Práca v zahraničí

LMarika

Mozes robit opatrovatela v Rakusku na dvojtyzdnove turnusy, najma ak si mocny a mas svaly, vdacne ta ako chlapa zoberu, tam ale budes musiet ratat s tym, ze budes mat 100-kiloveho deda, ktoreho budes musiet prekladat z vozika na postel a z postele na vozik, na zachod, a podobne... gramaticke chyby pri rozpravani nikomu prekazat nebudu. Ak chces pracovat ako opatrovatel, potrebujes opatrovatelsky kurz a zaklady nemciny (intenzivny mesacny kurz NJ by uplne stacil), dalej na otvorenie zivnosti vypis z registra trestov, rodny list a osvedcenie, ze si absolvoval opatr. kurz. Striedavo budes dva tyzdne v Rakusku a dva tyzdne doma. Za dva tyzdne zarobis 700 €, pri troche stastia mozno aj viac. Budes mat len jedneho kolegu, s ktorym sa budes po dvoch tyzdnoch striedat. Seriozna a dobra agentura je www.vavslovakia.sk Ja som kedysi cez nu chodila.
Ine prace - ak by si chcel robit napriklad sezonnu pracu s ubytkom a stravou zadara povedzme na nejake tri mesiace a celkom by sa ti pozdavalo robit umyvaca riadu niekde v hotelovej kuchyni, tak cez agenturu www.austriajob.sk by sa ti to mohlo podarit. Cim lepsia je tvoja nemcina, tym vyssia sanca na ziskanie prace a uchytenie sa. Tisicku za mesiac by si zarobit mal.
Do Anglicka je najlepsie ist vtedy, ak tam uz niekoho mas, koho poznas osobne a kto je ochotny nechat ta prvych par mesiacov u seba byvat. Prace je tam dost a hlada sa cez anglicke agentury. Ked tam prides, bude trvat mozno mesiac, aj dlhsie, kym sa daju do poriadku veci ako pridelenie ti cisla poistenca pre socialnu a zdravotnu poistovnu, dalej si musis otvorit ucet (v Skotsku je to dost tazke, lebo si tam na zaklade zlych skusenosti pracovnici bank o Slovakoch myslia, ze su cigani a ze chcu kreditne karty vycicat do minusu, zmiznut prec a uz sa nevratit...), v inych castiach Anglicka by to az take strasne byt nemalo a ucet si v banke otvoris. Ale hovorim, najlepsie je mat tam rodinu, znamych... potom sa uz dostanes a oni, nakolko uz anglicky perfektne vedia, ti vsetko pomozu vybavit a akonahle dostanes to ciso poistenca a budes mat vybavene veci ohladom prihlasenia sa na pobyt a vsetku tu byrokraciu, praca bude hned, uvidis. Dufam, ze som aspon trochu pomohla a snad sa ti podari ziskat co najskor pracu v zahranici, lebo na Slovensku je bieda. Vo vyspelych krajinach, cuduj sa svete, je prace dost aj pre tych, ktory jazyk danej krajiny neovladaju takmer vobec a na Slovensku, hoci po slovensky vieme perfektne, lebo je to nasa materinska rec, nam nikto sancu neda, tak preco neodist hoci aj z rodnej krajiny, ked tam o nas nikto nestoji??? Ked pre inteligentneho, sikovneho a mudeho cloveka tam prace niet? Ked pre usilovneho, ktory by firme dokazal byt verny az za hrob, tam prace niet? Nech si na tom po......nom Slovensku politici a celebrity zamestnaju na lukrativnych miestach s dobrymi zarobkami svoje predrahe, vydarene deticky, ktore maju v hlave nasrate a svoju nadovsetko milovanu rodinku a svojich znamych, ktori im lizu rite. Ja ziadnemu slovenskemu politikovi, ani celebrite, ci ienmu prachacovi lizat rit nebudem. Uz roky zijem v Rakusku a najstastnejsi den v mojom zivote bude den, ked ziskam rakuske obcianstvo. Cim skor vypadnes, tym lepsie pre teba, ci uz to bude Anglicko, Irsko, Rakusko, Nemecko, Taliansko... ZMIZNUT A UZ SA NIKDY NEVRATIT!!!