Meranie teploty

Príspevok v téme: Meranie teploty
lena121212

prosím vás,potrebujem poradiť,neviem si rady pri meraní teploty u mojej 3 ročnej dcéry,v konečkíku neprichádza do úvahy,strašne plače,ale zasa vpodpazuší namerá teplomer pod každou rukou inak-rozdiel je niekedy až jeden stupeň. teplotu do 38 nezrážam,ale ako mám teda správne posúdiť akú má reálnu teplotu,keď pod každou rukou je to inak?skúšala som už rôzne teplomery,ale stále ten istý problém,neviete či sa má merať len pod konkrétnou rukou?ľavou,či pravou?možno divná otázka ,ale fakt si neviem rady. ďakujem

gabona1

Ahojte, no ja práve riešim teplomery, keďže mám doma tri digitálne a každý zmeria teplotu inak, dokonca jeden 37,5 a druhý 38,3. Katastrofa, niet nad klasický ortuťový teplomer. Asi vyskúšam kúpiť ten na čelo, dúfam, že to nebude ďalšia sprostosť. Prosím napíšte, ak máte ešte nejakú dobrú skúsenosť, kvalitnú značku...

gastanko2016

určite by som si kúpila bezkontaktný teplomer. Mne už tiež liezlo na nervy, keď mal malý horúčky a musela som ho stále vyzliekať, aby som mu odmerala teplotu. A keď spinkal, tak som ho nechcela budiť. Takto iba priložíš k čelu a hotovo.

Rescue84

Správne meranie

Aby ste správne odmerali svoju telesnú teplotu a prípadne mohli vylúčiť horúčku, je potrebné poznať niekoľko základných pravidiel, ktoré vám meranie uľahčí.

thermoval_duo_scan_380x220

Priemerná „normálna“ telesná teplota neexistuje, pretože každá časť ľudského tela má inú teplotu. Najvyššia je teplota vo vnútri tela (tzv. telesného jadra), ktorá sa pohybuje medzi 37 – 38 ºC. Smerom k povrchu se teplota znižuje a dosahuje bežne 36 - 37 ºC

Hodnoty telesnej teploty v priebehu dňa kolíšu až o 2 ºC

Možný rozsah teplôt na rôznych častiach tela zobrazuje tabuľka vpravo

Najnižšia telesná teplota býva okolo 4. hodiny ráno, nejvyššia okolo 18. hodiny večer

Nameraná teplota závisí od miesta merania (v ústach, v podpazuší, na čele, v uchu, rektálne meranie)

Telesnú teplotu by ste nemali merať bezprostredne po prebudení ani po fyzickej námahe. Počkajte aspoň 5 minút, ideálne pol hodiny

Digitálne teplomery Thermoval sú tzv. maximálne teplomery, tzn. že ukazujú najvyššiu nameranú teplotu. Merajú tak dlho, pokiaľ teplomer zostáva na mieste merania, hoci môže ísť iba o nepatrné zvýšenie nameraných hodnôt. Preto je dôležité dodržiavať čas merania pri každom type teplomera.

Infračervený teplomer Thermoval duo scan ponúka najmodernejší a najrýchlejší spôsob merania telesnej teploty. Ľudské telo vyžaruje teplo v podobe infračerveného žiarenia, ktoré je normálnym okom neviditeľné. Môžeme ho však zachytiť pomocou špeciálnych senzorov, ktoré sú zabudované napr. v hlavici infračerveného teplomera. Namerané hodnoty sa zobrazujú na displeji teplomera s presnosťou 0,1 stupňa Celzia. Začiatok i ukončenie merania je vždy sprevádzané zvukovým signálom teplomera.

Zvýšená teplota a horúčka

Horúčka sama osebe nie je choroba, no je veľmi dôležitým ukazovateľom zdravotného stavu a choroby

O horúčke hovoríme, pokiaľ telesná teplota presahuje 38 ºC, o zvýšenej teplote hovoríme pri teplote nad 37 ºC

Pri horúčke, ktorá neklesá alebo trvá viac než 24 hodín, kontaktujte vždy lekára. Ďalej nečakajte!

Teplotu možno merať digitálnymi teplomermi (v podpazuší, v ústach, v konečníku) a najnovšie aj infračerveným teplomerom (v uchu a na čele)

Možný rozsah normálnych teplôt

Miesto meraniaBežná najnižšia hodnota v °CNejvyššia možná hodnota v °C

Rektálne36,237,7

V ústnej dutine35,737,3

V podpazuší35,236,7

V uchu35,836,9

Na čele35,836,9

Pri meraní telesnej teploty je vždy dôležité

Vybrať správny teplomer

Zvoliť si vhodné miesto na meranie (rôznymi teplomermi sa dá merať na rôznych častiach tela)

Dodržiavať odporúčaný postup merania

Správn odčítať a vyhodnotiť namerané údaje

Vždy zaznamenať a lekára informovať, kde bola teplota meraná (ústa, čelo, podpazušie,konečník, ucho)

tekvicka-micka

Nam sa osvedcil bezkontaktny teplomer, tiez sme mali problem s meranim teploty, maly plakal a vobec nechcel spolupracovat. Neviem ako to je u ostatnych znaciek, no ten nas meria presne a mame ho z truelifecare.cz

lena121212

tak čelový mám aj ja,len nie som s ním spokojná,malá bola horúca,tento nameral teplotu 37, a normálny pod pazuchou jej nameral skoro 39,ten čelový nie je spolahlivý vôbec,škoda peňazí-tento môj stál vyše 40€ a nedá sa spolahnúť naň-keby som sa ním vtedy riadila,neviem ako by to dopadlo,ešteže sa mi fakt zdala horúca,tak som jej strčila pod pazuchu a ten meral úplne inak,len som chcela vedieť,či je nejaký rozdiel v tom pod ktorou rukou sa merá

laura321

nikdy som u malej nepouzila iny ako celny teplomer, za 2 sekundy mas vysledok. je drahsi asi 30 eur ale je to dobra investicia na roky....