Zdravím. Chcel by som sa spýtať či je vhodne behanie pri pálení tukov a nie svalov? Počas dňa pred silovym tréningom jem sacharidy a bielkoviny a nejaké tie tuky. Sacharidy kombinujem s bielkovinami a tuky tiež s bielkovinami. Predtreningove jedlo zvyčajne mam ovsené vločky(100g)s mliekom a trocha granka(na dochutenie). Moj silový tréning je zhruba hodinu a pol až dve hodiny dlhy. Po silovom tréningu idem hneď behat. Behám 30min so striedavým tempom. Po tréningové jedlo mam ryžu a mäso alebo ovsené vločky s vajecnimi bielkami a banánov. Pred spaním si dám tvaroh. Mohli by ste mi poradiť čo by mal zmeniť na mojom jedálničku a trenigovom pláne? ďakujem za každý komentár.
Ako spáliť tuk a nie svaly?
tak dietou sa to urcite neda
Bielkovinové bomby: Zelenina, ktorá premieňa tuk na svaly
07.06.2013
Medzi najlepšie zdroje bielkovín patria niektoré ryby, hovädzie mäso a hydina. Zásobárňami bielkovín sú však aj niektoré druhy menej známej zeleniny. Skúste ich!
Potraviny bohaté na bielkoviny, či už mäso alebo zelenina, by mali byť súčasťou vašej stravy.
Potraviny bohaté na bielkoviny, či už mäso alebo zelenina, by mali byť súčasťou vašej stravy.Autor: Profimedia.sk
Nájdite si lekára
Ušetrite za lieky
Bielkoviny sú pre telo nesmierne dôležité. Pomáhajú vás zasýtiť, opravujú a obnovujú svalovú hmotu, pričom sú skvelým pomocníkom aj pri premene tuku na svaly. Obsahujú tiež esenciálne mastné kyseliny, ktoré vaše telo potrebuje pre správnu fungovanie. Mali by ste ich zahrnúť do stravy každý deň. No kde dostatok bielkovín zobrať, ak mäso zásadne nejete?
Zase raz quinoa
O potravine quinoa sme už písali. Spomedzi rastlinných potravín patrí medzi tie najkomplexnejšie, obsahuje totiž všetky esenciálne aminokyseliny. Ak teda patríte medzi vegetariánov, určite po nej siahnite. Dodá telu dostatok bielkovín a ponúka vám široké spektrum možností prípravy.
Čierne fazuľa
Tieto malé strukoviny sú plné bielkovín. Aj keď neobsahujú všetky esenciálne aminokyseliny, len pol šálky čiernej fazule v sebe skrýva sedem gramov bielkovín. Dodajú vám tiež vlákninu a antioxidanty. Sú skvelou prísadou do šalátov, wrappov alebo ako hlavná surovina vegetariánskych burgerov.
Pistácie
Obľúbená chuťovka pri sledovaní televízie. Jedna porcia, čo je asi 49 kusov, v sebe obsahuje až šesť gramov bielkovín. Taktiež sú zdrojom zdravých mononenasýtených tukov, vlákniny, vitamínov a minerálov. Môžete si ich zobrať aj do práce, no zabudnite na solené pistácie. Neochutené spravia vášmu telu oveľa lepšiu službu.
Šošovica
Je ťažké súperiť so šošovicou, ako zdrojom bielkovín pre vegetariánov. Len pol šálky šošovice skrýva až deväť gramov bielkovín. Skúste nájsť bezmäsitú potravinu, ktorá by ich v sebe mala viac! V skutočnosti šálka šošovice obsahuje takmer zhodné množstvo bielkovín ako 85 gramov hovädzieho mäsa. To má síce aj iný obsah živín, no aj tak je šošovica dostatočnou náhradou. Neobsahuje však všetky esenciálne živiny, a preto treba jesť aj iné potraviny. Obrovskou výhodou šošovice však je, že sa uvarí pomerne rýchlo a dodá vášmu telu aj dostatok vlákniny a železa.
Sójové mlieko
Aj keď je téma sójového mlieka pomerne kontroverzná, nedá sa poprieť, že bielkoviny z neho dostanete už v malej porcii. Je to osem gramov na šálku tohto mlieka, vrátane všetkých esenciálnych aminokyselín. V podstate ide o veľmi pohodlný doplnok stravy najmä pre vegetariánov.
Celé vajcia
Vegánov na to asi nepresvedčíme, no mnoho vegetariánov sa vajec neštíti. A to je len dobre! S ich cenou a dostupnosťou len ťažko nájdete porovnateľný zdroj bielkovín. Kľúčové však je jesť celé vajcia. Bielko obsahuje nejaké tie bielkoviny, no v žĺtku dostanete aj slušnú porciu iných živín. Vajcia vyhlasujeme za jeden z najlepších zdrojov živín.
Celé vajcia sú skvelým zdrojom dôležitých živín.
Hummus
Ak zatiaľ nie ste oboznámení s týmto stredomorským potešením, hummus sa pripravuje z cícera, olivového oleja, soli, cesnaku a tahini, čo je mletý sezam. Už hlavná prísada, cícer, je nabitý bielkovinami. Pridajte sezam a máte chutný a veľmi dobre využiteľný zdroj bielkovín. Použite ho do wrappov, na šaláty či ako dip. Potešíme vás informáciou, že pol šálky dodá telu asi desať gramov kvalitných bielkovín.
Hrach
Kým hrách nepatrí medzi najpopulárnejšie strukoviny, rozhodne ide o slušný zdroj proteínov, teda bielkovín. Mnoho vegetariánskych receptov hrach obsahuje ako jednu z hlavných surovín. Jedna šálka hrášku obsahuje totiž až desať gramov dôležitých bielkovín. Ak neviete, čo s ním, pridajte ho do guacamole. Použite jedno avokádo, šálku hráškového pyré, štipku soli, štipka kajenského korenia, šťava z jedného citróna a koriander. Máte chutný pokrm plný bielkovín a nezaťažíte svoje telo priveľa kalóriami.
Brokolica
Zabudnime na počítanie kalórií a vráťme sa k bielkovinám. Celkom slušným zdrojom je aj brokolica. Jedna šálka uvarenej brokolice obsahuje síce „len“ štyri gramy bielkovín, no dodá vám aj päť gramov vlákniny. Určite by teda mala patriť na vrchné priečky vo vašom jedálničku. Veď je skvelým zdrojom aj ostatných živín, antioxidantov, vitamínov a minerálov.
Bez ohľadu na to, či ste vegetarián alebo nie, jesť niektoré z bezmäsitých pokrmov je dobrý nápad. Nejde len o bielkoviny, ale aj o celkový obsah živín. Ideálne by bolo tieto spôsoby stravovania miešať. Dajte si napríklad hovädzie mäso s brokolicou a ako prílohu quinoa. Alebo kuracie prsia s guacamole z hrášku. Možnosti sú nekonečné. A význam bielkovín rozhodne nepodceňujte. Veď sme vám dokázali, že ich nájdete aj vo veľmi chutných podobách!
Štartujeme diétu: 3x ako na to, aby chudnutie fungovalo
Kedy je váš deň D? Mnohí ľudia si po Novom roku potichučky sľúbili diétu a aby sa z predsavzatia nestali len plané slová, je na čase začať. Bude to dnes, zajtra alebo od pondelka? Naplánujte si deň a hor sa na vec!
Skočiť do chudnutia po hlave je často tou najväčšou chybou. Hoci mnohí z nás neradi plánujú, v prípade, že chcete dosahovať úspechy, to inak nepôjde. Minimálne v mysli si pripravte kroky, ktoré vás dovedú až do cieľa, rozvrhnite si zmeny, ktoré chcete urobiť a nie je na škodu sa na ne pripraviť. Nabuďte sa pozitívne, verte v samého seba a v to, že svoj plán dodržíte a diétu naštartujte čo najlepšie. Máte viacero možností:
1. Cielene zmeňte stravovanie
Diéta bez základných znalostí problematiky zväčša vyzerá tak, že človek zo dňa na deň prestane jesť, prípadne si z taniera ukrojí tak, že už po dvoch dňoch nadáva a rabuje sa v chladničke. Tieto radikálne postupy teda hoďte za hlavu a radšej sa na zmeny nalaďte postupne. Vašou zmenou nebude hladovanie, ale zdravšie stravovanie, čo je veľký rozdiel.
Začnite vynechávaním sladených nápojov a ich výmenou za čistú pramenistú a čaje. Postupne pridajte ukrojenie cukru v strave, uberajte tuky a sčasti aj soľ. Prílohy zmenšujte a dopĺňajte ich čerstvou zeleninou, postupne skúste kalorickejšie jedlá vynechávať vo večerných hodinách. Nezabúdajte na kvalitné raňajky, zdravý obed a bielkovinovú večeru - na takto zoradený jedálniček postupne prídete. Zmeny však robte postupne a telu neustále dodávajte dostatok energie, no v zdravšej podobe. Uvidíte, že takýto nábeh na diétu vás „bolieť" nebude a postupne sa z toho môže stať váš nový životný štýl.
2. Bielkovinový deň
Dobre vieme, že riadky vyššie síce krásne znejú, no mnohým sa ťažko dodržiavajú. Ak ste z tých, ktorí by chudnutie radšej nakopli rýchlejšie a potom v ňom pokračovali, možnosťou je bielkovinový deň, prípadne dva. Ide o dni, kedy je strava zložená výhradne z bielkovín a zeleniny. Jesť teda môžete chudé mäso, šunky, nízkotučné syry, jogurty, tvarohy či cottage cheese, samozrejme aj bielka z vajíčok. K tomu zeleninu, ktorá je oproti ovociu chudobnejšia na cukry, takže je ideálnou prílohou aj hlavným jedlom. Radikálnejšie bielkovinové dni sa dodržiavajú aj bez akejkoľvek zeleniny, no tento druh stravovania nie je pre každého.
A prečo sa takýto spôsob štartovania diéty uchytil? Pretože „prepína" telo na spaľovanie uložených tukov. Prijímate bielkoviny, bohaté zdroje energie, sacharidy sú výrazne obmedzené a tuky takisto. Ako sme však povedali, takýchto dní by nemalo byť veľa, pretože aj prehnané množstvo bielkovín môže uškodiť. Berte to len ako štart, prípadne očistu reštart raz za čas. Následne naskočte na diétnejšiu stravu plus pohyb, ktoré vaše telo v rozbehnutom spaľovaní podporia.
3. Detox
Možnosťou, ako na diétu, je aj detox. Takisto je dočasnou záležitosťou, ktorá má na telo očistný účinok. V tomto prípade by ste mali do tela posielať len „čisté" potraviny, teda všetky druhy zeleniny okrem zemiakov obsahujúcich priveľa škrobu, organické citróny a grapefruity, bylinkové čaje, šťavy a čistú vodu. Ako doplnky detoxu môžete používať olivový olej, bylinky a korenie, morské riasy a morskú trávu, prípadne sa detoxikujte len pomocou štiav. Hoci takáto očista tela môže trvať aj dva týždne, pokojne vám stačí pár dní. Je dôležité, aby vás detox neoslabil a cítili ste sa dosť silno na nasledovné diétne stravovanie a pohyb.
A teraz už môžete začať. Držíme vám palce!
porad sa s trenerom ktory vie co je potrebne ked chces schudnut a co ked budovat svaly
behom spalujes aj aj
Mejchal je to hovadina to čo ideš, jedna vec protirečí tej druhej, beh a silový tréning to nejde dokopy a ešte 2 hodiny, ako ti pišta píše beh páli svaly nehovorím že takých 5 minút behu na zahriatie je zle ale k silovému tréningu určite nie taksito ako ti píše dole pomalé sacharidy pred tréningom nemajú nijaký význam zbytočne úplne radšej si daj nejakú kvalitnú šunku syr trošku zeleniny a pred tréningom si daj nejaké aminokyseliny aj to po tréningové jedlo je o ničom tiež ti to dole vypísal mäso sa trávi aj viac ako 4 hodiny záleží aké.
1. Beh páli svaly, videl si niekedy nejakého atléta, že by mal nejaký objem svalov? Väčšinou sú to pavúci.. Alebo videl si niekedy nejakého profi kulturistu behať? Ja teda nie
2. Sacharidy pred tréningom? To myslíš naozaj vážne? Pred tréningom by sa minimálne 2 hodiny nemali prijímať žiadne sacharidy a hlavne nie pomalé ako sú vločky šak to telo sa unavuje tým, že ich trávi a ty ho potom ešte týraš zbytočne 2 hodiny v posilke a potom ešte ideš behať. Vysvetli mi prosím aký majú význam pomalé sacharidy pred tréningom....
3. Svaly sa budujú z bielkoviny/aminokyselín a nie z pomalých sacharidov, ktoré sú vo vločkách, takže keď trošku zapojíš rozum tak by ťa mohlo napadnúť, že by sa hodilo pred tréningom do tela nejakú tu bielkovinu poslať hlavne pred silovým tréningom kde sa svaly dosť namáhajú, sacharid je energia pre tvoj mozog nie pre sval...
4. Mlieko, laktóza na trávenie tiež nič moc
5. 2 hodinový tréning? A silový? Berieš steroidy keď si také niečo môžeš dovoliť? Ak ideš 2 hodinový silový tréning tak sa ani nečudujem že páliš svaly a ešte ideš po tom silovom tréningu behať, veď to je jeden nezmysel za druhým, načo chceš behať po silovom tréningu? Silový tréning by mal trvať okolo hodiny +/- záleží čo ideš...
6. Prvé hneď po tréningu by mali byť rýchle sacharidy ideálne banány, potom zhruba tak o 30 min by mala ísť na radu rýchlo vstrebateľná bielkovina (mäso nie je rýchla bielkovina, kým sa strávi ubehnú aj 4 hodiny)
Čo by si mal zmeniť? Všetko. Je to proste nezmysel...
Nie vždy je tréningový plán a jedálniček ktorý nájdeš zadarmo na internete dobrý. A stačí pritom len zapojiť trošku ten rozum...
tak tak musis si ujasnit co chces dosiahnut.
Hlavne si ujasni, co je tvojim cielom. Schudnut, alebo nabrat svaly, lebo ty mas v tom hokej a to vidim aj na tvojej strave aj cviceni.
Sacharidy clovek potrebuje prijimat, ak cvici na vydrz, kondicku.
Bielkoviny na svaly.
Tvoj trening je zbytocne dlhy. Pravidlo je, ze koncis vzdy tym, co chces dosiahnut. Ak chces schudnut, najprv silovy trening a potom kardio. Ak nabrat, naopak. Skus si dat niekym odborne poradit, chalani vo fitku ti poradia so vsetkym.