Požadovaná funkcia je prístupná iba pre administrátorov

JEDÁLNIČEK

Príspevok v téme: JEDÁLNIČEK
SandraKA

Ahojte.
Mám prosbu ku všetkým, ktorí dokázali prejsť z klasického stravovania na zdravšie. Nechcem žiadnu diétu, prosím len o nejaké tipy ako nepribrať, najesť sa a zároveň zostať/byť zdravá.
Všade len počúvam, že treba zmeniť životosprávu, zdravšie jesť...Ale z odbornej literatúry napr. viem, že ani tá zelenina nie je bohviečo a každý deň sa napchávať varenou brokolicou či špenátom alebo šalátmi z čínskej kapusty si neviem dosť dobre predstaviť.

Pritom mám rada zeleninu, ale neviem, čo okrem nej konzumovať.
Všade, kde je zmienka o nejakom jedálničku je tam pár receptov na 1 týždeň.

Priznávam, že nemám čas veľa experimentovať v kuchyni, hoci variť viem a myslím, že chutne.

Tak ako to zmeniť?? Čo s čím kombinovať, čo nejesť vôbec? Problémy mi robí pečivo a chlieb, ale neviem, čo jesť namiesto neho, neviem si predstaviť len jogurt na raňajky, keďže sa k obedu dostávam približne okolo 15-tej hod. a potrebujem pracovať a mať energiu. Tá mi chýba, pripadám si ako vyžmýkaný nahnitý citrón.PORAĎTE, PROSÍM.

Gima

1. Jedávajte pestrú stravu

Pre zachovanie zdravia potrebujete viac ako 40 rôznych živín a žiadna potravina samostatne nedokáže dodať všetky z nich. Vyberajte si potraviny tak, aby vaša výživa bola za určité časové obdobie vyvážená! Ak máte obed s vyšším obsahom tukov, dajte si nízkotučnú večeru. Ak v jeden deň zjete na večeru veľkú porciu mäsa, na ďalší deň si môžete dať ryby.
2. Základom vašej výživy majú byť potraviny bohaté na sacharidy

Väčšina ľudí nejedáva v dostatočnom množstve potraviny ako chlieb, cestoviny, ryžu, iné obilniny alebo zemiaky. Viac ako polovica kalórií (56% dennej energetickej hodnoty) v strave, by pritom mala pochádzať práve z týchto potravín. Ochutnajte celozrnné pečivo, cestoviny a ďalšie celozrnné obilniny, aby ste zvýšili svoj príjem vlákniny.
3. Doprajte si veľa ovocia a zeleniny

Väčšina z nás nejedáva tieto potraviny v dostatočnom množstve, napriek tomu, že poskytujú dôležité ochranné živiny. Jedzte ich v množstve aspoň päť porcií denne (400 g/denne) v surovom stave alebo upravené v pokrme.
4. Udržiavajte si zdravú telesnú hmotnosť a cíťte sa dobre

Aká hmotnosť je pre vás primeraná, to závisí od viacerých faktorov, vrátane vášho pohlavia, výšky, veku a dedičnosti. Nadmerná hmotnosť zvyšuje pravdepodobnosť vzniku mnohých chorôb, vrátane srdcových ochorení a rakoviny. Nadbytok telesného tuku sa hromadí, ak jedávate viac kalórií ako vaše telo dokáže premeniť do energie.

Tieto prebytočné kalórie môžu pochádzať z ktorejkoľvek živiny, ktorá obsahuje energiu ‐ bielkovín, tukov, sacharidov alebo alkoholu, najkoncentrovanejším zdrojom kalórií je však tuk. Fyzická aktivita je dobrým spôsobom ako zvýšiť denný výdaj energie (kalórií) a vďaka nej sa aj môžete lepšie cítiť. Je to jednoduché: ak priberáte na hmotnosti, musíte menej jedávať, jesť pestrejšie a byť aktívnejší.
5. Jedzte primerané porcie ‐ obmedzujte, nevylučujte potraviny

Ak dodržiavate primeranú veľkosť porcií, ak ste zdraví, môžete jedávať všetky potraviny, ktoré máte radi, bez toho, aby ste museli niektoré z nich vylúčiť. Primeraná porcia je napríklad: 100 g mäsa, jeden stredne veľký kus ovocia, pol šálky surových cestovín a 50 ml zmrzliny. Praktickým spôsobom, ako si kontrolovať veľkosť porcie, je napr. aj voľne dostupná databáza: www.pbd‐online (Výskumný ústav potravinársky). Ak jete v reštaurácii, môžete si skontrolovať energetickú hodnotu v jedálnom lístku alebo objednať si polovičnú porciu.
6. Jedzte pravidelne

Vynechávanie jedál, najmä raňajok, môže viesť k neovládateľnému hladu a následne prejedaniu sa. Zaradenie desiaty alebo olovrantu medzi hlavné jedlá pomôže potlačiť hlad, nejedávajte však príliš veľké množstvá, aby ste potom nevynechávali riadne pokrmy. Nezabudnite započítať desiatu a olovrant do svojho celkového príjmu kalórií. Hlad môžete potlačiť napr. porciou ovocia (jablkom), hrsťou neslaných orechov a pod.
7. Pite dostatok tekutín

Dospelí potrebujú vypiť aspoň 1,5 – 2 litre tekutín denne! Dokonca aj viac, ak je veľmi horúco alebo sú fyzicky aktívni. Pitná voda je dobrým zdrojom tekutín a môže byť dopĺňaná podľa potreby minerálnou vodu, čajom a inými hlavne nesladenými nápojmi.
8. Pohybujte sa

Veľa nadbytočných kalórií a málo pohybu môže viesť k nárastu telesnej hmotnosti. Fyzická aktivita, a to aj v miernom tempe, pomáha spáliť kalórie navyše. Je dobrá aj pre srdce a obehovú sústavu, dobrú náladu a pre celkové zdravie a pohodu. Takže, zaraďte pohybovú aktivitu medzi vaše každodenné návyky. Používajte schody namiesto výťahu (nahor aj nadol). Počas obednej prestávky choďte na prechádzku.
9. Začnite hneď a zmeny robte postupne

Robiť postupné zmeny vo svojej životospráve je oveľa jednoduchšie, ako naraz veľké zmeny. Zapisujte si počas troch dní všetky jedlá a nápoje ktoré skonzumujete, v rámci hlavných jedál a v podobe občerstvenia. Zistíte, či vaša strava je dosť pestrá, či nie je jednostranná. Jedávate príliš málo ovocia alebo málo porcií zeleniny? Skúste denne zjesť iba o jeden kus ovocia alebo zeleniny viac. Obsahujú vaše obľúbené potraviny veľa tuku a priberáte na hmotnosti? Tieto potraviny nemusíte vylúčiť a cítiť sa ukrátení, ale skúste si vyberať ich nízkotučné varianty alebo jesť menšie porcie.
10. Pamätajte si, že všetko je o rovnováhe

Neexistujú žiadne "dobré" alebo "zlé" potraviny, iba správna alebo nesprávna výživa. Necíťte sa previnilo kvôli potravinám, ktoré máte radi, ale jedávajte ich s mierou. Vyberajte si aj iné potraviny, vďaka ktorým docielite rovnováhu a rozmanitosť, nevyhnutnú pre dobré zdravie.

Gima

Ja momentálne ranajkujem zavináča zo zavaraniny, ta šťava je bohovska na travenie v žaludku. Bohužial dnes som mala banán, kiwi, nektarinkovy džus, čokoládové pečivo s kávou. Fakt brutálne sýte.

ANGEL-DEMON

ved normálne pečivo mozes , ja jem na ranajky bud grahamovy rozok alebo cereálnu kaiserku s nejakou pomazankou, paradajka, paprika, prazenica alebo varene vajcia,...

na obed nemusis kazdy den varit,..
napr. zeleninove rizoto z mrazenej zeleniny s tofu, sampinonmi....

alebo rychla verzia ked nemám navarene
na panvici spravim zeleninovu ryzu s kari , staci mat na mrazaku stale zeleninu... a ryzu... dochutim korenim kusok, sol a kari korenie-hlavne a take fajne to je...

Radim23

No na ranajky len jogurt je blbost ..neviem kde si na to prisla.
Aj pecivo mozes ale v normalnom mnozstve, ziadne prejedanie. Zarad do jedalnicka napr na ranajky ovsenu kasu s orechm/medom/maslom, potom vajicka na milion sposobov,
avokado,knackebroty,cottagge, ryby,maso, ryza, bulgur,pohanka, zelenina - zapecena brokolica so syrom, plneny baklazan s masom, na olovrant /desiatu - jogurt/ovocie .. :)