Zubár ma okráda

Príspevok v téme: Zubár ma okráda
schnitzel

Dobrý deň,

pred 2 rokmi som sa po návšteve zubára začal svedomitejšie starať o svoje zuby. Okrem klasickej zubnej kefky (Curaprox) používam aj medzizubné kefky, zubnú niť a jednozväzvkovú zubnú niť takmer každý deň. Pri príležitosti trhania zubu múdrosti som si dal spraviť panoramatický snímok u súkromnej firmy, čiže je kvalitnejší, než klasický v nemocnici. Po poslednej návštevy pred 2 mesiacmi u zubára mi však povedal, že to tak vyzerá, že mám kazy. A to vyzistil z panoramatického snímku, ktorý je zo septembra roku 2016. Musím podotknúť, že zub múdrosti (na snímku označený červenou bodkou) mám už odstránený. Mohol by som preto poprosiť niekoho z brandže, či by sa mi mohol vyjadriť, či z priloženého snímku sa dá naozaj vyčítať, že mám zubné kazy? (nebolo mi to bližšie určené kde konkr.)

Ďakujem

zubkovavila

Autorovi tohto príspevku.
Nič take hrozne tam nevidím ani nič akútne.
Rozhodne by som vymenila výplň medzi zubami číslo 25 a 26. Zúbky sú plombov spojené, ak dobre vidím. Nechápem prečo. Ale teraz by som to určite neriešila, možno do budúcna, keďže na 25ke je kaz veľmi blízko dreni a myslím že by ste sa už nevyhnili endodontickemu vyšetreniu, laicky povedané vyberaniu nervu. Takze v celku fajn, len dbať na hygienu, neviem koľko máte rokov, ale máte dosť úbytok kosti. Takze sa starat, starat, starat. Aj keď kazy síce ani veľmi nemáte, ale ta kosť je na ústupe. Treba na to dbať.
Vždy je to tak na hojdačke, pokial nemá pacient kazy väčšinou ma problémy s gingivitidou a parodontitídou a naopak. Pár mini kazov tam je, ale to by som neriešila. Vylepšiť hygienu, podporiť fluoridaciu (elmex gele 1xtyzdenne), ale určite ešte nie ošetrovať. Takze tak. :) hlavne sa starat, starat, starat.

zubkovavila

Okej, nechodím tam veľmi často, ale nechcela som tu uvádzať môj kontaktný údaj.
Samozrejme odpíšem. Pekný večer :)

zubkovavila

Marosko,
áno, pomaly to ide aj k nám. Sú materiály, pri ktorých sa necháva trocha kariéznej lézie a na to sa dá špeciálny materiál, ale momentálne s tým slovenskí zubári ešte nemajú skúsenosť. :)
Každopádne, v dnešnej dobe sa dá zaobísť absolútne bez kazov.
Dôležité sú nie len pomôcky na čistenie, ale aj samotna technika, vhodne pomôcky, správna výživa, množstvo kariogennych mikroorganizmov v ústach a tak ďalej. To je na dlho.

rasto212

ahoj zubkovavila :D prosim vies mi odpovedat aj na viac otazok ohladom zubarinky a strojceku ? :D Ak ano, prosim napis :D