Schudnutie pre mna predstavuje stastie

Príspevok v téme: Schudnutie pre mna predstavuje stastie
Whatttodo

Neviem.ci som na tom zle alebo nie trva to mozno rok.Niekedy sa vyvraciam iba raz za dva mesiacr ked sa prejem a potom pridu tyzdne kedy to robim kazdy druhy den.Aj dnes som zo seba smutna sklamana.Cely den som som.zjedla jeden cottage a paradajky uz ajto mi sposobovlao vycitky.Miluuem ten pocit stiahnute skvrkajuceho zaludka vtedy sa citim super.A tak som priska domov zjedla krajec chleba nejaky baleny majonezovy salat a cokoladovu gulku.A zarszu som sa nenavidela ze som zase neodolala bola mi zo seba hnusne.Cely cas myslim iba na to ako mi tam aj tak to jedlo nejake ostalo a ja chcem aby tam.nebolo.Asi som.az prislis posadnuta svojim telom.ja len schydnutie pre mna predstavuje strasne stastie.oredstavujem si samu seba a keby som.bola asi bo to bolo pre mna nieco ako nirvana.Neustala premyslam nad jedlom

Pinky0

Presne viem ako sa cítiš ja mam to iste, výčitky pri každom súste, uz sa to síce zlepšilo ale pred 2 rokmi som zjedla rajcinu a plakala som 15 minút všetko co som do seba dostala išlo hned von nenávidela som sa a nenávidim za to ze mam potrebu jest .. je to super pocit byt prázdna a ľahká ako pierko

apricot

Gima preboha prestan tu stale kopirovat clanky o zdravej vyzive, detto, ked zakladatelka temy pise o niecom inom. Uplne si sa minula ciela.

Ja ti poviem tolko, ze som to mala tiez, ked som mala asi 17-18. Presne poznam tie pocity. Neviem, ci z toho chces von, lebo otazku si nedala, ale predpokladam, ze aj hej, ked pises na forum.

Ja som bojovala na dvoch frontoch: zacat vedome jest a jedine treningom zvladnut pocity vycitiek potom bez vracania. Sem tam sa posmyknes, ale vracania bude stale menej a menej, bude to trocha ako odvykacka. Takto sa dopracujes akurat k tomu, ze zvladnes svoje spravanie, ale svoje pocity neovplyvnis. Na to je druha cast:

Terapia, sebarozvoj, dospievanie. Proste niektore veci treba riesit s psychousom, niektore veci sa zmenia aj samy prichodom dospelosti alebo inych zivotnych etap. (teda, ja len predpokladam, ze si mladsia). Mne vela pomohlo dospiet, zmierit sa s mamkou, prebrat za seba zodpovednost, vzit sa do svojej zenskej role (nemyslim stat v kuchyni a varit :D) ale prijat, ze k zene patria aj oble tvary a tak to ma byt. Neveim, s cim ti vieme pomoct, kludne sa pytaj.

gima

O najlepších a zaručených spaľovačoch tukov sa už popísalo skutočne mnoho. Medzi chronicky známe patria napríklad čili papričky, o zaručených účinkoch ananásu by sa však dalo polemizovať. Ak sa potrebujete zbaviť prebytočného tuku, poradíme vám, ktoré potraviny rozhodne zaraďte do svojho jedálnička. Obsahujú také živiny a látky, ktoré doslova rozpália váš lenivý metabolizmus.
Chilli a chren

Poznáte to. Niektoré jedlá nám už počas konzumácie dajú zabrať, ale napriek tomu sa tešia našej obľube. Štipľavé a ostré jedlá nám zvýšia telesnú teplotu. Zapríčiňuje to látka zvaná kapsaicín. Telo takto spotrebuje viac energie a budete sa cítiť sýtejší. Navyše sa podporí metabolizmus, znižuje sa hladina krvného cukru a stimuluje sa vylučovanie žalúdočných štiav. Podobne fungujú i iné ostré jedlá. Mimoriadne účinné sú malé červené čili papričky. Jedzte ich v akomkoľvek stave – surové, sušené, varené, pomleté. Ak pripravujete mäso, pridajte doň čili alebo trochu pikantného kayenského korenia. Hodí sa nielen na mäso, ale aj do omáčok, polievok alebo vajíčok. Chren zase obsahuje draslík, ktorý priamo podporuje spaľovanie tukov.
Zázvor

Táto liečivá hľuza zvyšuje telesnú teplotu i krvný obeh, podporuje tvorbu slín a žalúdočných štiav, čím povzbudzuje trávenie. Éterické oleje zázvoru prečisťujú telo, tým že podporujú vylučovanie jedovatých látok.
Cesnak

Znižuje hladinu LDL čiže zlého cholesterolu v krvi, čo prispieva k urýchleniu spaľovania tukov.
Brokolica

Chróm obsiahnutý v tejto potravine nielenže znižuje cholesterol, ale aj odbúrava tukové tkanivo a pomáha zachovávať stabilnú svalovú hmotu. Energia získaná z brokolice sa uvoľňuje postupne a tak dlhšie vydržíte byť aktívni a čulí. A je tu tiež aj fakt, že nestráviteľné uhľovodíky v žalúdku napučia a zabezpečia tak pocit dlhotrvajúceho nasýtenia. Telo si myslí, že je plnšie než v skutočnosti je, nehrozia návaly vlčieho hladu a kilá potom miznú ľahšie. Pre tieto dôvody je veľmi obľúbeným doplnkom stravy najmä u športovcov.
Jahody

Toto obľúbené sladké ovocie je okrem toho, že obsahuje vitamín C, zdravé i pre jeho schopnosť znižovania cholesterolu v krvi. A v konečnom dôsledku tak napomáha rýchlejšie spaľovať tuky.
Škorica

Podporuje a zlepšuje pôsobenie inzulínov tele, umožňuje lepší prienik glukózy do vnútra buniek a jej premenu na energiu a tak zabraňuje ukladaniu nevyužitých látok.

Ryby a sója

Rybie mäso je bohaté na jód, ktorý stimuluje tvorbu hormónu štítnej žľazy, ktorá sa podieľa na regulácii látkovej premeny. Tuky z tohto druhu mäsa sa neusádzajú, práve naopak pomáhajú odbúravať tie škodlivé. V sóji sa zase nachádza lecitín, ktorý odbúrava cholesterol a chráni pečeň i podkožie pred prílišným ukladaním tukov.
Kuracie mäso

Proteín, ktorý kuracie mäso obsahuje, má vysoký termogénny efekt. Už pri samotnom trávení kuracieho mäsa spálite zhruba o 30 % kalórií viac.
Zrná

Vaše telo spáli až dvakrát viac kalórií, keď budete konzumovať celé zrná. Vo vašej komore by rozhodne nemali chýbať ovsené vločky alebo hnedá ryža. Navyše celozrnné výrobky fungujú aj tak, že výborne navodia pocit plnosti. Nebude vás trápiť žiadny hlad.
Šošovica

Jedna šálka šošovice obsahuje 35 % dennej dávky železa. Keď vám chýbajú živiny, vrátane železa, váš metabolizmu sa spomaľuje. Mimochodom, nedostatkom železa trpí až 20 % populácie.
Nízkotučné mliečne výrobky

Sú veľmi dôležité pre stavbu svalovej hmoty práve pre bohatý obsah kalcia a vitamínu D. Ideálne sú nízkotučné syry alebo tvaroh.
Mandle

Už hrsť mandlí denne vám pomôže zbaviť sa tuku, čo potvrdil aj zaujímavý výskum v časopise International Journal of Obesity. Účastníci štúdie, ktorí jedli mandle denne celých šesť mesiacov stratili 18 % telesného tuku. Mandle sú skvelé kedykoľvek vás pochytí hlad. Nasekané výborne chutia v šalátoch, ale aj v nízkotučnom jogurte alebo v ovsených vločkách.
Čokoláda

Kvalitná tmavá čokoláda je významným antioxidantom, ktorý bráni hromadeniu tukových buniek v tele, čím predchádza srdcovým ochoreniam, ale aj obezite.
Biela fazuľa

Je plná takzvaných resistentných škrobov, teda škrobov, ktoré len tak ľahko nestrávime. Rezistentný škrob funguje ako druh rozpustnej vlákniny. Má vynikajúce účinky pre zdravie, znižuje hladinu cukru v krvi, vynikajúco zasýti. Doprajte si raz denne jedlo, ktoré obsahuje rezistentné škroby. Štúdie ukázali, že s takýmito potravinami spálite až o 25 % tukov viac. Náš tip: Na olivovom oleji osmažte nakrájanú cibuľku a cesnak, pridajte plechovku bielej fazule bez nálevu, mierne prehrejte na panvici a podávajte.
Hrušky

Toto ovocie je mimoriadne bohaté na vlákninu. Jedna hruška pokryje až 15 % odporúčanej dennej dávky vlákniny. Hrušky teda nielenže skvele chutia, ale vynikajúco zasýtia. Náš tip: Zjedzte aspoň tri hrušky denne, vždy, keď budete mať pocit hladu.
Tropické ovocie

Čo sa týka obsahu vitamínu C, citrón je na prvom mieste medzi citrusmi. Okrem toho spúšťa v našom organizme spaľovanie tukov na najvyššie obrátky. Americkí vedci zistili, že horké látky obsiahnuté v grepe spôsobia to, že tuk z potravy sa priamo spaľuje. Toto citrusové ovocie je priam diétny zázrak. Zabraňuje ukladaniu tuku v rizikových partiách a látky obsiahnuté v grapefruite navyše pomáhajú regulovať inzulín, čím pomáha pri chudnutí. Odporúča sa zjesť pol grapefruitu pred každým hlavným jedlom, čo vás nielen zdravo zasýti (o to menej zjete hlavného jedla), ale aj výborne naštartuje metabolizmus. Môžete si ho dať aj po jedle, pretože horké látky v ňom obsiahnuté podporujú tvorenie tráviacich štiav. Náš tip: Ošúpaný grapefruit rozdeľte, jednotlivé mesiačiky nakrájajte a pridajte zopár špenátových listov. Pridajte za hrsť drvených mandlí, pokvapkajte olivovým olejom a ryžovým octom. Môžete pridať aj jednu čajovú lyžičku dijonskej horčice a prípadne aj trošku medu. Jemne osoľte morskou soľou a pridajte aj korenie.
Zelený čaj

Najmä vďaka obsahu draslíka a polyfenolom zabraňuje ukladaniu tukov v tele a súčasne podporuje ich spaľovanie a zrýchľuje metabolizmus. Z výskumov vyplynulo, že už štyri šálky zeleného čaju dokážu zbaviť človeka v priemere tri kilogramy za osem týždňov. Niektoré zdroje uvádzajú, že jedna šálka zeleného čaju je schopná spáliť až 100 kJ energie. Zelený čaj totiž obsahuje látku zvanú epigalokatechín – galát (EGCG), ktorá má hlavný podiel na spaľovacích účinkoch tohto čaju. Neodporúča sa však vypiť denne viac ako 3-4 šálky!
Káva

Obľúbený nápoj s obsahom kofeínu je zbraňou nielen proti únave! Vypitím šálky kávy sa telo dostane do stavu pohotovosti a zmobilizuje zásoby energie. Dôležité však je, aby boli aj spotrebované. Najlepším spôsobom je fyzická aktivita.
Bez vody to nejde!

Voda je tou hlavnou hnacou silou pre náš metabolizmus. Bez správneho pitného režimu by sme mohli držať diéty, koľko by sme chceli a všetko by vyšlo nazmar. Odborníci na stravovanie vypočítali, že ak niekto pije celý rok denne dva litre vody, schudne takto až 2,4 kg. Prvý pohár vody sa odporúča ráno hneď po prebudení nalačno, aby ste si „rozbehli“ trávenie. Cez deň a večer pite vždy pohár vody k jedlu, ku káve či alkoholickým nápojom. Vďaka dostatočnému príjmu tekutín neostane všetko v žalúdku stáť a váš metabolizmus nebude stagnovať.

gima

2. Horká čokoláda

Konzumácia čokolády sa veľakrát zakazuje v plnom rozsahu, ale nie je čokoláda ako čokoláda. Horká čokoláda neobsahuje toľko cukru ako obyčajná a navyše má antioxidačné účinky, vďaka čomu pomáha znižovať krvný tlak, bojuje proti zápalom v tele a zlepšuje náladu. Pri výbere hľadajte len takú čokoládu, ktorá obsahuje 70% a viac kakaa.
3. Pistácie

Pistácie sú bohaté na vlákninu, vitamín B6, tiamín, kyselinu listovú, nenasýtené tuky a rastlinné steroly. Ak vám nestačia len pistácie, môžete ich skombinovať s kozím syrom alebo ovocím – ideálnou voľbou sú napríklad maliny.
4. Jahodovo – banánová „zmrzlina“

Klasická zmrzlina by bola v noci kalorickou bombou, ktorej by ste sa mali naozaj vyhnúť. Jej zdravou alternatívou však môžu byť mrazené banány. Rozmixujte dva zrelé banány, pridajte šálku jahôd, dajte do mrazničky a táto zdravá „zmrzlina“ vám môže aj v noci spríjemniť vaše chvíle.
5. Horká čokoláda, arašidové maslo a cottage cheese

Ak zmiešate dokopy tieto tri potraviny, dostanete chutnú zmes s krémovou textúrou, ktorá vám poskytne vysokú dávku kazeínu. Kazeín je pomalšie tráviaca mliečna bielkovina, ktorá zlepší kvalitu vášho spánku.
6. Tekvicové semienka

Tekvicové semienka sú výborné na večerné maškrtenie pri televízore, pretože nezaťažia váš žalúdok a tak ho pripravia na spánok. Navyše jedna porcia semienok obsahuje až 50% odporúčanej dennej dávky horčíka. Horčík je minerálnou látkou, ktorá pomáha telu relaxovať a skvalitňuje váš spánok.
7. Mrazené čučoriedky

Čučoriedky (aj mrazené) sú plné vysoko výkonných antioxidantov a bolo pri nich preukázané, že pomáhajú zlepšovať funkciu mozgu a zdravie srdca. Ak vaša strava povoľuje aj nejaké tie kalórie, pridajte si do nich trochu krémovej smotany alebo gréckeho jogurtu.

gima

Strava je sučastou života. Telo zo stravy čerpa silu a energiu, taktiež je dôležitý pitný režim. Ak nebudeš jesť budeš odpadávať, budeš slabá a skončíš v nemocnici. To ti za to nestojí.

Pitný režim počas leta

Pite denne minimálne 3 litre tekutín (samozrejme v prípade väčších strát tekutín potením treba adekvátne zvýšiť ich príjem, ale súčasne aj brať do úvahy prípadnú diagnózu osoby - ide najmä o kardiovaskulárne, obličkové, metabolické ochorenia). Tekutiny dopĺňajte najmä konzumáciou nealkoholických nápojov, ale uvedomte si, že aj v iných potravinách sú tekutiny (najmä ovocie, zelenina, polievky).

Vhodnejšie je piť priebežne menšie množstvá tekutín ako nárazovo väčšie množstvá a tiež nie veľmi studené nápoje. Najvhodnejšími tekutinami na uhasenie smädu sú voda, bylinkové a ovocné čaje, minerálne vody, zriedené ovocné šťavy. Pitie ovocných nápojov (džúsov, nektárov) vo veľkom množstve nie je vhodné pre pomerne vysoký obsah jednoduchých cukrov, čo jednak zvyšuje ich kalorickú hodnotu a tiež vylučovanie vody z organizmu.Pri výbere minerálnych vôd na základe zloženia je potrebné zohľadniť prípadnú diagnózu, priebežne minerálne vody obmieňať.

Obmedzte pitie kávy, ktorá má dehydratačný účinok, prípadne ju konzumujte s nealkoholickým nápojom, aby sa strata tekutín spôsobená diuretickým účinkom kávy kompenzovala. Vyhýbajte sa aj pitiu alkoholických nápojov.
Zásady pre stravovanie a výber potravín v lete

Strava má byť v letných mesiacoch ľahšie stráviteľná, s nižšou energetickou hodnotou (pretože organizmus napr. lete nepotrebuje vytvárať teplo v takej miere ako v zimných mesiacoch), súčasne však musí poskytovať dostatok výživných látok.
Zložením má byť vyvážená a pestrá - dostatok celozrnných výrobkov, ovocia a zeleniny, nízkotučných mliečnych výrobkov, rýb, hydiny, zemiakov a strukovín, menej jedál a potravín bohatých na tuky (najmä nasýtené) a jednoduché sacharidy.
Mala by obsahovať dostatok ovocia a zeleniny (najmä sezónneho), ktorá okrem tekutín obsahuje množstvo cenných výživových zložiek ako sú vitamíny a minerály, enzýmy, vlákninu.
Vitamíny A (resp. betakarotén- provitamín A) ,C a E. Vitamín A sa nachádza napr. v mrkve, paradajkách, malinách, marhuliach, masle či rybách.Vitamín C v ovocí (čierne ríbezle, jahody, citrusové ovocie, kivi, maliny, černice), zelenine (paprika, karfiol, kel, kaleráb, paradajky), zemiakoch a vitamín E v rastlinných tukoch a olejoch, zelenine, orechoch, obilných klíčkoch. Veľmi účinným antioxidantom je však aj lykopén (paradajky, červený melón).
Vysoké teploty prostredia v lete vedú k zvýšeným stratám vody z organizmu najmä potením, čo je spojené aj so stratou minerálov (najmä Na). Straty tekutín a minerálnych látok je potrebné nahrádzať správnym pitným režimom a konzumáciou vyváženej stravy.
Obmedziť konzumáciu tzv. epidemiologicky rizikových potravín hlavne pokiaľ nie je zaručená dostatočná hygiena pri ich výrobe, skladovaní a manipulácii s nimi (zmrzlina, lahôdky, cukrárske výrobky, pokrmy pre dojčatá a deti). Takisto výrobky z mäsa, vajec a mlieka konzumovať len dostatočne tepelne spracované je dôležité dodržiavať dĺžku a teplotu pri skladovaní potravín a pokrmov.
Uprednostniť varenie, dusenie, pečenie pri spracovaní potravín pred vyprážaním, fritovaním.

Stravovanie detí a starších ľudí v letných mesiacoch, treba ho prispôsobiť nasledovným osobitostiam:
Deti

U detí je potrebné klásť osobitný dôraz na pitný režim, nakoľko u nich oveľa ľahšie vznikne dehydratácia. Takisto obmedziť nadmerný príjem sladkostí a nahradiť ho zeleninou a ovocím. A treba sa vyhýbať epidemiologicky rizikovým potravinám.
Starší ľudia

U starších ľudí je potrebné vziať do úvahy polymorbiditu (výskyt ochorení, ktoré vyžadujú osobitnú skladbu stravy a pitný režim - ide najmä o kardiovaskulárne, metabolické, obličkové ochorenia) a s ňou súvisiace požívanie liekov, ktoré môžu ovplyvňovať napr. vylučovanie vody z organizmu.

Myslieť treba i na vekom potlačený pocit smädu, z čoho vyplýva, že starší ľudia musia cielene myslieť na dostatočný príjem tekutín a obmedzenú chuť do jedla, čo je možné vyriešiť používaním byliniek pri príprave jedál, ktoré povzbudia chuť. Starší ľudia majú aj pomalší metabolizmus a aj ich fyzická aktivita nie je taká veľká, čiže ich nároky na stravu a tekutiny sú predsa len nižšie ako u ostatných.