Korela chov

Kajka1998

Dobry den, moja korela si dneska pri lietani zlomila perie a začalo jej to tam dost krvácat, teraz si to tam stale hryzie a bojim sa ze sa jej to zase spustí. Máte niekto stymto skúsenosti ze robit ak to začne viacej krvácat alebo znova? Ďakujem

sweatheart

Ďakujem Deria,
jasné, máš pravdu, môžeme aj takto, vlastne si to nájde, kto potrebuje...
l
môj email: remeselnikova.v@gmail.com, skús mi napísať, nech mam aj tak tvoj email, Ďakujem

Deria

A nikdy nic neumyvaj pre korelku chemiou, ani saponatom na riad! Vsetko, ci klietku, hracky, napajacky, krmitka - vsetko len horucou vodou a octom.

Deria

Este ja...aby si nepochopila zle, ked pisem "strom VZDY poumyvam", ze ho pravidelne umyvam vo vani :D ......samozrejme nie, len ked robim novy! Ked je uz spinavy alebo moc suchy, tak ho vyhodim a urobim novy. Menim tak raz za 2 inokedy za 3 mesiace. Inac pretriem semtam spinave konare vlhkou handrickou.

Deria

Ahoj Sweetheart, ach to je nieco ine, ked si tu korelku vlastne pritulila, naopak, urobila si dobry skutok, super! Podla toho co pises, robis vsetko spravne. Ked budes mat cas, tie bidla jej vymen za tie konare zo stromov. Papuskovia sa s nimi aj zabavia, hryzu ich a tak, preto je vhodnejsie mäkke drevo. To drevo, ktore hryzie mu obcas vymenis. Preto treba dbat na druh stromu, aby nebol pre vtakov jedovaty. Co sa tyka toho spinenia po byte: moji mi sadali po skriniach, regaloch , atd. a samozrejme vsade spinili. Ale odkedy maju strom, je to ovela lepsie, nemam vsade po byte pokakane, lebo oni ten strom miluju. Preletia 2-3 rundy a sedia najradsej na strome, pod ktorym mam papier. Ten sa lahko vymeni, ked je spinavy. Strom robim tak, ze do pevneho a stabilneho stojana na vianocny stromcek zapravim velky konar, ca 1,5 m. Pripadne uviazem konare jeden o druhy tak, aby mali na nich papusky moznost pristat, ci oddychovat. Idealna je vrba alebo breza. Strom sa musi pravdaze tiez dobre poumyvat. Vzdy ho vteperim do vane a teplou vodou osprchujem. Hrubsie konare umyjem aj hubkou.(bez akejkolvek chemie!) Necham cez noc vysusit a na druhy den dam do stojana. Nielenze maju z toho papuskovia radost ale ja mam podstatne menej bordelu v izbe.;)
Nie je problem, aby sme komunikovali cez mail ale to by si mi ty musela nechat tvoju mailadr., ja moju nezverejnujem. Okrem toho, cim viac tu piseme o chove papuchov, tym viac sa moze mozno niekto dalsi priucit, ak hlada tiez pomoc.

sweetheart

ahoj Deria,
Ďakujem za super popis,
vtáčika som si ale nekúpila, šéf ho priniesol do práce, lebo niekto ho nechcel a chcel, že si ho ponecháme v kancelárii, čo bolo pre mňa nepredstaviteľné, tak som si ho zobrala, aj s klietkou, aj so žrádlom.
Vymenila som mu sépiovú kosť, má tam aj takú tehličku, neviem ako sa to volá, hračky, vodu mu mením ráno a večer, na dno klietky som dala papier, ten vymieňam asi každý druhý deň, hned ráno ako vstanem mu otvorím domček, ked prídem z práce taktiež cca do 22.00 hod, alebo neskôr, ako idem spať. Kúpila som mu také drevené ihrisko pre vtáčiky, umiestnila hore na skriňu, lebo mi špinil na veľa miestach, toto ma úplne že najviac trápi, sadne si mi na plece a raz ma už označkoval, čo mi samozrejme vadí a chcela by som sa toho vyvarovať, lebo nič nerobím, len chodím po byte a čistím zem, dvere. Potom neviem, uvažovala som aj nad druhým vtáčikom, že aby mu nebolo smutno, len neviem, ešte poriadne nepoznám ani tohto, je vidieť, že je na mňa naviazaný, má dobrú povahu, chodí všade za mnou, večer je pekne tíško, pohladkať sa zatiaľ ale nedá.
ak by to bolo možné Deria, rada by som si s tebou vymenila kontakt, prípadne fb, alebo čo ti je lepšie..bola by som ti za to povďačná, už som tu čítala tvoje príspevky a vidím, že máš skúsenosti :-)

Deria

No, fakt je ten, ze vela ludi robi tu istu chybu, ze si najprv kupi zvieratko a az potom sa informuje o jeho chove, co by malo byt vlastne opacne. Hlavne dnes, v dobe internetu nie je problem si najst odbornu stranku o chove napr. papagajov. Hned v uvode ti radim, dbaj na to, aby sa korelka nikdy nenudila. Pokial sa jej nemozes venovat stale, napr. ak chodis do prace, bolo by treba jej zaobstarat partnera, pretoze korelky, andulky a vobec papagaje tazko znasaju samotu a nudu, v prirode ziju vylucne v krdloch, minimalne vo dvojici. Takze klietka, plna hraciek nestaci. Dalej je dolezite umoznit korelke denne volny pohyb, lietanie. Cim dlhsie, tym je stastnejsia a zdravsia. No a co je tiez velmi dolezite a co sa casto podcenuje je, ze treba mat veterinara, ktory je odbornik v operencoch, pretoze bezni veterinari nevedia urcit diagnozu a tym padom ani spravnu liecbu. Bez toho, aby si boli v diagnoze isti, daju papuchovi bud antibiotika alebo vitaminy, teda bud ma papuch stastie a prezije alebo aj nie. Preto sa uz radsej teraz informuj, kto je naozaj kompetentny na vtactvo, takych veterinarov je totiz velmi malo a casto treba za nimi aj dalej cestovat! Lebo ked vtacik ochorie, niekedy treba okamzite konat a na hladanie odbornej pomoci je vtedy neskoro. Dalej, klietka by mala byt dostatocne velka, minimalne tolko, aby korelka mala moznost rozostriet kridla a zamavat nimi. Bidla z umelej hmoty ci hladkeho dreva vyhod a daj jej do klietky konare z ovocneho stromu alebo brezy, vrby, ci lieskovca. (Pozor, nie vsetky stromy su vhodne.) Konare by mali byt roznej hrubky, co je vynikajuce na obrusovanie drapkov a co posobi ako masaz na nozky. Vhodne su tie hrubsie. Treba ich dobre pod teplou tecucou vodou vyumyvat a vysusit prv, nez ich das do klietky. Nesetri na krmive, dbaj, aby bolo kvalitne! Od malicka ju mozes ucit na zeleninu a bylinky, ktore jej mozes ponuknut 2x do tyzdna. Moji miluju mrkvu, mrkvovu vnat, uhorku, zeler, cukinu, na jar im davam mladu zihlavu, zabinec, pupavu, dokonca sa vedia zabavit aj s travou a zobkaju jej semienka. Tiez sa moze ponuknut obcas petrzlenova vnat. No a pravdaze senegalske proso v klasoch! Toto su vsetko prirodne pochutky, tie sladke tycinky z obchodov im vobec nekupujem, je tam viac cukru, nez medu, co je skodlive. Jablko je tiez pre mnohych papuchov pochutka. Varene vajicko daj len necasto, tak raz za 3 tyzdne. Hlavkovy salat sa nedoporucuje, ten nema vitaminy a byva najviac chemicky osetreny. Ak natrhas nieco vonku, tak len tam, kde nejazdi vela aut a i tak treba vzdy vsetko umyt, ci uz kupis, lebo natrhas vonku. Sepia, mineralny kamen, ako aj piesok by mali byt v klietke samozrejmostou. Na prisun kalcia treba tiez dbat, lebo ak chyba, moze to mat velmi zle nasledky na zdravi papusika. Ja davam na dno klietky papier a piesok extra do misky tak, aby si do neho nespinili, pretoze vtaci potrebuju piesok na travenie, teda sypat piesok na dno klietky je z toho dovodu nehygienicke. Pitnu vodu menim 2x denne, rano a vecer. Nezabudni na vodu na kupanie, moji sa kupu väcsinou len vtedy, ked vonku prsi.:) Vidis, ze chov korelky nie je iba dat zrno a vodu. Ale cim viac budes dbat na jej potreby, tym skor ju udrzis pri zdravi a tym viac radosti z nej budes mat, co ti aj zelam. Ak mas este nejake otazky, rada ti odpoviem.