Kostol

Príspevok v téme: Kostol
Abcgfr

som rimskokatolickej viery a chcel by som vediet ako mam spravne vykonavat ukony pri svetej omsi,vsimol som si ze pri omsi ked knaz zazvoni zvoncekom alebo neviem cimm vetsinou 3 razy takm ludia poklaknu a robia niejake divne veci ,ja neviem ci sa prezehnavaju ci co ,prosim vysvetlite mi tie ukony ,lebo ked neviem co mam robit pri omsi tak sa citim trapne

Filip TT

Aby si rozumel - trikrat zazvoni ministrant pri premienani.
Co je to premienanie:

Jezis posledny vecer pred tym ako ho zajali a ukrizovali jedol so svojimi ucenikmi velkonocneo baranka. Tomu sa hovori "posledna vecera". Pocas tejto vecere vzal chlieb, pozdvihol ho a povedal, "Toto je moje telo", potom pozdvihol casu vina a povedal "Toto je moja krv". Potom povedal "Toto robte na moju pamiantku." Ten chlieb a vino potom podaval ucenikom.

To, co si Jezis zelal, to robi knaz pocas omse: pozdvihuje chlieb (oblatku) a vino a opakuje pritom, co hovoril Jezis pri poslednej veceri.

Tomuto obradu sa hovori, ze je to premenenie chleba a vina na telo a krv Jezisovu.

Pocas pozdvihovania chleba ministrant zazvoni aj pocas pozdvihovania vina zazvoni.

Pritom sa veriaci robia, co ti tu uz napisali predomnou. Ludia maju obvykle pritom zrak sklopeny, ale myslim, ze spravne by bolo pozerat sa na premienany chlieb a vino,

peterkos2

Biješ sa do pŕs a hovoríš:
Ježišu Tebe žijem
Ježišu Tebe umieram
Ježišu Tvoj som v živote i smrti Amen

Ejva

Teikrat prilohim past a poviem si jezisu tene zijem tebe umieram
Druhykrat jezisu tvoja som ziva i mrtva, trikrat po sebe si poviem pri prvom poklaknuti to a pri drruhom to druhe naucila ma to stara mama

celebrita FB

Choď tam v nedeľu, keď je najviac ľudí a budeš robiť len to, čo ostatní ľudia. Keď si ostatní ľudia sadnú, aj ty si sadneš, keď si ostatní ľudia kľaknú, aj ty si kľakneš a keď ostatní ľudia vstanú, aj ty vstaneš. Okrem toho si môžeš kúpiť takú modlitebnú knižku, takú čiernu s pesničkami. Tam sú pesničky očíslované. Číslo pesničky, ktorá sa práve spieva, svieti niekde vpredu na monitore. Vezmi si aj okuliare, keď potrebuješ, aby si dobre videl na to číslo tam. Potom si v knižke nalistuješ číslo pesničky, ale nie podľa strany, ale podľa pesničiek. A normálne keď zachytíš ako-tak melódiu, tak môžeš začať spievat. Ale nemusíš, to je už tvoja vec, či spievaš. Akože v nedeľu treba chodiť, lebo keď nejdeš, tak máš hriech. Potom ešte existujú prikázané sviatky. Aj vtedy treba ísť. Napríklad prvý január je prikázaný sviatok, lebo je to Nový rok. Teraz to vyjde na nedeľu, takže zabiješ dve muchy jednou ranou :)