zivot v zahranici

ahojjjj

celebritka uplna pravda.. je to rozdiel... v zahranici nemusis brat hypoteku s partnerom nemusis brat podnajom len s partnerom lebo vyzijes aj sama... na slovensku? 400 eur plat a 350 prenajom garsonky...do zahranicia sa chystam aj ja uz mam toho dost tu ..

celebrita FB

Uz 10 rokov pracujem (s dost dlhymi sice nechcenymi prestavkami) v Rakusku. Zacinala som ako opatrovatelka seniorov na 2-tyzd. turnusy, praca na zivnost, istota pravidelnych vydavkov ano, istota pravidelneho prijmu nie. V tom case som dokazala za 2 tyzdne zarobit tak okolo 600 €, s cim som bola sice maximalne spokojna, ale akonahle ma potesilo ziskanie novej prace, akoby rychlostou blesku prisli problemy (smrt pacienta, odchod do domova dochodcov, alebo ma rodina vyhodila) a potom cele dlhe mesiace bez roboty. V priemere asi tak na pol roka straveneho doma pripadli nejake tie 2 az 4 tyzdne prace, co mi prineislo len dlhy, ale ziadnu financnu istotu, nic proste... O peknu, mladu a sikovnu babu s dobrou nemcinou pri takomto type prace nikto nestoji. Rakusanky v strednom veku (opatrovanej osoby dcera/syna zena) su chorobne ziarlive a nestrpia vo svojej blizkosti (v domacnosti opatrovanej osoby, ktoru chodia s muzom navstevovat) mladsiu, krajsiu od seba a aby aj plynule nemecky rozpravala? TO NIE!!! Vsak taka by im mohla prebrat muza... :) Idealna opatrovatelka, aku chcu: stara, skareda, tucna, 55 a viac rocna, pripravena do rodiny doniest tisicky a tisicky fotiek, na ktorych ma muza, deti a vnucata... A idealne bez nemciny. O take sa rakuske rodiny doslova trhaju ako hladne supy za mrtvolou, ale pekne mlade baby bez sance!!! Predavacka vo fastfoode: praca na neurcito, co sa mi pacilo, ale ubytko zamestnavatel neposkytoval, bolo treba platit si podnajom. Odisli spolubyvajuci (ich vec, drzat som ich tam nemohla, neboli to moji otroci), bez sance aby som to vedela utiahnut financne sama, musela som odist z bytu, teda aj z prace. Usilovny a pracovity, svedomity a zodpovedny clovek, konajuci podla svojho najlepsieho svedomia, moze byt tak v nejakych MC Donaldoch a Burger kingoch raz a navzdy len a len obetou intrig, ale nie sucastou dobreho kolektivu. Lenivym kolegom prekaza, tak nanho intriguju a sef ho 1000x denne neopravnene kritizuje za chyby, ktore nerobi, lenivci sa za jeho chrbtom chichunaju, sef nepozrie, co ukazuje kamera, veri len klamarom. Pekna baba na kase? Neubehne den, co by na taku neutocili zakaznici - provokateri. Stare nobl panicky bliakaju na celu restiku, aka je nemozna a neschopna, moslimski muzi si vypytaju hamburger za 1 € a potom si volaju sefa a ukazuju posmesnym uskrnom na peknu predavacku, ze je neschopna a ze oni si objednali menü (velky burger, plus hranolky a colu, co stoji 8 €), vychcani chcu za euro dostat nieco, co je 8nasobne drahsie. Ked im to predavacka neda, z pomsty na nu nabliakaju, ale k ciernemu moslimovi predavacovi nejdu cirkus robit, len k peknej bielej Europanke. A len na taku intrigami kydat. Dalsi typ hnusneho a zleho zakaznika: muz akehokolvek veku typu namyslenec, nafukanec, ponizovac, podcenovac a opovrhovac (pravdepodobne skryty gay)... Naschval si odpozoruje, ktora predavacka je zo vsetkych najsikovnejsia, ale aj najkrajsia a najrychlejsie a najlepsie pracuje a just tiahne k jej kase a bez dovodu ju zacne krikom napominat, ze vsetko robi zle a pyta si na rozhovor sefa. Zhnusi sa normalnemu clovekovi taka robota, pri ktorej skutocne obstat (pracovne prezit) moze len skaredy a cierny chlap. Co na tom, ze je lenivy a nesikovny a ze mu to nemysli a nepali a pomaly sa pohybuje a nerozumie nemecky takmer ani slovo? Toto je, prosim pekne, profil buduceho sefa mekaca, ale aby mala sancu co i len pracovne prezit pekna, sikovna, usilovna a pracovita baba? Zabudnite!!! Kde som nakoniec zakotvila? Posledne roky robim upratovacku v hoteloch. To ale nie je na 12 mes. v roku. Maximalne tak na 6. Rakuske hotely: su dva typy hotelov. Take, ktore vedia dat pracu na 12 mesiacov v roku (sustreduju sa v centrach väcsich miest, ale nikdy neposkytnu zamestnancovi ubytko) a take, ktore vedia dat pracu len na sezonu, cize prac. zmluvu na dobu urcitu, no nie na viac jak dva, tri mesiace a pre sezonnych zamestnancov vedia poskytnut aj ubytko, sustreduju sa vysoko v horach na kopcoch, v zapadnutych a odlahlych dedinach, cize treba mat vodicsky a auto, alebo pretaxikujete cele vyplaty. Sezona letna: jul, august. (V lepsom pripade aj september). Sezona zimna: januar, februar (v lepsom pripade este polovica decembra a polovica marca). Viac mesiacov clovek presedi nezamestnany doma u rodicov, jak by robil. Ja som v stadiu, ze chodim na sezony, robim upratovacku a nehanbim sa, ale praca mi maximalne vyhovuje, hoci je aj tazka, lebo aspon si robim svoje a mam sväty pokoj od debilnych zakaznikov a intrigy sa medzi kolegynami nesiria, kedze tu neexistuje moznost karierneho postupu a kazda z nas po skonceni sezony musi tak, ci tak odist... Takze konecne robota, ked to v ramci medziludskych vztahov funguje. Do buducnosti, ked si nasetrim na vodicsky a auto starsie ojazdene, tak vezmem podnajom kdesi v Tirolsku, v takej oblasti, odkial je sanca chodit autom do prace, ale aby to uz bola praca upratovacky na 12 mesiacov v roku a neskor sa posnazim o ziskanie rakuskeho obcianstva. Vyzit sa da, da sa zit aj v podnajme, väcsina ludi tak zije. Clovek moze zit aj v podnajme, v garsonke a sam. Kdesi vo Viedni garsonka 600 €, aj za 500 sa da, predavacka v mekaci asi 1000 zarobi. Vydavok nizsi ako prijem, da sa. Nie si bohata, ale vyzijes. Okolo Klagenfurtu garsonka tak asi za 400, zarobok ten isty, treba vediet italienisch a slowenisch, vtedy je naj, naj sanca zohnat robotu. Ale bez auta a bez vodicskeho prakticky nic ohladom prace neporiesite. Nanajvys mozte odrobit uzasne krasne 4 mesiace v roku (upratovat hotelove izby). Do buducnosti chcem podnajom, pracu na 12 mesiacov v roku, ale kym nebude auto, dovtedy urcite nie, lebo by som bez auta robotu nenasla. Ked budem aj cely zivot urpatovat hotelove izby, budem stastna a spokojna urcite, co sa prace tyka. Len proste potrebujem sa z pozicie 4 odpracovane mesiace v roku dostat na poziciu 12 odpracovanych mesiacov v roku, cize ziskat pracu na neurcito a to sa bude dat len ked bude podnajom a auto. Na Slovensko sa uz pracovne nikdy nevratim. Mizerne zarobky, bieda, chudoba...skoda!

tweetie

VS s IT zameranim, 2 roky praxe a praca casnicky? Akoze preco nie, kludne si popri normalnej praci (IT) pohladaj i brigadu casnicky, ak ta to bavi, ale v prvom rade to skus vo svojej profesii (teda ak mas i jazyky).

Emily opat

Zahrabicnaaa s VS s IT zameranim, s praxou a s AJ tvoje šance na prácu v zahraničí nie sú vobec malé. Napíš si CV, max 1 strana, sprievodný list a rozposli agentúram či priamo firmám. V niektorých agenturach pri online registrácii je možné nahrať krátke prezentačné video. Načo chceš robiť čašníčku?!

zahranicnaaa

hosaro a prosim ta velmi pekne :) mohol by si mi aj ty dat taky prehlad o krajine zivote v nej, tvoje osobne skusenosti s pracou, v podstate na co som sa pytala aj emily..

emily, no mam tu skoncenu VS s IT zameranim, mam aj prax 2r, ale to vsetko len tu na SR, takze velmi neocakavam, ze by niekto v zahranici na mna cakal s otvorenymi dverami a hned mi ponukol miesto, ake mam tu... ja by som kludne prijala na zaciatok aj pracu casnicky alebo v obchode aj s tym mam skusenosti z brigady :D len som bola zvedava, ake je to pre cudzinca si najst pracu, ktora by ho zivila.. a som ti naozaj vdacna za cenne rady :) o tych zakonoch o ochrane zamestancov som napriklad vobec nepocula a to zdravotnictvo tiez nejako pokrivkava :/ presne taketo skusenosti som od niekoho potrebovala pocut, lebo ked si clovek otvori nejake blogy alebo clanky, kazdy len opisuje zivot ako v rozpravke, ale na prakticku stranku veci sa akosi zabuda :D Dakujem naozaj moc moc za krasne zhrnutie, myslim, ze si podchytila vsetko to hlavne, o co som sa zaujimala, krasny den ti prajem :)

Emily opat

Ok. Som tu sedem rokov, najprv som pracovala tri roky pre jednu firmu v Prahe. Ta firma ma zakladnu v Taliansku a hľadali niekoho, tak som tu. Hovorím o meste Terst, čiže región Friuli Venezia Giulia. Blízko hraníc s Rakúskom a ešte bližšie so Slovinskom. Životná úroveň je rozdielna v závislosti od regiónu. V podstate čím nižšie ideš, tým je to horšie. Taliansko sa rúti dole kopcom a ja osobne by som tu bez vopred vybavenej práce nešla. Neviem či máš nejakú školu alebo chceš hľadať nekvalifikovanú prácu. Každopádne nájsť prácu je veľmi tažké a nájsť dobrú prácu ešte ťažšie. Co je šikovne a schopne z Talianska uteká. Nezamestnanosť absolventov je veľmi vysoká. Ja som si tu našla svojho Taliana a mame dve deti, takze pre mna návrat je komplikovaný, možno pôjdeme do Prahy možno ostaneme tu.
Náklady sú rôzne, záleží od regiónu. V Terste za 50m2 platíš nájom primerne asi 500€, v Miláne 1000€. Strava, doprava drahšia ako u nas, ale dá sa.
Ak máš pobyt v Takiansku za všeobecného lekára neplatíš, ale za odborne vyšetrenia sa platí (výnimku majú nezamestnaní), čiže odber krvi platíš, gynekológ asi 130€, očné 80€.... potom sú aj teoreticky vyšetrenia zadarmo, ale je to veľmi obmedzene, trebárs čakáš na vyšetrenie 6 mesiacov a tak. Alebo tehotné majú nárok na 3 bezplatné soná počas tehotenstva, ale v niektorých nemocniciach nie je miesto, takze by si mohla ísť az ked ma dieta 2-3 roky hahhhahhhaaa. Takze alebo precestujes celé Taliansko a ideš do nemocnice kde nájdeš miesto alebo si to zaplatíš súkromne.
Potom nálada v Taliansku je zlá, hrozne veľa utečencov, rastie kriminalita, ľudia sú dosť skeptickí.
Len s AJ si vystačis v Miláne a v Ríme ak budeš robiť pre medzinárodné spoločnosti, inak urcite nie. Taliani po anglicky vobec nevedia, ani mladi. Ja si momentálne hľadám inú prácu, lebo som na rodičovskej dovolenke a teraz som v regióne Emilia Romagna a poviem ti, je to strašne tažké. Aj kvoli tomu, ze nie je ľahké človeka co ma zmluvu na dobu neurčitú prepustiť. Majú tu silne zákony na ochranu zamestnancov. Je to ale dvojsecna zbraň, lebo nájsť prácu, kde ta zoberú na neurčito, je veľmi tažké.
Inak jedlo je výborne, krajina krásna, ľudia príjemnejší ako u nas, vedia sa obliecť, vedia oceniť vsetko pekne.
Daj vedieť, ak ta ešte niečo zaujíma, osobne by som šla do UK, tam práca je.

zahranicnaaa

ahoj Emily! tesi ma, ze si zareagovala :) mohla by si mi prosim aspon tak strucne popisat tvoje zaciatky v taliansku? v ktorej casti zijes, ako si si nasla pracu, ci to bolo velmi zlozite si najst pracu ako cudzinec.. ci si clovek vystaci len s anglictinou... a co sa tyka zivotnych nakladov, ci je to velmi narocne... velmi by mi pomohli tvoje rady a skusenosti :) velmi by som chcela vypadnut zo SR a aspon na pol roka - rok si vyskusat zivot niekde inde, mam aj nasetreny nejaky budget, len nechcem odist len tak na blink :)