Posilovňa ako začať

Príspevok v téme: Posilovňa ako začať
Majka112

Ahojte. Som žena beznádejný ektomorf 180 cm a 55 kg. Nie som anorektička ani bulimička, lekári nado mnou zalamujú rukami, ale príčinu nájsť nevedia. Už dlho sa pohrávam z myšlienkou začať s posilňovaním v posilke, dať si vypracovať tréningoví plán a jedálniček.
Neviem ale ako to v posilkách chodí a opýtať sa nemám koho. Ako je to s nováčikmi, čo prídu prvý krát do posilky a chcú nabrať svalovú hmotu? Po vypracovaní plánu a jedálnička sa už starajú sami o seba alebo dohliada na nich tréner, čo im to vypracovával? Za dohľad nad cvičením sa platí? Alebo už je to v cene vypracovania toho plánu alebo v cenu vstupu do posilky?

pišta00

Vôbec nesúhlasím s tým prvým odstavcom čo si tu napísala Gima...

Kyselina mliečna vo svaloch je obyčajná svalovica, (môžeš ju dostať aj len z obyčajného strečingu ak si neni zvyknutá na nejakú svalovú záťaž) na ktorú si dokonca pri dlhodobom cvičení telo zvykne a cítiť ju veľmi málo a radšej budem mať 1 deň svalovicu ako celulitídu neumiera sa na to tak prosím ťa pekne nemaľuj čerta na stenu, silovým tréningom spevníš postavu zvýšiš podiel svalov a zmenšíš podiel telesného tuku tým pádom znížiš celulitídu...
Deformácie kože asi myslíš strie, no ženy nikdy nenaberú také množstvo svalov ako muži ani pri ťažkých váhach a silových tréningoch takže sa ich báť netreba.

Gima

S cvičením opatrne

Cvičenie je síce spoľahlivá metóda ako vyhnať celulitídu z tela, ale len do tej miery, kým nezačnete dvíhať naozaj ťažké váhy. Paradoxne preťažovanie svalov môže v pokožke vyvolať deformácie a vylučovanie kyseliny mliečnej, ktorá hladkému vzhľadu nelahodí. Ideálne sú preto cvičenia s vlastnou váhou, strečing, kardio a rôzne typy naťahovacích, jogových a fyzioterape­utických cvičení.
Masáže a saunovanie

Za vznikom celulitídy stojí uviaznutie tukových buniek medzi vláknami spojivového tkaniva. Tomu je potrebné zabraňovať a najlepším spôsobom je pravidelná masáž problémových partií a saunovanie. Vtedy sa podkožný tuk začne prehrievať a do istej miery uvoľňovať zo zovretých partií.
Zamerajte sa na celé telo

Mnoho žien cvičí anicelulitídne cviky len na vybrané časti tela. Je to jedna zo závažných chýb. Precvičujte celé telo. Podporíte spevnenie všetkých svalových vlákien, ktoré sa postarajú o intenzívnejšie spaľovanie tuku v celom tele. Tak vytvoríte nepriaznivé podhubie pre vznik celulitídnych oblastí
Rozhýbte lymfu

Odstraňovanie celulitídy aj zamedzovanie je vzniku stojí na správne fungujúcom lymfatickom systéme. Ten však začína po tridsiatke pozvoľne spomaľovať, čo je aj vek vyššieho výskytu celulitídy. Naštartovať lymfu pomáha pravidelný pohyb, masáže, zvýšený prísun ovocných a zeleninových štiav a tabu by mal byť kofeín aj nikotín.
Prechádzajte sa

Celodenné sedenie sa veľmi intenzívne podpisuje na pomarančovej kôre zadku a stehien. Preto každú polhodinu spravte aspoň dvadsať krokov, prípadne pár drepov. Zlepšíte tým mikrocirkuláciu v problematických zónach a zabezpečíte priaznivý prietok krvi, distribúciu živín a rozhýbete stuhnuté tkanivo.

Majka112

Tak znova po dlhšom čase :) ďakujem zatiaľ za rady. Trochu som posurfovala na nete aby som sa dostala do obrazu, povypytoval sa na nejakých trénerov, ... .
Ako píše pišta00 s tými skrátenými šľachami to bude zábava, dotknúť sa prstov na nohách s vystretými nohami je brutál problém. Ach tá sedavá práca. Detto šľachy vnútorná strana stehien a ďalej už ani nepokračujem.
Lekárom skúsim dať ešte jednu šancu mám v pláne si to ešte raz vybehať. A tentoraz ich trochu potrápiť aj nejakými otázkami, lebo bývam dosť unavená a neviem z čoho.
S tým jedálničkom sa mi zatiaľ pozdáva Robert Kreana, ako sledujem jeho FB stránku FIT FUN, tak by sa mal vyznať i ako tréner.
Čo sa týka jedla, nie som žiadny hriešnik, alkohol nepijem, kávu tiež nie, sladkému sa snažím vyhýbať aj keď, samozrejme človek niekedy neodolá a pizzu si teda doprajem. Zaradila som ovsené, pohankove vločky, orechy, tuniaka v konzerve na raňajky. Problém je so zeleninou, to sa neviem dokopať, som tak naučená z dectva, u nás čerstva zelenina moc nešla.
Cvičenie s vlastnou hmotnosťou už skúšam dlhší čas (pár mesiacov), niečo podla knihy Telo ako posilovňa pre ženy a Tréning väzňa. Ale ide to dosť ťažko, keď ma človek mľandravé jadro. Plánk zatiaľ vydržím 15 sekúnd. A kľuk len o vyvýšenú podložku vo výške pása. Problém je, že neviem doma zaradiť cviky napr. na ramena, chrbát, preto by asi bola dobra tá posilka. Inak ak som dobre pochopila posilňovať max 2 krát do týždňa max 1 hodinu. A vyhýbať sa dlhšej aerobnej aktivite? Aj keď človek dá sa povedať cely presedí v práci pri PC? Som chcela tiež zaradiť 1-2 krát do týždňa cca 20 - 30 minútový beh alebo poskákať cez švihadlo, na rozprúdenie lymfatického systému.

gima

1. Kukurica

Ak si ju pripravíte bez masla a soli, pochutíte si na veľmi zdravej nízkokalorickej potravine. Uvarenú kukuricu môžete pridať do šalátov, výborná je tiež na grile. Sama o sebe je sladká, ak ju chcete ochutiť, pridajte trochu morskej soli a masla. No nepreháňajte to, inak priberiete!

Prečítajte si aj:

Tieto potraviny ochránia vašu kožu pred silným slnkom
2. Melón

Chrumkavý, sladký a hlavne šťavnatý. Vedeli ste, že voda tvorí až 90 % melóna? Melón teda rozhodne udržiava tekutiny v tele, no je aj významným antioxidantom kvoli obsahu lykopénu. Jeden pohár melóna nakrájaného na kocky obsahuje len 44 kalórií!
3. Čerstvý ľadový čaj

Obsahuje 0 kalórií, ale veľa antioxidantov a pomáha pri chudnutí. Určite však nesiahajte po ľadovom čaji z obchodu, ale pripravte si ho doma. Najlepšie z čierneho, zeleného alebo bieleho čaju, ktorý zalejete horúcou vodou a necháte vylúhovať. Vychladnutý čaj ochuťte plátkami citróna a čerstvými lístkami mäty. Pridajte ľad a hotovo!
4. Ovocný šalát

Leto je farebné a ovocie tiež. Čím pestrejšia je vaša miska s ovocím, tým lepšie robíte svojmu telu. Dobrá je červená, žltá, oranžová, fialová, modrá. Zmiešajte si jahody, maliny, čučoriedky a iné ovocie hoci aj každý deň. Pozor, kupujte si len sezónne ovocie!
5. Gazpacho

Studená polievka nie je v našich podmienkach príliš rozšírená, no rozhodne by ste ju mali v letných mesiacoch ochutnať. Chladivá pochúťka obsahuje samé dobroty – paradajky, uhorku, papriku. Mimochodom, jeden tanier tejto studenej polievky obsahuje len 88 kalórií a 0 percent cholesterolu.
6. Kuracie mäso

Malo by byť kvalitné, najlepšie z overeného domáceho chovu. Môžete ho upraviť na grile len s korením a pár kvapkami olivového oleja. Kuracie mäso obsahuje málo kalóríí, tukov a tiež sacharidov. Ak k nemu pridáte zeleninu (cukety, papričky, či tekvicu), rozhodne tým nič nepokazíte. Ak sa vám grilované kuracie mäsko zdá suchšie, urobte si jogurtový dressing. Stačí, ak do neho vytlačíte trochu cesnaku, nastrúhate najemno uhorku a mierne osolíte.
7. Cuketa

Surová, grilovaná, rolka, strúhaná... Je to jednoducho perfektná potravina na leto. Jedna šálka nastrúhanej cukety má len 20 kalórií, 0 percent tuku a cholesterolu, zato až 35 percent vašej dennej dávky vitamínu C.
8. Krevety

Vynikajúce ako olovrant či predjedlo, ale tiež ako ľahký obed alebo večera. Krevety obsahujú proteín a železo a sú nízkokalorické. Môžete ich pridať do šalátu alebo grilovať, či podusiť na cesnaku s trochou morskej soli a korenia.
9. Ovocie a zelenina

Vždy treba preferovať sezónne potraviny. Napríklad také jablká sú najlepšie koncom leta, naopak, špargľa kraľuje jeho začiatku. Pozrite si s nami zoznam ovocia a zeleniny, na ktoré by ste v lete nemali rozhodne zabudnúť:

Ovocie: Jahody, maliny, čerešne, višne, čučoriedky, černice, marhule, broskyne, slivky, hrušky, ríbezle, egreše.

Zelenina: Šalát, brokolica, karfiol, červená repa, zelené fazuľky, paradajky, papriky, hrášok, uhorky, patizóny, baklažán, zemiaky, reďkovky, cibuľka, mrkva, zeler, kapusta, kel, kvaka, tekvica.

pišta00

Netreba sa hanbiť, zájdi do posilky opýtaj sa určite ti radi poradia a hlavu ti nikto neodtrhne a keď sa ti nebude páčiť prístup zájdi do inej posilky. Tak v prvom rade by som ti možno poradil pred tým ako začneš nejaké silové tréningy v posilke zájsť za fyzioterapeutom aby ťa naučil nejaké základné cviky ako ich robiť správne, strečing a trošku ťa napravil pretože väčšina začiatočníkov má práve problém, že majú skrátené šľachy a stuhnuté svaly, poprípade krivá chrbtica a pod. Potom ohľadom výživy no ono klasický lekári ti neporadia pretože o tom nič nevedia resp. je s tým veľa práce a im sa proste nechce tak ťa nadopujú B vitamínom a pošlú preč. Skús športového lekára majú v takýchto veciach v oblasti výživy a športu prehľad, konzultuj určite ti poradí. Hlavne si zisti v akom stave máš obličky a tráviaci trakt, či dajme tomu nemáš problém s lepkom a laktózou alebo nejaké iné alergie na potraviny.

Dávaj si veľký pozor u koho si dávaš vypracovať jedálniček/tréningový plán, z osobnej skúsenosti viem, že 90% trénerov v posilkách na Slovensku tie jedálničky totálne odfláknu vôbec neprepočítajú a neupravujú ich klientovi na mieru podľa ich potreby, väčšinou posielajú jeden a ten istý jedálniček každému v horších prípadoch len niečo stiahnu z internetu a dajú to klientovi a ešte si za to pýtajú peniaze a často nie málo. Skús si pre začiatok pozrieť paleotickú stravu a ketodietu. Neni to len o chodení do posilky a jedení ale trošku aj o samoštúdiu a vzdelávaní sa. Najlepšie je ale dať si jedálniček spraviť u niekoho kto má na to vzdelanie (nemyslím tým kurz, tam ťa naučia len taký laický základ, ktorý ale nestačí).

Za dohľad nad cvičením sa platí zvlášť... ale znova bacha akého trénera si platíš. Zo začiatku by ťa mal učiť základné cviky s činkami (Drepy, mŕtve ťahy, výpady...) proste komplexné cviky kde zaberá viac svalov naraz žiadne izolované stroje, tie až neskôr

Daniel, veľa vody v pohode ak má zdravé obličky prečo nie, na jednej strane jej dovolíš múčne jedlá a hneď na to jej zakážeš pizzu trochu si protirečíš, ak z nej nekvápe 2 týždne masť a nemá problém s lepkom kľudne si ju môže dať... Pozor na skracovačky nepreháňať to s nimi pretože neskôr rozširujú pas.

Daniel 1998

Pokiaľ máš internet, trochu rozumu pár kamarátov čo vedia ako cvičiť, tak trénera vôbec nepotrebuješ .. Mal som kedysik podobný problém ako ty, bol som chudý ako palica (kvoli futbalu) ... nemusel som prestať športovať aby som pribral (svaly). Základným princípom je spáliť viacej kalorii ako zkonzujumeš. Takysto to súvisí aj so stravou správnou životosprávou atd ... Nazačiatok ti poradím to čo mne najviac pomohlo : 1 Začni piť veľa vody - ja pijem denne aj 5l a je to len a len dobre 2 začni jesť častejšie - neznamená to prejedať sa ale jesť každú chvílu dačo veľa krát za deň, kludne aj múčne, z toho sa rozješ ...
3 musíš sa vyhýbať nezdravím jedlám - nehovorím, že si nikdy nedám pizzu alebo niečo sladké, ale musíš to obmedziť určite zo sladkostí zdravo nepribereš !!
4 začni cvičiť s vlastnou váhou - kliky drepy skracovačky, beh - jednak ti to zrýchli metabolizmus,zlepší náladu a aj chuť do jedla
5 Nepi alkohol ani sladké nápoje - nevravím že nikdy ale určite nei každý piatok, aspoň nazačiatok si daj pauzu ...

Je toho strašne veľa čo sa tejto otázky týka, kludne mi napíš na email a pokúsim sa ti pomôcť ;)