Preco nemozem byt stastny?

Príspevok v téme: Preco nemozem byt stastny?
w/e

Zdravim. Potreboval by som nejake rady pripadne ine pohlady na zivot resp. ako inak vnimat zivot. Aj ked ten moj zivot by mnohi povazovali za nadpriemerny a bezproblemovy prosto nedokazem byt stastny. Vidim svet velmi pesimisticky aj ked sa snazim byt realisticky. To casto pocuvam aj od ludi naokolo. Napriklad uvedomujem si ze su ludia ktory trpia smrtelnymi chorobami a namiesto aby som bol stastny ze ja ziadnou zavaznou chorobou netrpim tak by som tu najradsej ani nebol.

Mam cely zivot pred sebou no citim sa ako starec ktory je unaveny zivotom. Aby som to lepsie popisal ubija ma denno denny zivot. Rozmyslam nad roznymi faktormi, zivotnymi situaciami, minulostou, buducnostou a analyzovanim do hlbky. Pricom som hrozne narocny na vsetky aspekty mojho zivota. Od inych ludi ocakavam takmer dokonalost a od seba este viac. Samozrejme ze je to nerealna predstava ale hrozne ma to ubija. Mam ten vnutorny pocit ktory mi hovori ze musim nieco dokazat ze musim urobit nieco vyznamne. Nejde o to aby som bol znamym ale aby som bol uzitocnym aby som zurocil moj pobyt na zemi. Mrham svojim zivotom nic nerobenim ako 95% ludi naokolo mna ale nikto to nevnima tak tragicky. Namiesto toho aby som teda zacal nieco robit ponaram sa do fikcie, serialov pripadne pc hier ktore ma robia stastnejsim pretoze pri nich nepremyslam o svojom zivote.

Aby bolo jasne vsetky tieto veci si plne uvedomujem a snazil som sa s nimi zmierit mnoho krat. Uspesne maximalne na niekolko hodin. Su dni kedy mam z nicoho nic dobru naladu ale to su vynimky. Zaroven mam da sa povedat socialnu fobiu do ktorej nebudem zachadzat do detailov. Taktiez pocitujem nenavist voci ludom a som hrozne znechuteny z dnesnej spolocnosti ktorej hodnoty su uplne mimo. Mohol by som pokracovat este velmi dlho ale myslim ze uz mate obrazok o tom ako vnimam svet. Bol by som velmi rad ak by mi niekto ponukol nejake rady ako sa zbavit takychto negativnych myslienok pretoze ma to trha zvnutra. Ciastocne mi pomohol prechod na vysoku skolu kde vela casu investujem do studia a aj ked sa jedna o jednu z najlepsich ak nie najlepsiu vysoku skolu na slovensku stale pocitujem ze robim malo a nechapem ako ludia okolo mna mozu byt stastny. Budem vdacny za kazdy prispevok.

Messje

w/e
Pozes napisat kolko mas IQ?
Pretoze podla toho co pises,je asi prilis vysoke,aby si pochopil pre "nas obycajnych ludi" obycajne veci.

ESt

Uplne to chapem. Myslim ze by ti mozno pomohol nejaky blizky clovek, ktory by vsak dokazal pochopit ako sa citis a zaroven by bol schopny ti ukazat aj inu cestu ako sa neustale trapit a zamyslat nad tym negativnym. Ja mam napriklad kamarata, ktory vidi tento svet uplne rovnako ako ja, ale vzdy mi dokaze ukazat este to optimisticke a nejakym sposobom ma podrzat. Paci sa mi ako si nazval ludi, ktori poznaju to stastie - slepci :) Ja som sa stretla zatial s ludmi, ktori sa snazia najst to stastie aj v tomto neprajnom svete a potom tu druhu skupinu ludi, ti co su stastni, ale vobec sa nezamyslaju nad nejakymi vacsimi problemami s hlbsim zmyslom, maximalne nad takymi, ktore nam pripadaju uplne nepochopitelne v porovnani s tymi nasimi. Nie ze by som sa povazovala za nejak inteligentneho cloveka, prave naopak. Ale mam dojem ze ti "jednoduchsi" ludia to maju v zivote ovela lahsie.
Cize si myslim ze tebe by mohlo pomoct najst niekoho tebe podobneho, kto by ta vsak naplnal tou nadejou a ukazal by ti ze nie vsetko na tomto svete je tragicke (no.. ehm). Mozno nejaky kamarat alebo ak nemas priatelku. Ale takeho cloveka je narocne najst a vobec si vybudovat voci nemu doveru.
Mas pravdu aj v tom, ze radsej kruta pravda ako len dalsie klamstva. Mne by optimizmus mozno vydrzal, lenze dost ma ovplyvnuju ludia, ktorych povazujem za dolezitych. A niektori z nich ma len znova usmernili na tu povodnu cestu "pravdy", cize znova sa divat na svet realisticky. Neviem, mozno som sa len nechala hlupo ovplyvnit.
Kazdopadne si myslim, ze pokial mas niekoho, komu doverujes a dokazal by ta pochopit, mohol by ti pomoct v tomto trapeni.

iggzik

Stastie je v podstate stav vedomia.. Mysel je len "nastroj"..
Vtierave myslienky by sa dalo vysvetlit sposobom, ze daco "ta myslienka" nieje uzavrete tak sa to stale vracia.. alebo aj podnety sa opakuju tak sa to moze vynorit s dovodom "prehodnotit"..

je nas tu 7miliard,, o 60 rokov 90% z toho tu nebude.. nove generacie si budu "pamatat" mozno tak 0,00001% z toho,, dalsich 60 rokov je to v pase uplne.. to je este v podstate "optimisticky" nahlad bo toto co sa tu deje v tejto tzv. "civilizacii" je otazne ci 120 rokov este utiahneme..

ok, trosku som odbocil..
definitivne rozhodnutia,, malokto ich rad robi ale vo vela veciach su dolezite, hlavne co sa tyka peace of mind..

co si pisal na zaciatku pesimisticky a realisticky,,, trosku zaskatulkovane sa da povedat pesimisticky=realisticky a optimisticky=naivne.. tu skatulku som tam pisal preto, ze nic nieje 100% v tomto pripade to moze byt tak 66%

aj ked nas je tu 7miliard pre kazdeho je to jeho vlastny vesmir, nikdy nepochopis ani sa nevcitis do druhej osoby, je tam privelmi velka kombinatorika na to aby to bolo mozne f.e. sach ma 32 postaviciek a kombinacie na miliardy.. clovek ma toho aj tisicnasobne viac a to sa iba dalej nasobi....

tu je to celkom pekne napisane aj ked v eng:
www.facebook.com

konecne rozhodnutie (aj ked osobne neviem, preco taka moc nam bola zverena) je vlastne na nas.. Aale aj ked tu schopnost mame velmi radi sa jej vyhybame a fungujeme na "autopilote"..

strach je dalsia mrcha co brani stastiu, a ako aj mysel stale je to iba "nastroj", funguje na principe, co nam dako skodi sa kumuluje a mozog sa potom tomu snazi vyhybat a na to pouziva strach.. to je ale dost zjednodusene napisane..

ako uz vela ludi predomnou povedalo, vsetko sa ma zacinat od cloveka v zrkadle..

musim ist makat.. potom to "mozno" este dopisem ..

spread love, not hate, peace
have a nice day =)-

w/e

ESt : Nie som si isty ci je vhodne aby som si o tom pisal s niekym rovnakym ako ja. Pre pochopenie mozno ano ale predsa sa z toho chcem dostat a nie este viac utvrdit a ponorit. V ten den kedy som napisal prvy prispevok tejto temy moj hnev na vsetko a na seba dosiahol da sa povedat dalsi z vrcholov (potreboval som to proste dostat zo seba von a kedze sa necitim komfortne to konzultovat s 'blizkymi'(a pri tom tak vzdialenymi ludmi ktory nad takymi vecami ani len nerozmyslaju) tak som to dal sem) a snazim sa vsetkymi silami nieco zmenit a to hlavne myslenie. Nechcem aby moj zivot takto dalej pokracoval... mam len 18 a perspektivu do buducnosti. Mozno plany na zivot v zahranici (ktore su realne kedze studujem to co studujem a anglictina je na dobrej urovni). Nechcem sa nadalej citit mizerne. Chcem okusit ten pocit stastia zo zivota a zostat pri nom... nahliadnut do mysle stastneho cloveka (ktoreho by som normalne nazval slepcom)... a mozno ze sa takym slepcom chcem stat... musi to byt nadherne a jednoduche. Ale zaroven nechcem zit v klame. Radsej tvrdu pravdu ako sladku loz. Dalo by sa povedat ze taka mysel akou disponujeme je darom... avsak len do tej doby dokym ju dokazeme ovladat. O to sa momentalne snazim.

Skor som sem pisal preto aby mi ludia ktory toto prekonali dokazali poradit ako na to. A ci je to vobec mozne. Hladam napovedu akym sposobom poupravit moj pohlad na svet. Nejaku inspiraciu proste nieco ako zmenit tento nepriaznivy stav ako si pomoct z mojho sach matu. Trocha tej inspiracie som nacerpal z roznych clankov a roznych diskusii ktorymi som bruzdil po internete posledne dni. Ale ako vravim som zvedavy ako dlho mi to vydrzi. Pretoze takychto pokusov bolo viac. Momentalne skusam nespajat myslienky s emociami a nepodriadovat sa myslienkam. Poviem si ze ok tato myslienka presla mojou hlavou ale to neznamena ze musi byt pravdiva alebo ze sa musim citit zle kvoli nej. A ani sa zle citit nechcem. Proste ju necham preplavat a vnimam ju neutralne. Beriem ju vsak na vedomie a teda ju neignorujem. Skusam odstranit viacere negativne vplyvajuce veci z mojho zivota a robit nieco pre seba. Pocuvat svoj 'vnutorny hlas'. Robit nieco co ma podla mna zmysel. Aby som si mohol v noci povedat 'ok dnes som aspon nieco uzitocne urobil' a moj mozog mal aspon o trochu viac pokoja a doprial mi spanok. Vsetko to znie velmi pekne ale udrzat si motivaciu v dnesnom tak negativnom svete (svete aky vidim ja) je takmer nemozne. Skusam vselico... zatial neuspesne... mozno ze prave teraz si vnucujem tie pozitivne myslienky ako si to robila aj ty ale nieco skusit musim... pretoze inak som uz davno odsudeny k zahube a celozivotnemu utrpeniu. Mozno mi nieco v zivote chyba a ja zatial neviem co...

Jefitto : Je mi to luto ze aj ked si nasiel nieco preco zit tak zazivas taketo komplikacie. Ale myslim ze navrat nieje riesenim...

Jefitto

Tiež tak... o mesiac oslávim 23 ak Boh dá... a cítim sa akoby som mal každú chvíľu opustiť svet. Donedávna som to dokonca aj chcel, nemyslím zabiť sa, alebo čo, len som si prial umrieť. Potom som našiel zmysel života. A odvtedy nechcem umrieť, ale všetko je proti mne.

Čím viac sa snažím, tým menej sa to prejavuje na výsledku. Žil som nezdravo, žral som tony sladkosti, chlastal hektolitre piva, borovičky a rumu, kuril baliky cigariet...
Zmenil som sa k lepšiemu. Deň čo deň sa prekonávam a napchávam sa hrozienkami, mrkvou, jablkami, strukovinami. Začal som chodiť do posilky, vyradil som z jedalnička klobasy, slaniny a bravčovu krkovičku, tiež ryzky, hranolky a čipsy, začal som viac chodiť do lesa na čerstvý vzduch. Výsledok? Závraty, pasový opar, zimnice, teraz to všetko na mňa ide, imunitu mám slabu jak decko, furt som chorý...

Aj preto rozmýšľam, že sa na všetko vyserem a zas začnem žiť zhýralý život

Gima

Prečo je serotonín dôležitý a ako sa prejavuje jeho nedostatok?

Veľmi dôležitý je ako prenášač nervových vzruchov. Jeho nedostatok zpôsobuje zmeny nálad, depresiu, poruchy spánku. Tvorba serotonínu je ovplyvnená spánkom a svetelným žiarením. Je dokázané, že ľudia žijúci v severských krajinách, kde je menší počet slnečných dní a dni sú kratšie je zvýšený výskyt depresií. Slnečné lúče zvyšujú fyziologicky tvorbu sérotonínu v priebehu dňa uprednostňujte prirodzené svetlo.

Serotonín je okrem psychického zdravia dôležitý pre zastavenie krvácania má silný vazokonstrikčný účinok, tvorí sa v tráviacom systéme krvné doštičky ho vychytávajú a skladujú. Jeho vplyv na cievy je rôzny, rožširuje cievy v kostrových svaloch a koži, zužuje cievy v brušných orgánoch, obličkách, mozgu a pľúcach.
Čo je to melatonín a za čo je zodpovedný?

Zo serotonínu sa v noci tvorí melatonín. Melatonín je dôležitý ako antioxidant a má protirakovinový efekt. Jeho hladina stúpa v noci a klesá s vekom. Vedci sa domnievajú, že je zodpovedný za proces starnutia. Hladinu melatonínu zvýšite prirodzeným spôsobom, keď si doprajete dostatok spánku.

Prečítajte si o spánku viac. Koľko ho potrebujeme, aké má fázy a rôzne iné zaujímavosti:

Toto by ste mali vedieť o spánku
Dôležité je aj zloženie stravy

Prirodzene môžete hladinu serotonínu zvýšiť výberom správnych potravín. Táto látka sa nenachádza priamo v potravinách, dôležité je pri jeho nedostatku zvýšiť príjem potravy bohatý na L-tryptofán, látku, ktorá je potrebná na tvorbu serotonínu priamo v organizme. Zdrojom sú mliečne výrobky, syry (chedar, tofu), sója, morské ryby, morské riasy, mäso (všetky druhy), vajcia, orechy (mandle, kešu, vlašské orechy, píniové oriešky), listová zelenina, fazuľa a celozrné pečivo.
pestrá strava
Nedostatok serotonínu sa dá napraviť aj liekmi

Pri nedostatočnom efekte liečby depresií diétou a zmenou životného štýlu sa hladina serotonínu zvyšuje farmakologicky. Na trhu sú lieky, ktoré bránia jeho premene na neaktívnu látku, prípadne zabraňujú jeho odstraňovaniu z miest kde účinkuje. Pri liečbe depresií liekmi, ktoré zvyšujú hladinu sérotonínu sa treba vyhýbať príjmu serotonínu v potrave.
u doktora

Ide o závažný stav, pri ktorom nastávajú psychické zmeny ako úzkosť, zmätenosť, ďalej tras, hnačky, vracanie, zvýšený krvný tlak a zrýchlený pulz, potenie, horúčka.

ESt

Ahoj, tak ja som na tom dost podobne, ci uz co sa tyka pohladu na svet - pesimizmus, ktory nazyvam casto realizmom, pretoze v tom nie je velky rozdiel. Neviem ako mam ziskat pozitivny pohlad na svet, ked je to len obycajny sebaklam. Uz som mala aj obdobie kedy som sa vyslovene nutila k optimistickym myslienkam, no to tiez pominulo. V hlbke duse som idealista, stale verim a dufam, ze nieco bude lepsie. Tiez som bola tak povediac sikanovana na 8 rocnom gymnaziu. Mam rovnaky problem aj co sa tyka zamyslanim sa nad vsetkym do hlbky, ludmi, ktori sa riadia spolocenskymi konvenciami a ich nezmyselnymi hodnotami a prioritami. Kazdy den ma ubija prebudzanie sa do tohto sveta. Vzdy som bola povazovana za outsidera, rovnako ako ty, ale myslim ze to je ciastocne zapricinene aj mojou povahou a tym, ze som introvert. Ak budes chciet popisat viac veci, ktore ta trapia (aj ked asi viem o co priblizne ide) tak napis svoj mail. :)

w/e

Mesačný princ : Momentalne je studium jedina vec ktora ma drzi pri zmysloch. Uz mam prazdniny druhy tyzden a mam pocit ze sa asi zblaznim takze sa co najskor chystam spat. K tej SF... viem o nej uz velmi dlho a tak uz roky na nej pracujem. Ako ti pravdepodobne doslo tak som nepatril k velmi oblubenym osobam na strednej (8 rocne gymnazium) a patril som mezdi sikanovanych par rokov aj ked dodnes nechapem preco. Samozrejme som menil skolu co pomohlo. Tato skusenost len prehlbila SF. Utrpenie bolo uz len sedenie v triede ktore som nemohol vystat, pripadne ked som este chodil do kostola tak som to dokazal vydrzat jedine vzadu v ulicke kde ma nikto nevidel. Postupom rokov som sa naucil ako tak interagovat s "beznymi" ludmi avsak je to hrozne nutene a aj clovek s ktorym sa zhovaram ma neprijemny pocit z konverzacie. Mna totiz nezaujimaju otazky ako sa mas pripadne nejake klebety a podobne. Trva mi tak v priemere 2 roky aby som sa dokazal s clovekom nenutene rozpravat. Takze takych ludi je malo. Oslovovanie novych ludi je proste katastrofa a uspech je ked ma dany clovek neodpise uz pri divnom pochybnom pozdrave. Preto je hrozne narocne pre mna ist niekam do spolocnosti a najst novych ludi. V spolocnosti tych ludi ktorych uz poznam dlho som schopny niekam zajst napr. na pivo ale spolocenske udalosti taktiez nemozem vystat. Ked to zhrniem tak som este v zivote nikam nezapadol. Inak povedane outsider.

kafe : Vcelku dobre si to zhrnul. Netusim vsak co by dokazalo vyplnit tu vnutornu prazdnotu...

kafe

lebo vieš používať iba mozog. A srdce máš úplne v prdeli. Prestaň analyzovať, posudzovať veci, fakt rozmýšľaš nad kravinami, ktoré ťa ťahajú ku dnu a nikomu tým nepomôžeš. Nauč sa vnímať, cítiť a viac si všímať prítomnosť...
Nenaučil si sa tešiť z jednoduchých vecí a rozmýšľať nad vecami ako: čo ma teší? čo ma baví, zaujíma? čo konkrétne chcem dosiahnuť? Nad tým by si mal premýšľať každý deň a urobiť aspoň 10 vecí PRE SEBA, čo ťa potešia.
"ten vnutorny pocit ktory mi hovori ze musim nieco dokazat ze musim urobit nieco vyznamne" - šťastný a vyrovnaný človek. Čo ti to hovorí? Je to niečo významné? Nech by si dokázal čokoľvek, aj zachrániť všetkých hladujúcich ľudí, je to úplne nanič, pokial si vnútorne prázdny. Aj v biblii to tak je, parafrázujem: aj keby si celý svet získal a lásky by si nemal, je ti to na prd. Pre mňa je synonymum lásky radosť. Keď hľadáš radosť vo svojom živote a si spokojný človek, čo napreduje a kráča (plní si sny), vtedy máš obrovský vplyv na okolie (už len tým, že ty sám si šťastný) a čokoľvek malého i veľkého čo robíš, je významné. Lebo TY tomu dávaš ten pozitívny náboj. Robiť veľké dobré veci, len preto lebo to považujem za dobré, lebo tak to má byť je nafigu.