co snou?zblaznila sa.

Príspevok v téme: co snou?zblaznila sa.
kacula

dobry den.prosim vas o pomoc.priatel ma problem zo svojou mamou.uz je to dlhe roky ale snazili sa spolu s jeho bratom doteraz neako mamu podporovat a udrziavat ju v normale.pred 3 mesiacmi prisla o pracu v rakusku ale zavinila si to sama kedze mala sama depresie uzivala neake psychiatricke lieky a nato aj pila.ked sa vratila sa uplne polozila.nechali si ju na psychiatry 2 tyzdne.doktory hovoria ze potrebuje dlhodobe liecenie.lenze priatel zistil ze si neaku dobu neplatila zdravotne poistenie v rakusku a zato ju nechcu nikde prijat na liecbu.uplne sa zblaznila neda sa jej dohovorit dostava ako keby abstaky krici chce sa zabit,nechce jest pit,nechce sa umyvat nechce ist nieco vyriesit na urad,von proste nikam.dnes dokonca urobila potrebu v posteli a vobec ju to netrapilo nechcela sa postavit ist umyt nic.uplne sa opusta.priatel chodi do prace dava nanu pozor mladsi 19 rocny syn.lenze sa to neda uz uniest.kedze si neplati zdravotne poitenie boja sa zavolat aj zachranku zevraj ju nechcu osetrit.co ma robit aby sa dostala na liecenie aby dostala neaku podporu kam volat.vobec netusi co robit.kedze priatel sa stara o domacnost ucty vsetko nema bohuzial peniaze na doplatenie ani na liecenie.co robit v takejto situaci?dakujem pekne za radu.

ista

Ak pracovala v Rakusku ako zivnostnik, musela si platit odvody. Ak nema nedoplatky na odvodoch a nema zlozenu zivnost, moze marodovat. Je potrebne trvat na hospitalizacii na psychiatrickej klinike, kde jej postacuje europska karta poistenca. Hospitalizacia sa neuhradza na SK, ale uhradu poslu rakusanom. Marodku bude mat vyplatenu az po 42.dni od zaciatku PN, ale je potrebne komunikovat s rakuskou pobockou zdravotnej poistovne. Kazdych 14 dni ich informovat o priebehu terapie a liecby vasej matky. Je na to uradny postup a info ziskate po prestudovani si viacerych weboych stranok, tykajucich sa opatrovateliek v Rakusku. Nevyhladavajte sukromnych psychiatrov, ti vas iba zderu. Vsetko ma svoju postupnost a rieste ju s prislusnou pobockou zdravotnej poistovne na Slovensku a v Rakusku. Dolezite je, ci ma zlozenu zivnost v Rakusku? Ak ano, mala by byt evidovana na UP a v tom pripade jej ako nezamestnanej zdravotne poistenie hradi stat a teda ma narok aj na hospitalizaciu, aj osetrenie, aj lieky. Postacuje aj rajonovy psychiater, ktory ju moze za 2-3 mesiace dat do poriadku, pokial bude dodrziavat liecbu, alebo doporuci hospitalizaciu......drzim vam palce, jej stav je v dosledku narocnej cinnosti v Rakusku a je na vas, aby ste ju teraz sprevadzali na ceste liecby, podporili ju...a urcite sa da do poriadku. Chce to vela trpezlivosti a pevne nervy, dobre informacie....

Jaja15

Splátkový kalendár pre zdravotku bude problém - to by musela podpísať mama...Ale treba ísť na zdravotku a poradiť sa čo vám poradia aby mohla byť hospitalizovaná....Možno sa na výnimku bude dať vybaviť hospitalizácia alebo nejaká dohoda, aby mohla byť dohoda o splatení nedoplatku podpísaná vami - štandardne sa to nedá, ale možno vám budú vedieť dať nejakú výnimku......Ak to nepôjde cez pobočku, treba napísať na centrálu....

a_dr1a

Ine vam neostane, iba uhradit za nu nedoplatky na poistnom. Lebo inak sa nedoplatite. Ak aj pojdete k psychiatrovi ktory nie je zazmluvneny, ceny sa pohybuju individualne, ako kde, ale byva to medzi 50-100e a viac. A dalej. Lieky. Ak nema ok poistku tak by ste si museli platit aj celu uhradu za lieky. Psychiatricke su drahe. Takze uhradit dlh a dat ju hospitalizovat Pezinok Zaluzie ai, neviem z ktorej casti SK ste

kabel

Vy si to zbavenie svojprávnosti predstavujete ako Hurvínek válku.. to nie je len tak, že psychiater luskne prstami a hocikto je okamžite zbavený svojprávnosti :-DDD To má svoje kritériá a postupy.
Predpokladám, že dotyčná je poistená v Dôvere, kedže tá robí najväčšie problémy...nuž musíte ten doplatok niekde naškriabať, alebo uzavrieť dohodu s plátkach, skôr, ako pacientka spácha pokus o samovraždu, či niečo podobné.

kabel

br, takú kravinu som dávno nečítala..samozrejme, že záchranka aj hospitalizácia idú zo zdravotného poistenia! žiadne sociálne s tým nemá nič spoločné.

Jaja15

Tam je ale problém že ona si neplatila žiadne poistenie, nielen zdravotné a ja predpokladám (možno chybne) že stále nie je nikde prihlásená.....Bola na UP prihlásená ako nezamestnaná? UP by za ňu platil odvody....Ak je v takom zlom stave, treba s ňou ísť k tomu psychiatrovi a dočasne ju pozbaviť svojprávnosti....Sociálku a zdravotku budete za ňu potom vedieť doriešiť vy ako zástupca...Ak je odhlásená stále aj zo sociálky treba sa popýtať u nich akým spôsobom sa dá prihlásiť keď je chorá a nie je schopná byť evidovaná na UP....