Mám zničené zuby...

Táto diskusia patrí k článku: Mám zničené zuby...
Mám zničené zuby...

Mám 18 rokov a zničené zuby. Chodím pravidelne k miestnej stomatologičke, vždy mi ale jeden zub spraví a druhý o týždeň začne bolieť. Často sa stáva, že sa mi aj spravený zub zlomí.

Kýčera

LMarika, presne na Teba som myslela, keď som si prečítala tento článok a dúfala, že sa vyjadríš. O spojitosti intolerancie lepku a kazivosti zubov som sa prvýkrát dozvedela od Teba, zaujalo ma to, tak som hľadala na nete a musím povedať, že máš PRAVDU. Aj podľa mňa nie je NORMÁLNE ak máte zuby v takom stave a starate sa o ne. Najskôr treba zistiť príčinu kazivosti a potom začať konať a nie naopak. Môže byť za tým, okrem už spomenutého lepku, aj iné ochorenie, nesprávne stravovacie návyky, nedostatok nejakých minerálov, vitamínov, to, že sa nedokážu z nejakej príčiny vstrebávať, zlá technika ich čistenia, baktérie,...A zuby sa tiež nemajú umývať hneď po konzumácii citrusov, pití ich štiav,...V Blave sú už niektoré ambulancie vybavené prístrojom, kt. vám tieto baktérie vyhodnotí, zistí aj neviditeľné zubné kazy,...

LMarika

Vysoku kazivost zubov nemoze mat celkom zdravy clovek. Moze vsak existovat clovek, ktory hoci nikdy nemal chripku, zapal priedusiek, anginu, akukolvek chorobu, s ktorou treba jeden tyzden lezat v posteli, vsetci ho povazuju za zdraveho a aj on sam seba povazuje za zdraveho, a predsa sa mu zuby kazia, hoci aj pozuiva medzizubne kefky, dentalu nit, jednozvazkove kefy a vsetko, co treba. Polovica ludstva trpi nejakou formou potravinovej intolerancie. Najcastejsie ide o laktozu a mliecne bielkoviny. Velmi casto sposobuje intoleranciu aj psenica, kukurica, gluten a sorbit. Nie je povinnostou zubara, aby pacienta, ktory mu v kresle prdi, na taketo nieco upozornil, ale ak by to urobil, mohol by mu pomoct. Intolerancie sa najcastejsie prejavuju plynatostou, skvrkanim v bruchu po jedle, bolestou brucha po jedle, tym, ze nas po jedle prezenie. Velmi silna intolerancia aj bolestami hlavy a vracanim. Kazdy clovek, ktoremu sa zuby kazia az privelmi, by mal navstivit gastroenterologa, dat si urobit gastroskopiu s doplnkovym vysetrenim enzymov a laktozova intolerancia sa odhali. Dalej odporucam dat sa v Rakusku vysetrit dychovou skuskou na sorbit a fruktozu a kupit si Food Detective test na potravinove intolerancie, ktory si mozte v pohode urobit sami doma. Ak vylucite zo stravy potraviny, ktore vam sposobuju intolerancie, zbavite sa crevnych a traviacich problemov, s ktorymi ste zili cele roky a ani ste si neuvedomovali, ze ich mate a kazivost zubov sa znizi tiez. Mne na poslednej prehliadke nebol najdeny ani jeden kaz, co som sa ozaj velmi cudovala, pretoze doteraz sa vzdy nieco naslo. Uz dva roky sa stravujem podla vysledkov testu na intolerancie potravin. Vymizli aj traviace tazkosti, prestala som prdiet a prestalo ma prehanat po jedle. Pisem iba vlastnu skusenost a verim, ze aj ked je tento prispevok dlhy a bez diakritiky (pisem na nemeckej klavesnici), tak ak sa nejade aspon jeden jediny clovek s kaziacimi sa zubami, ktory si ho precita, da sa otestovat na intolerancie potravin a urobi si poriadok vo svojich stravovacich navykoch, tak napisanie tohto dlheho prispevku malo zmysel. Este jedna rada: zuby si neumyvajte hned po jedle, ale az hodinu po jedle. Ide o to, ze v case jedenia sa zvysuje kyslost prostredia v ustach, co na kratky cas oslabuje sklovinu, ktora je este nejaku pol hodinku po jedle oslabena, rozleptana tymito kyselinami, ktore z jedla pochadzaju. Ak by sme ju mechanicky drazdili kefkou hned po jedle, sposobili by sme si este vacsie skody, ako ked si zuby neumyjeme vobec. Takze po jedle pockat 45 - 60 minut a az potom si umyt zuby. A nepite sladke napoje. Minimalne preto, lebo obsahuju sorbit, na ktory ma v Nemecku intolerancu 80 % obyvatelstva. Po umyti zubov si usta poriadne vyplachnite vodou, lebo zubna pasta tiez obsahuje sorbit. Ten sice neskodi zubom, ale moze skodit traviacemu systemu a suvislost medzi potravinovymi intoleranciami, poruchami vstrebavania zivin a kazivostou zubov bola uz davno dokazana.

Dominika2084

Chcela by som sa vyjadrit k tejto teme.Ja som mala zo zubami taky istí problem ako ty,ale u mna sa to zacalo skor,najprv mi zacali odpadavat kusky zubov a neskor mi zostali len korene zubov v ktorych boli predtym drahe blomby.dosť často mi aj krvacali zuby.Patrala som po tom kde by mohol byt problem,lebo 90%zubarov sa bezaobera prevenciou a pričinou tvojich zubov hlavne ze zoberu peniaze za blomby...stav zubov tiez zavisi od stravy.To ze sa ti odlomuju kusky zubov je dosledkom slabej mineralizacie zubov.Odporučam kupit elmex gel a hlavne dôsledne čistenie medzizubnych priestorov každý deň.A na to krvácanie dasien stačí uživať vitamin C ,lebo nedostatok vitaminu C spôsobuje kravacanie a postupne uvoľnovanie zubov...