Gúľanie očí, nemožnosť sustredene pozerať

Príspevok v téme: Gúľanie očí, nemožnosť sustredene pozerať
M-G

Zdravím, mám problém, ktorý ma začína dosť obmedzovať. Dosť sa rozpíšem, lebo je to dosť komplikované. V polovici augusta som prišiel zo zahraničia kde som veľmi málo bol v kontakte s PC alebo tabletom. a začal som si hľadať prácu v IT. Robil som veľmi veľa na PC lebo som sa pripravoval na rôzne pohovory a musel som si veľa veci precvičiť a doučiť sa nové veci. Avšak môj komp prestal pracovať a mal som požičianý kamarátov, kde avšak displej svietil strašne slabo a niekedy bolo veľmi ťažké čitať text. Popritom som asi po týždni čo som prišiel som ochorel a držalo ma to vyše dvoch týždňov. Počas choroby ma začali aj dosť oči bolieť a páliť, lebo sa mi do toho pridala alergia na ambróziu, ktorá sa prejavuje hlavne pálením očí očí. Celé toto obdobie som trávil veľmi veľa času pri kompe. Keď mi choroba ustúpila a alergia sa potlačila liekmi, som postrehol, že mám dosť problém upriamiť pohľad na text na PC. Popriom som začal akoby gúľať očami do strán, kde prišlo ku akoby uvoľneniu a potom som vrátil pohľad na text. Problém je, že čoraz viacej mám potrebu preguľovať očami, aby som mohol upriamene pozreť na monitor. Niekedy to trvá aj niekoľko minút, kým sa dokážem začať sústrediť a počas tej chvíle stále akoby preguľujem, a keď už dokážem pozerať tak za chvíľu mám zase potrebu to robiť s očami. Často sa to deje podvedome, akoby tik, ktorý mi nedovolí sa na niečo zamerať, pokým nevykonám tento "rituál". Neviem či to opisujem správne, alebo či je to zrozumiteľné, ale je to niečo strašné a pripadám si ako úplný dement. Neviem to ani presne klasifikovať, že čo to vlastne je, že či tik, problém s nervami, stres, problém s očami... ale isté je že ma to začalo posledné týždne veľmi obmedzovať, lebo proste vďaka týmto akoby rituálom strávim hodinu nad niečím, čo by som mal v normálnom stave hotové za desať minút. A hlavne teraz sa potrebujem naučiť programovať nový jazyk a kvôli tomuto sa nedokážem pohnúť, lebo som kompletne stratený v kóde, lebo sa nedokážem zamerať. Samotné to preguľovanie je asi také, že chcem sa na niečo upriamiť, napr text a začnem pociťovať takú nervozitu a nedokážem držať pohľad. Následne musím ešte viacej otvoriť oči ako keby som bol neskutočne udivený a následne sa pozriem do strany (najčastejšie doľava hore). Vtedy pocítim vnútorné uvoľnenie a pohľad sa mi vráti na text. Lenže niekedy mám túto potrebu vykonať strašne veľa krát zasebou, že proste len sedím pred kompom a neodkážem niekoľko minút upriamiť pohľad a začať pracovať. Skúšal som to riešiť napr pravidelnými prestávkami od PC, jógou, dychovými cvičeniami na ukludnenie, magnéziom a dokonca si aj vytvoriť iný zlozvyk, ktorý by to nahradil (v tomto prípade som sa pokúšal uvoľniť to napätie vedúce ku gúľaniu stláčanim posilovátka na zápästie) a všetko je márne. Jediné, čo som postrehol je, že som trochu viacej schopný pracovať podvečer a večer, čiže vtedy sa mi už dá lepšie sustrediť ako cez deň. Čo sa týka času strávenom pri kompe, v podstate od škôlky som trávil dlhé hodiny nad hrami a kopu času trávim aj teraz a nemám moc na výber, keďže ma to živí. Lenže nikdy som nemal problém ako teraz a už som dosť zúfalý a neviem na koho alebo na čo sa obrátiť. Napadlo ma aj, že či to nemohlo byť spôsobené tým slabým jasom monitora, lenže už mám normálny a tento problém neprestal, ale naopak sa to horší. Posledné dni som sa snažil pozerať na komp, tablet a telefon čo najmenej, ale vôbec to neustálo a deje sa mi to už aj napríklad vonku, keď sa chcem pozrieť na niečo, napr billboard alebo auto. Ak sa niekto o niečom podobnom počuli, alebo nebodaj stretli, veľmi by som ocenil akúkoľvek radu, lebo fakt ma to ničí a pripadám si ako psycho.
PS: rešpekt tým, čo to dočítali do konca ;)