Ako sa pripraviť na kolonoskopiu?

Táto diskusia patrí k článku: Ako sa pripraviť na kolonoskopiu?
Ako sa pripraviť na kolonoskopiu?

Kolonoskopia je vyšetrenie hrubého čreva pomocou kolonoskopu - ohybného prístroja, ktorý sa zavádza cez konečník a postupuje cez hrubé črevo až po koncovú časť tenkého čreva. Úspech priebehu vyšetrenia súvisí s poctivou prípravou.

Petra1234

Ahojte chcela by som sa podelit o svoju skusenost z kolonoskopie , asi by som zacala tym ,že som hrozny hypochonder nahovaram si vsetky choroby myslim si pri kazdom pichnuti v tele ze umieram a pred mesiacom a pol sa mi stala taka vec ze som mala krvacenie pri stolici. Ta krv sa objavovala kazdy den . Vzdy ked som chcela ist na zachod uz som bola v strese ze zase tam bude krv . Nakoniec som sa odhodlala ist na rektoskopicke vysetrenie ( co je vysetrenie v podstate len konecnika) dufala som ze to budu len “blbe” hemeroidy . No neboli odvtedy som si stale len namyslala hrozostrasne veci v hlave , ze preco mi krvaca pri stolici kazdy den ze asi umieram a neviem co . Lebo prva vec co sa vam ukaze na internete ked zadate do google ze krv pri stolici , tak vam vyjde hned rakovina . Dr. z rektoskopie ma poslala na kolonoskopiu . A vtedy som si zacala citat clanky ze co to je ..nazory ludi co natom boli aka strasna bolest to je ze ludia kricia pri tom atď atď . Ani si neviete predstavit ake tazke je pre hypochondra toto citat. Ale odhodlala som sa , ze to dam . Najhorsie pre mna bolo vypit 2 litre prehanadla . Bolo to strasne nechutne . Ostatne v pohode idete asi 40x na zachod potom ale mate vycistene creva . Den potom ma cakala ta kolonoskopia kvoli ktorej som nemohla spavat . Bola som stotoznena stym , ze oblbovak si teda dam uz medzi dverami.. oni ze az ked ma to bude boliet. Poviem vam jednu vec ..oblbovak mi davat nemuseli lebo som nic necitila nic ma nebolelo bolo to uplne v pohode branie krvi je horsie nez kolonoskopia. Ked pridete uvolnení na vysetrenie nic vas nemusi bolet jasne je par pripadov co to ludi fakt boli ale to prave nemusite byt vy ! Necitajte si nazory ludi co ich to bolelo nemusi to boliet aj vas mate uplne ine creva ako ostatní . Vobec to neni strasne vysetrenie ..nikto sa nebojte vazne verte mi . Ked to hovori taky hypochondet ako je treba to brat vazne :D ...nakoniec mi zistili ulceroznu kolitidu co fakt neni super ale teda o nekonecne krat lepsie ako rakovina . Tot vsjo odomna a fakt sa nebojte :-)

chodul

Tak dnes som sa vratil z kolonoskopie. Bol som v nemocnici Ziline, ordinacia Mudr. Jan Baso a kolonoskopiu mi robil Mudr. Polak Dusan. Musim povedat, ze to prebehlo celkom v pohode. Je to neprijemne a sem tam to zaboli ale nic, co by sa nedalo vydrzat. Tiez som strasne stresoval z toho, co som tu pocital na internete ale naozaj je to v pohode a da sa to zvladnut. Bol som tam nejakych 35 minut a bez injekcie. Mimochodom som muz, mam 63 kg a vysku 182 cm. Ta priprava den predtym s tym moviprepom je podla mna horsia. Isiel som tam kvoli tomu, ze ma niekedy poriadne prehana a komplikovalo mi to zivot. Doktor na pohlad nic zle nezistil, uz len cakam na vysledky zo vzoriek. Zaver: ludia, nebojte sa, chodte na toto vysetrenie, da sa to prezit :)

Feri 68

Ja som cerstvo po tomto vysetreni. Mnohi tu pisete, ze sa nie je coho bat. Ja som sa nebal ale pre istotu som zacal o vysetreni citat az po nom, nech sa zbytocne nevystrasim. Mozno som spravil trochu chybu. Lekara som si vybral na zaklade odporucania, no mozno to nebola ta najlepsia volba. Pri vacsine otazok som dostal odpoved, ze prilis spekulujem. Podobnu odpoved som dostal na otazku ohladom pripravy na vysetrenie. Ziadne pripravy tyzden vopred, tekuta strava a tak. Jednoducho den vopred nic nejest, pit cokolvek a hlavne vypit vecer pred 4 litre prehanadla a nespekulovat, bud to vypit postupne alebo hoci aj naraz.
Tak som den pred vysetrenim nejedol, vecer o 17 som zacal "ocistnu proveduru" , ktoru som ukoncil asi 23tej. Asi hodinu pred vysetrenim som dostal do zadku oblbovak a potom to prislo. Najprv pohoda, a po par minutach strasna bolest, ktora bola v niekolkych fazach, zrejme slo o prekonavanie zahybov creva v kombinacii so vzduchom, ktory bol do creva vhanany. Kedze som krical od bolesti, lekar mi navrhol lahnut si na chrbat.Este chvilu to velmi bolelo ale asi od 2/3 vysetrenia to uz bolo znesitelne.
Po vysetreni som isiel domov kvoli "oblbovaku" autobusom. Kracal som zhrbeny ako stary dedo, pretoze vzduch v mojich crevach mi stale sposoboval bolesti, najhorsie to bolo pri otrasoch autobusu. Nejak som sa zhrbene zo zastavky dotackal domov a ca. po hodine ked som zo seba vypustil hektolitre plynu bola uz situacia znesitelnejsia. Mozno by bolo stacilo, keby ma lekar po vysetreni poslal na toaletu, nech poriadne "odpustim paru" ako som sa dodatocne docital v clanku na tejto stranke, no nestalo sa.
Takze v ziadnom pripade neberte pripravu na lahku vahu, hoci vas na to bude navadzat lekar ako mna. Mozno by mi dlhsia priprava ako je popisana tu pomohla predist tym hnusnym bolestiam. Ja viem, ze zeny sa teraz budu hadat, ze este som nezazil porod ale toto taky 15 minutovy porod bol. A nezabudnite si po ukone odskocit na toaletu a poriadne sa "vysantit", mozno vam to lekar zabudne povedat alebo mu to jednoducho bude jedno.
A hlavne ak sa vam zda lekar na zaciatku cudny, dajte na svoj dojem a "vnohy". Ja som to riskol len kvoli tomu, aby som 2. krat u ineho lekara nemusel absolvovat gastroskopiu, ktora som absolvoval mesiac predtym. A risk mi nevysiel.

brano17

kolonoskopia pred tyzden priprava može jedlo :kakao,kava,vyprazane maso,sojove maso,kolac,cokoloda
??????dakujem pekne

joane

Netreba sa bat Bol som na tom a netrvalo to ani 15 min Niektore prispevky su horor Ja som siel bez inekcie a zvladol som to Hned na to som siel domov Akurat sa citite nafuknuti ale to je len najmensi problem
Netreba sa bat Kazdy ma najvecsie problemy len z toho co v sebe ma Vecsinou su to polipy alebo hemeroidy Nie je to nebezpecne Ale hlavne nebojte sa

Rebeka-emka

o pár dní idem na kolonoskopiu.... sestrička mi všetko vysvetlila, dala mi papierik a predsa mám stále stres z toho, čo môžem a nemôžem zjesť ....všetko sa mi to nejak pletie v hlave....len aby som niečo nepokazila a aby všetko dobre dopadlo .... a keď som si prečítala tento článok, upokojila som sa..... je písaný tak jasne a fakt upokojujúco....veľmi dôležité boli pre mňa napísané druhy potravín, ktoré môžem zjesť tri dni pred, dva dni pred .... a tak - lebo som si myslela, že budem jesť len bielu veku a zapíjať čajom a sem tam vajce.... fakt, článok mi pomohol, upokojila som sa.... idem si uvariť špagety a kúpiť minerálku, na ktorú som zabudla.... ĎAKUJEM za upokojenie.... možno "prídem povedať" ako to dopadlo....