiel mi ale list z SVA že uprava staroobneho dochodku sa prvzkrat vykona v januari 2019. Neviete mi niečo bližšie k tomu napisat. Dakujem. Pekný de a vela trpezlivosti

celebrita FB

Robila som opatrovatelku v Rakusku na 2 tyzdnove turnusy. Praca je to dobra, fajn, samotna pracovna cinnost sa mi pacila, aj ma naplnalo, ze niekomu pomaham. Najradsej na celom opatrovatelstve som mala prechadzky, ked som nalozila babku do vozika a islo sa do dediny... Ale prejdem k veci. Nie je opatrovatelka ako opatrovatelka, teda pre Rakusana. Niekomu opatrovatelstvo vynesie majland, ze si z toho da kompletne prerobit dom, da si vystudovat vnucata, a podobne.... inemu sposobi len financne problemy a neustale zadlzovanie sa, az sa nakoniec rozhodne pre iny typ prace. Ked si myslite, ze perfektna nemcina, psychicka odolnost, odolnost voci stresu, psychicka sila, vynaliezavost a dobre napady v tazkych situaciach, skusenosti s takymi ci onakymi pacientmi budu pre vas vyhodou, velmi sa mylite. Existuje totiz urcity typ UCHADZACKY O OPATROVATELSKU CINNOST, ktory Rakusanky NECHCU A NECHCU, keby sa aj na kolomaz rozliala. Nieco viac o tom: Rakuska rodina poziada slovensku agenturu o opatrovatelku, agentura posle do rakuskej rodiny profily viacerych opatrovateliek, profil je zivotopis s fotkou, pripadne este k tomu akysi vyplneny formular. Rodina si spomedzi profilov opatrovateliek vyberie tu, ktoru chce a uroven znalosti jazyka rozhodne nie je kriterium, na zaklade ktoreho by sa rodiny rozhodovali. Skusenosti tiez nie su kriteriom. Rodiny totiz maju ine kriteria a ked napisem, ze ake, tak PADNETE Z TOHO NA RIT!!! Rodina, to nie je len osoba, ktoru treba opatrovat. Ta tu nema ziadne slovo. Rodina, to su viacere osoby, medzi ktore zarucene patri minimalne jedna chorobne ziarliva rakuska nobl panicka v strednom veku (opatrovanej osoby dcera/syna zena). A prave ona je ta, ktora ma pri vybere opatrovatelky hlavne slovo. Aky typ zeny za opatrovatelku Rakusanky nechcu? Nechcu pekne a mlade Slovenky, ktore su slobodne, bez muza, bez deti, bez frajera. A takej ani statnica z NJ nepomoze, nic... Pre taku aby agentura nasla robotu, to je priam nadludske usilie. Skratka, stara ziarliva rakuska nobl panicka si prezrie profily opatrovateliek a peknu
a mladu automaticky odmietne, lebo si pomysli, ze ta je prilis pekna, ta by jej mohla prebrat muza!!! Ked chce agentura taku peknu a mladu s vynikajucou nemcinou umiestnit, tak musi oklamat rodinu, ze ziadnu inu bohuzial teraz nemaju. Tak ju rodina vezme, ale ju po kratkom case vyhodi a nahradi ju napriklad Rumunkou z inej agentury. Alebo inou zenou z tej istej agentury. Pekna a mlada baba s dobrou nemcinou sa opatrovatelstvom ROZHODNE NEUZIVI!!! Iba bude stale dufat a dufat, ze raz sa smola prelomi a prestane byt vyhadzovana z robot, prestanu nespravodlive vyhadzovy pre chorobnu ziarlivost... ale tie neprestanu nikdy. Zo 100 rodin mozno jedna jej sadne. Tam si par mesiacov slusne zarobi, ale aj rychlo skonci, ked senior zomrie, pripadne odide do domova dochodcov (niektori seniori cakaju v skutocnosti na domov a opatrovatelku maju len docasu, o com samozrejme opatrovatelka nevie). Na opatrovatelstvo treba zivnost. Co je pravidelny vydavok okolo 150 € mesacne do socialnej a zdravotnej rakuskej poistovne, ale mnohokrat je to aj viac, cize odvody. Pravidelny vydavok ano, pravidelny prijem ziadny. Taka je realita. Ale nie pre kazdu opatrovatelku samozrejme. Idealna opatrovatelka, za akou sa idu rakuske rodiny potrhat jak hladne supy za mrtvolou :) je stara, skareda, tucna, 55 a viac rocna, pripravena do rodiny doniest tisicky a tisicky fotiek, na ktorych ma muza, deti a vnucata, dom a zahradu a psov a vsetko mozne, po nemecky aby nevedela takmer ani slovo a robotna aby bola, aby sa svoju nedobru znalost jazyka snazila vykompenzovat tym, ze bude kolace a buchty vypekat... aby odmietla zo zakona stanovene volno 2 hodiny denne a namiesto toho aby sa na veriacu hrala, s ruzencom na krku chodila a vypytala si iba raz za tyzden, v nedelu jednu hodinu volna, ze pojde do kostola a to jej staci. To uz ano, taku Rakusanky s otvorenou narucou privitaju a ked im senior zomrie, este s nou aj zostanu v kontakte a dohodia jej dalsiu bohatu rodinu, kde jej okrem platu priznaneho pred agenturou vyplatia aj tringelty akoze nacierno, ale to je jedno. Proste ja im to doprajem, tym starym nestastnym a utrapenym zenickam a tetuskam z vychodu, vsak ony tam aj tak ziadne ine pracovne prilezitosti nemaju a keby nechodili opatrovat, kam by sa podeli? Len ma trapi, ze kazda mlada a pekna je automaticky povazovana za kurvu a za konkurenciu, za zlatokopku, ktora prisla balit bohatych Rakusanov. Som v Rakusku uz 10 rokov, nikdy som nemala ziadneho chlapa a nikdy som nebalila ziadneho Rakusana. Jedine, co som chcela, bolo cestne, poctivo a usilovne pracovat, vlastnou pracou nadobudnut peniazky, ale po vela rokoch neuspechov a zadlzovania sa som sa na to vybodla a isla som robit nieco ine. Robila som predavacku v mekacoch, aj chyznu v hoteloch, pomocnu silu v kuchyni tiez v hoteloch, umyvanie riadu a v podstate takto nejako striedam prace a pretlkam sa zivotom, ale aspon si uz nerobim ziadne dalsie dlhy a pomalicky postupne splacam tie stare. Ktora z vas je pekna a mlada a ma dobru nemcinu... a predsa by to chcela skusit s opatrovatelstvom... odradzat vas nebudem, skor dam take rady, ze... snazte sa na profilovej fotke vyzerat skaredo. Napriklad si peknu tvar pokazte takymi okuliarmi s hrubymi ciernymi ramami, ako su dnes v mode. Aj ked mate dobry zrak, to nevadi. Takzvane imidzovky treba. Samozrejme sa pred fotenim nenamalovat. Uces taky skromnejsi, ziadne farbenie vlasov. Radsej prirodzena farba a hlavne nic vystredne. Povedzme, ze jednoducho rozpustene vlasy. Ziadne crazy ucesy a jedno balenie laku spotrebovat na jeden uces, ziadne take, ze melir a co ja viem, ake vystrednosti, ktore robia sice zenu krajsou, ale prave preto zo strany rakuskych rodin NEZIADANOU. Dalsia rada: Ked si pekna a mlada, pred odchodom do Rakuska sa odfot s bratom. Alebo s bratrancom. Alebo so sestrinym frajerom. Alebo ked nikoho takeho v okoli nemas, tak si na tych par sekund najmi gigola, ale nie na sex, len na spolocne fotky. Fotky potom nezabudni vziat so sebou do Rakuska a sveto-svete klamat, ze ten na fotke je tvoj snubenec. Aj zlaty prsten s bielym ockom si kup, nech by si sa mala aj zadlzit pred odchodom do Rakuska kvoli tomu sprostemu prstenu. A nezabudni oklamat, ze to je zasnubny prsten a ze sa budete brat... Klamat, klamat a klamat... nie vo vsetkom, iba v tejto jednej veci. Musis proste byt presvedciva, aby ti chorobne ziarlive rakuske nobl panicky uverili, ze naozaj mas frajera a myslis to s nim vazne. Uprimnost a pravdovravnost sa tu nevyplaca, je kruto potrestana nespravodlivym vyhadzovom. A aki su celkovo Rakusania? No inak su milsi k ludom ako Slovaci. Su viac vsimavi a napomocni aj voci cudzim ludom. Napriklad v supermarkete caka pred tebou v rade niekto (chlap, ci zena, to je jedno), kto ma nalozeny plny kosik. Ty si na prechadzke v lete, si smädna, tak si ides len kupit jednu flasu mineralky. Ked ten pred tebou vidi, ze ty mas len jednu vec, tak automaticky ta pusti pred seba. Necaka, ze ho poprosis, sam sa ponukne. Na ulici daju peniaze zobrakom. Slovaci az tak moc nedavaju, ti su neochotni v tomto. Cudzincovi, ktory pre nich pracuje, ochotne pomozu so vselicim. Ked ti rodina sadne a chcu ta, tak ti ochotne pomozu vybavit Meldezettel a aj zivnost, vsetky potrebne papierovacky a celu byrokraciu. Rakusania su celkovo usmievavi, mili, pozitivne, az privelmi pozitivne naladeni. To, ze som prekrocila hranice, spoznam na prvy pohlad. Slovaci su nestastni a utrapeni, div sa nerozplacu. Rakusania maju vzdy stastny usmev na tvari. Ako take slniecka. Mne osobne je ovela prijemnejsie sa na takych ludi pozerat ako na utrapenych SLovakov, ale zase necudujem sa Slovakom, ze su nestastni a utrapeni, ked takmer vsetci riesia existencne problemy su jednou nohou vo väzeni pre neschopnost splacat dlhy, balancuju na tenkom lade. Aki potom maju byt? A Rakusania maju pomerne slusne platy. Nie su sice bohati, ale dokazu vyzit. V takych dedinkach blizko Klagenfurtu kupis lacnejsiu garsonku ako v Bratislave. Ked sa tam zamestnas ako predavacka v mekaci, zarobis tisicku. Ked sa zamestnas ako predavacka v mekaci v BA, zarobis tri stovky, asi tak. Pokial si pekna a mlada, tak opatrovatelstvo by som odporucila iba ako taku pracu na zaciatok, aby si sa trosku lepsie oboznamila s nemcinou. A potom hladat inu robotu v Rakusku.