Ako pribrat?

Gima

Prečo sú dôležité omega-3 mastné kyseliny?
Omega 3-mastné kyseliny sú zázrakom, ktorý nám ponúka príroda. Ich pravidelný príjem je jedno z najlepších rozhodnutí, aké môže napríklad tehotná žena urobiť pre svoje dieťa.

Omega-3 mastné kyseliny v potrave

Doktor Andrew Stoll z Harvardskej univerzity je presvedčený o tom, že keby sa často vyskytovali v strave Američanov, každoročne by zachránili 70-tisíc životov a znížili počet smrteľných arytmií srdca o 30 percent.
Kde hľadať omega-3 mastné kyseliny?

V rastlinnej ríši sa nachádzajú v ľanových semienkach, no tento zázrak nájdeme predovšetkým v zdravých rybách, čo je niekedy veľmi ťažké posúdiť. Najzdravšie sú totiž tie, ktoré ulovili vo voľnej prírode a nie z chovov. Ak už sa vám podarí zistiť, v akých vodách plávali ryby, ktoré sa chystáte kúpiť, vyberte si v prvom rade lososa, veľké množstvo omega-3 mastných kyselín majú aj ančovičky, sardinky s kosťami, atlantický sleď, atlantická makrela, pstruh dúhový, mečiar obyčajný alebo tuniak biely. Rybí olej nájdete aj v tabletách v lekárni, no radšej sa poraďte s lekárom, ako často a v akých dávkach ho užívať.
Berme si príklad z Eskimákov a starých Japoncov

Odborníci dlho nevedeli prísť na to, prečo Eskimáci, ktorí žijú vo svojom teritóriu a živia sa prevažne rybami, majú podstatne menej tuku a cholesterolu v krvi ako Európania, aj keď ich strava obsahuje rovnaké alebo dokonca ešte vyššie množstvo tuku. V mäse tučných rýb a tuleňov konzumujú obrovské množstvo bielkovín a ich strava je chudobná na cukry.

Zdravotný význam rýb je zrejmý aj v japonskej populácii, pre ktorú boli ryby po stáročia základom jedálneho lístka. Pri emigrácii japonskej rodiny do USA, ktorá sa postupne preorientuje na západné stravovacie návyky, obyčajne vzrastie počet kardiovaskulárnych ochorení v ďalších generáciách.
Na čo všetko sú dobré?

Začnime bunkovými membránami. Omega-3 mastné kyseliny sú zabudované do buniek. Ich membrány sú vďaka tomu priepustnejšie, a preto môžu bunky medzi sebou komunikovať. To napríklad znamená, že neurotransmitery potrebné na navodenie dobrých pocitov, ako sú sérotonín a dopamín, sa môžu dostať do bunky a z nej oveľa ľahšie, a tak navodzujú lepšiu náladu. Vedci v súčasnosti skúmajú vplyv omega-3 mastných kyselín na liečenie depresie.

Prečítajte si tiež:

Sezóna zdravých tukov je tu!

Ľanové semienka- malé, ale zdravé

Čo spôsobujú niektoré potraviny v našom tele?

Významný vplyv majú aj na problémové správanie, myslenie a prežívanie. Pozitívne pôsobia na vývoj mozgu ľudského plodu. Množstvo omega-3 mastných kyselín v strave tehotných žien pomáha určiť inteligenciu dieťaťa, jeho motorické zručnosti, ale aj sklon k antisociálnemu správaniu.

Omega 3-mastné kyseliny majú aj protizápalové účinky, čo pomáha pri liečbe prakticky všetkých degeneratívnych chorôb od ochorení srdca až po Alzheimerovu chorobu.

Podporujú tiež cirkuláciu krvi, pôsobia aj na riedenie krvi, pomáhajú znižovať krvný tlak a pre diabetikov sú účinné z hľadiska zlepšenia metabolizmu inzulínu a glukózy.
Čo sú to dobré a zlé tuky?
Rozdiel medzi zdravými a nezdravými tukmi v jedle

Tuky sú pre náš organizmus nevyhnutnosťou, treba však odlišovať dobré od tých zlých. Tie najhoršie a najzákernejšie tuky sú transmastné kyseliny. Ide o jedy, ktoré sa nachádzajú napríklad v sušienkach, pečive, zákuskoch, šiškách, hranolčekoch a väčšine margarínov, skrátka takmer vo všetkom, čo je už na prvý pohľad lahodné a zároveň nezdravé. Vznikajú pri priemyselných úpravách teplom alebo hydrogenizáciou na výrobu margarínov či pri vyprážaní na rastlinných olejoch.

Vyhnúť sa treba aj nasýteným mastným kyselinám nachádzajúcim sa v tučnom mäse a plnotučných mliečnych výrobkoch, v loji, bravčovej masti či vo vaječnom žĺtku. Okrem toho, že sa ručička na našej váhe pre ne pohybuje stále viac doprava, stúpa nám v krvi aj hladina zlého cholesterolu a tým sa zvyšuje aj riziko srdcovo-cievnych ochorení. Nie všetky sú však za každých okolností zlé. Niektoré ich formy sa nachádzajú napríklad v orechoch, ktorým sa určite vyhýbať netreba.

No a napokon tu máme tie dobré tuky – nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sa ďalej delia na mononenasýtené a môžeme ich nájsť napríklad v olivovom oleji a polynenasýtené (omega-6 a omega-3 mastné kyseliny).

Gima

Nie a nie naštartovať vaše zdravé stravovanie?
Nie a nie naštartovať vaše zdravé stravovanie?

Väčšina žien, ktoré majú problémy so svojou hmotnosťou a sú nespokojné, si myslí, že je úplne prirodzené, ak ich sa ich hmotnosť počas roka značne mení. Na zimu priberáme „veď je to prirodzené“ a potom zjari a pred letom musíme všetky kilá dávať krvopotne dolu. Je to však veľký omyl.

Ak vám hmotnosť kolísa počas roka viac ako o dva kilogramy a nie ste ani chorá, ani tehotná, mali by ste sa výrazne zamyslieť nad pomerom medzi prijatou a vydanou energiou, pretože problém sa skrýva v tejto nerovnováhe.

Lekári i dietológovia vám potvrdia, že ak sa stravujete primerane k fyzickej záťaži, udržíte si hmotnosť bez problémov počas celého roka. Priberanie v chladných mesiacoch nie je prirodzeným javom, ktorý by si od nás vyžadovala príroda, je však priamym dôsledkom toho, že sa menej pohybujeme vonku a nemáme zábrany dopriať si kalorické pokrmy, ktoré by zahnali tú nepríjemnú zimu či smutnú náladu.

Večné plánovanie diét nie je skutočne rozumné. Celková zmena v životnom štýle a nový spôsob ako pristupovať k svojej strave a pohybu je síce náročnejší proces, ako „jednoducho“ nasadiť hladovku, je však aj omnoho efektívnejší. Zatiaľ čo hlad a výrazné obmedzovanie sa v strave vám prinesie nedostatok energie, zlú náladu a neraz i útoky na chladničku, pomalé a dôsledné zmeny v jedálnom lístku budú pôsobiť opačne.

Chute a stres
Ak trpíte neovládateľnými chuťami, máte hneď o dôvod viac, prečo spraviť vo svojej strave zmeny. Neovládateľná chuť totiž môže znamenať dve veci – buď telu chýba nejaká živina, ktorú si týmto spôsobom chce zadovážiť, alebo sa za vašou veľkou chuťou skrýva nejaký problém. Môže to byť priveľa stresu, problémy v partnerskom živote, či iná náročná životná situácia. Príčinu musíte nájsť sama a vedome príjem potraviny, po ktorej tak veľmi túžite, znižovať.

Nespraví to nikto za vás. Je zbytočné zhadzovať vinu na niekoho druhého, alebo očakávať, že za vás schudne zázračný nápoj, tabletky za niekoľko stoviek, či zaručene fungujúci čaj. Do tohto boja samej so sebou sa musíte pustiť sama a dotiahnuť ho až do víťazného konca. A či si vyberiete pomalšiu a účinnejšiu cestu, alebo rýchlejšiu a neistú, je len na vás.

Gima

Smotanove jogurty sú na pribratie, krémove polievky, zemiaky - hranolky, čokoláda - čokoládove keksy, koláče, torty........ málo pohybu pitie koka koly. Vzprážané mäso a buchty. Zaručene priberieš, kludne sa nacpi aj o deviatej večer.