Nevládzem pozerať na sestrine trápenie

Príspevok v téme: Nevládzem pozerať na sestrine trápenie
Pe_ter

Ahojte,

mám 17 rokov a moja sestra 22 a študuje na VŠ. Školu zjavne nezvláda, hoci spraví pre školu maximum. Teraz je tretiačka, prvé 2 roky boli ako - tak, ale teraz odkedy aj popri škole pracuje, je na tom veľmi zle. Na brigádu ísť musela, lebo naši jej narobili dlhy - pracovali na ňu (živnosť) a neplatili odvody a ani dane. Keď je doma, tak plače celé dni, niekedy neje ani 3 dni, prestala piť kávu, jej kamarátka mi povedala, že už mala narážky na samovraždu. Bojím sa o ňu, lebo ju mám oveľa radšej ako rodičov. Keď som povedal rodičom, že sestra je na tom veľmi zle, tak mama akoby ani nepočula. Nášho otčima to vôbec ani nezaujíma. Ako jej viem pomôcť? Na podnájom nemáme, takže toto u nás neprichádza do úvahy.

celebrita FB

Peter, ty si hlavne daj pozor, aby nenarobili dlhy ešte aj na tvoje meno. Po dovŕšení 18teho roku života sa prac kade ľahšie, hoci aj do zahraničia, to je jedno.
Keď niekto nemá peniaze aby dal decko študovať, tak o chudobe v rodine by mal povedať narovinu a vysvetliť decku, že si bude musieť najskôr prácou v zahraničí na štúdium zarobiť a nie tváriť sa, že tie peniaze má a potom na meno svojho decka robiť veselo dlhy tváriac sa, že pracuje.
Keby robila vo fabrike a tam by robila nočné, plus nadčasy, koruna by jej z hlavy nepadla a mala by viac peňazí jak nejaká kancelárska panička zarábajúca nanajvýš tri stovky v čistom. Lenže to by sa jej muselo chcieť. A keby sa naučila nemčinu a išla opatrovať, stačilo by dať si ruženec na krk, modlitebnú knižku do ruky a album s ticíckami fotiek detí a muža ukázať. A nikto by na ňu nežiarlil a nikto by ju z roboty nevyhodil. Tiež by sa jej muselo chcieť.
Verím, že keby bola povedala vaša mamička, že nemáte peniaze na štúdium, bola by to sestra odložila a mohla aspoň deti opatrovať. Dva roky, rok v Anglicku a rok v Nemecku a mohla vedieť dva jazyky aktívne a niečo iné isť študovať, niečo s jazykmi, čo sa dá aj diaľkovo alebo ekonómiu. Aj tak veterina je len pre bohatých.

Sviatok

To je naozaj perfektné. Otčim sa vyvaľuje doma 6 rokov, jeho nevlastná dcéra popri náročnej VŠ maká a oni sa prizerajú ako sa im dieťa ničí pred očami. Ak to zbadal 17 ročný mladý chalan a uvedomil si vážnosť situácie, tak potom matke je kde? Takto dopadne vysoké percento detí, ktoré sú nemanželské. Je mi ľúto tých detí, lebo sú to ešte deti a do dospelosti ich to poznačí tak či onak. Z tej slečny, ktorá sa pracuje, aby uživila rodinu, bude ustráchaná, plachá slečna a bude jej samozrejmé, že musí uživiť aj partnera, vlastne každého. Hanba rodičom.

Slavka_001

Bola som v podobnej situácii, akurát na mňa rodičia nerobili, ale dlhy mi narobili perfektné. Ja som im verila, podpísala som zmluvu o úvere, kde sa zaplatila iba prvá splátka. Upomienky naši zahadzovali, zbadala som sa až vtedy, keď mi exekútor zablokoval už druhú výplatu vo svojom živote. Bola som čerstvý absolvent, s exekútorom na krku. Exekútora som si zaplatila, keď som dostala nové upovedomenie o exekúcii, čo bolo na kartu od Home Credit-u, ktorú si vybavili moji rodičia cez maminu kamarátku na moje meno, cez internet, bez môjho vedomia. Túto dlžobu splácam dodnes. Žijem v podnájme, sama, lebo doma by som to nevydržala a miesto toho, aby som šetrila, platím dlžoby. Občas za mnou príde mama, ale samozrejme iba keď si chce požičať peniaze, alebo potrebuje niečo vybaviť. Pomôžem, lebo sú to moji rodičia a som z tých, ktorí nevedia povedať nie. Občas si večer poplačem, ale to mi nepomôže. Toto budú moje druhé Vianoce, čo budem sama v podnájme a je mi neskutočne. Mala som podobné myšlienky, ako Tvoja sestra, ale hlúposť je ľahké urobiť. Dohovor jej, samovraždou nič nevyrieši, možno nebude dokonalá a potom čo ďalej?! Kto sa bude o ňu/vás starať?

Pe_ter

Študujem na umeleckej škole. Sestra nemá Bc. štúdium, študuje na veterine, má 6. ročné štúdium.
Mama si dala založiť živnosť na sestrine meno, lebo pracovala pre spoločnosť s poistkami, kde živnosť vyžadovali. Sestra o tom vedela, ale mama vravela, že má všetko v poriadku. Ona im proste verila.
Pokúsim sa nájsť si brigádu, to je jedno akú, ale neviem sa už pozerať na sestru ako sa trápi. Mojim rodičom darmo poviem hocičo, sestra sa bojí otčima, tak ona radšej nepovie nič a trpí.

michael067

Nemôžem uveriť aký ľudia robia deti. A aké majú správanie k svojim deťom. Toto ak je považované medzi ľuďmi za normálne správanie tak ďakujem pekne. Viem že to nie je normálne správanie, ale už vidím tých ľudí ako hovoria: "No vieš to je tak, rodičia si museli zobrať pôžičku, inač by nemali z čoho deťom niečo kúpiť"
Bože toto je zmýšľanie AAaaaaaaaaaaaaaaaa

Messje

Otcim nepracuje 6 rokov.No nadhera.A studentka studuje a pracuje na jeho dlhy
Angel
Najskor bola s nimi a podpisala dobrovolne.
Verila :-(

Bubliii

Angel, never tomu, dnes sa dá veľmi ľahko napáliť a obrať človeka o peniaze.. nemenovaná banka (rsp ľudia z nej) ponúkali na ulici produkty a neštítili sa osloviť môjho mentálne postihnutého bratanca, on im voľačo na ulici podpísal a ujovi potom prišli papiere na zaplatenie.. len tak-tak to stihli zrušiť (v čase odstúpenia od zmluvy). takže tak... a podpis sfalšuješ hneď

ANGEL-DEMON

ale na to treba aj podpis... alebo ho sfalšovali..?
a napriklad clovek v banke nevidi na jej rodicoch ze nemaju 22 ??!!
ja by som to riesila s právnikom.. rodičia nerodičia... udala by som ich!

Bubliii

Angel-demon ľahko, stačí, že napísali jej meno na hocijakú pôžičku a pod.. tipujem, že prístup ku jej osobným údajom majú :/ Je to veľmi smutné, že sa niekto dokáže tak zachovať. Prajem sestričke veľa síl, aby zvládla doštudovať. Asi by bolo najlepšie, keby po skončení Bc vzala niečo na plný uväzok a išli by ste vy dvaja do podnájmu (samozrejme nejaká brigáda pre teba, minimálne letáky alebo čo, to sa dá už od 15tich..). Sestra by určite mala zvážiť pomoc psychológa a ty môžeš zavolať na tú Linku detskej istoty a uvidíš, čo ti povedia. www.ldi.sk

Najčítanejšie články