Cviky - Plastika predneho krizneho vazu - koleno

Príspevok v téme: Cviky - Plastika predneho krizneho vazu - koleno
Sari0

Zdravim chcel by som sa opytat som 3 tyzden po plastike a svalstvo chabne velmi .... dost makam posledny tyzden aj nieco lebo v nemocnici ma bolela noha a som bol rad ze som . Bolo mi povedane cviky napinanie svalov , spicky dopredu/dozadu , opred sa a davat pred seba nohu a este po leziacky zdvihat nohu ale pri tomto cviku citim koleno presne hore jak je stehno asi srobi tak to necvicim kvoli bolesti. Chcel by som sa poradit este nejaky cvik dobry snazim sa nech spevnim svalstvo lebo som o dost prisiel . vdaka. Ale i mimo otazky - ako dlho ste boli na barlach ? ked stojite nohu si polozite na zem ci ju drzite vo vzduchu ?a popiste co by ste buducnosti sa vyvarvali co ste robili zle a tak ? Dakujem

tono 7676

dobry den prajem ja sa chcem spytat som tiez po oiperacii predneho krozneho vazu 4 mesiac po operacii noha opucha neviem ju este poriadne vystriet mal niekto podobny problem dakujem za odpovede

slovo

chladit treba hlavne koleno :) .. pouzival som taky plasticky sacok napleny modrym gelom, pre sportovcov, kupis v lekarni relativne vsade okolo 5-6 eur. Das do mraznicky a kazde 2 hodiny si prikladaj na koleno, kludne aj mesiac v kuse ...
Co sa tyka sedenia a lezania, podla toho ako mi bolo lepsie, a v ktorej polohe to v danej chvili najmenej bolelo.
Ale pokial ma pamat neklame, uz na zaciatku mi vravel lekar, ze mam si podkladat nieco pod clenok aby sa koleno "prirodzene" prehybalo a tak sa to vlastne cele natahovalo aj zo spodu. Neviem ci stale, fakt nepamatam, ale relativne neprijemne to je zo zaciatku, no dalsia vec ktora urcite pomaha natahovat zadne slachy. Ale odcheckuj s doktorom alebo na inych forach.
Akosi mi pamat zlyhava v detailoch ...
Zatial pouzivaj barle alebo ako ja preskackaj na jednej nohe napr. na zachod, ale boli to na zaciatku. Urcite nestupat, kym nedovoli doktor. Ono uz aj to by malo o chvilu prist. Ak doktor povie a potom len bude stranda, ked ti hlava povie ze NIE :) ale ty ze Ano skusim sa na teba mila moja nozka postavit :)
Ja som asi po 2-3 mesiaccoh zacal bicyklovat ale trvalo dobry polrok, kym som zacal mat istotu, a aj tak obcas po roku este som pocitaval zvlastne pocity v kolene alebo v stehne odkial mi brali sval, je to asi individualne. Urcite to nejde tak rychlo ako u futbalistov, ktorych uz po 3 mesiacov pomaly tahaju spat na ihrisko ...
No poviem, je to super, lebo operacia poriesila problem, bude uz len lepsie :))))!!! drz sa

Sari0

Velmi pekn dakujem za rady ... no stym chladenim musim zacat , lebo teraz je teplo strasne sa potim nestiham menit matrace jak sa potim .... za kedy ti dali dole ortezu ? .... ako si spokojny po plastike ? vsetko robim co vravis ... a cely cas si lezal ci aj sedel ?

slovo

Sari0> nazdar ja som mal plastiku aj so vstrebatelnymi srubami. Cvicil som vsetko co mi povedali, aj 6 krat denne, az mi z toho sibalo. Viacej necvic ale ani menej! Ak ti povedali, ze napr. tieto 4-5 cviky tak sa ich drz a poctivo dodrzuj rezim, aj chladenie niekolkokrat denne. Myslim ze uz v priebehu 2 dalsich tyzdnov pomaly mozno zajdes aj na rehabilitaciu a tam povedia nove cviky, ktore treba opat velmi velmi velmi poctvio cvicit! Vela zdaru, hoci sa ti zda, ze ta noha boli, ze nevladza atd, proste to musis robit, lebo presne preto ochabnu svaly! Velka cast je o tvojej hlave, nedaj si od tvojho tela nahovorit, ze nemozes ... samozrejme v ramci normy, pretazenie by znamenalo navrat aj o par tyzdnov spat.
Vydrz a prezradim ze je to boj a beh na dlhe mesiace, takze v klude a uzivaj si ze ta ludia pustaju si sadnut v buse napr :) ...

Sari0

Ahoj Klara . Doktor mi poradil cviky lebo tiez mi chabne svalstvo a to stale napinanie moc nepomaha .... som niecely tyzden po vybrani stehov takze voda nepripada do uvahy ... a tu ortezu este budem mat mesiac , nohu nesmiem ohybat a tipujem ze to tak dlhsie aj bude ... Ja som hlavne chcel cloveka co to uz mal a nech poradi lebo co si mi poradila vecsinu nemozem nakolko ja mam aj sroby a tie ma tiez obmedzuju mam bolesti pri zdvihani nohy ked lezim ... tak urcite bicykel je super vec ale to az za 3 mesiace , nakolko este nemam rehabilitacie . Ano s lekarom sa radim ale preto chcem cloveka co to mal nech mi poradi co a jako jemu to prebiehalo a co by zlepsil keby vvedel predtym

klara343

Ahoj. Ja síce niesom niesom vyslovene po plastike väzu ,no bola som kandidátom na operáciu nakoľko som mala parciálne natrhnuté dva skrížené väzy.
Tak aspoň zo svojej skúsenosti ti skúsim poradiť.
Nohu je dôležité chladiť.
Čo sa týka cvikov , ja by som odporúčala cvičenie vo vode, neviem nakoľko ťa tvoj ortoped /traumatolog poučil...ale minimálne prechádzanie sa vo vode (nemusí byť hlboka) je veľmi dobré na aké.také spevnenie bez záťaže. Potom neskor,ked budeš zahojený je super byciklovanie - bez záťaže , neskôr si podľa seba môžeš regulovať zaťaženie.
Ďalším cvikom na tie nešťastné väzy je predkopávanie /zakopávanie - tiež zo začiatku iba malé zaťaženie a postupne si to nastaviť. Hlavne cvič.
Ja som bola asi 6+ mes. off (barle,ortéza) a svaly stehna mi teda dosť atrofovali.
Môj ortopéd mi svojho času odporúčal tiež bosu - loptu ,kt. je dobrá z hľadiska spevnenia stabilizátorov kolena.
Ak by si aj googlil tak dôjdeš k tomu ,že je teraz dôležite posilniť skupinu svalov = hamstringy.

Prajem veľa šťastia a skoré uzdravenie.
Určite udržiavaj kontakt s lekárom a nechaj si poradiť. Existuje toho veľa od suplementov ja som užívala Ortho3000 (hodnotím veľmi + aj napriek vyššej cene) a taktiež vodoliečba je super vec.