aj doktor je len clovek ;)

Príspevok v téme: aj doktor je len clovek ;)
ralf

Zdravim vas.

Moje problemy sa zacali asi pred mesiacom. Dva tyzdne vkuse som bol
neuveritelne unaveny a slaby, mal som teploty do 37,9.
Na nasej skole sa vystkytli nejake pripady infekcnej mononukleozy
a tak som kazdym dnom bol viac presvedceny, ze moje tazkosti
su spojene s touto chorobou. Po viac ako tyzdni som isiel k
svojej obvodnej lekarke, ktora mi predpisala antibiotikum Suprax,
bez toho, aby mi urobila akekolvek ine vysetrenia (napr. krv).
Uzival som to 5 dni, kazdy den po DVOCH tabletach, ale bez vysledku.
Moje problemy pretrvavali. Tak som prisiel znovu a predpisala mi
tento Suprax este raz a tu istu davku. Neskor som sa dozvedel,
ze Suprax je relativne silne antibiotikum. Nuz ale ani tato dalsia
davka nezabrala...ked som dobral tuto davku, dostal som zapal
mandli (anginu). Po tomto typickom symptome som uz bol naisto presvedceny ze ide o inf. mononukleozu. Isiel som znovu k lekarke a povedal som jej, ze
by som si rad nechal zobrat krv na laboratorny rozbor. Nuz ona mi
namiesto toho predpisala dalsie, silnejsie antibiotikum Klacid.
Povedala mi este, ze ked budem chciet, MOZEM dojst potom na krv. Ja som jej povedal, ze na krv pridem tak ci tak..ci mi bude dobre alebo zle.
Nuz zacal som brat ten Klacid. Na mandliach sa zacali vytvarat biele flaky a boli velmi napuchnute. Mierne napuchnutu som mal aj uzlinu na krku.
Chvilu po tom, ako som zacal brat Klacid, sa moja unava vytratila a
zacal som si mysliet ze mi je dobre. Jedine co ma trapilo, bol tlak
v oblasti peceni a zaludka. Ani som toho vela nemohol zjest, lebo
ma trapil ten tlak. V druhy majovy stvrtok som isiel rano na krv a v
piatok boli vysledky. Lekarka okamzite volala s tym, ze mam dojst.
Dosiel som a lala. Krvicka bola vporiadku, ale biochemicke vysetrenie bolo desive.

Citujem: "Takyto pripad som tu este nemala."
Pecenove hodnoty ALT (norma ca. 0,6) som mal dvadsatnasobne zvysene,
a sice 12,3. Este niektore dalsie hodnoty boli zvysene. (a teraz si predstavte, ze by som v ten stvrtok na tu krv nesiel. chvalabohu, ze som nadsenec pre medicinu:)) Poslala ma na infekcne oddelenie do nemocnice na Kramare. Tam mi jeden ujo doktor povedal, ze mam poskodenu pecen a ked som mu povedal, ake a kolko antibiotik som bral, povedal, ze toto poskodenie, je sposobene hlavne tym. Polezal som si na infekcnom tyzden a mimo ineho sa POTVRDILA aj ta
infekcna mononukleoza (serologicke vysetrenie potvrdilo EBV). Akonahle mi nasadili dietu a hepatoprotektika, hodnoty mi rapidne klesali...v stredu, cize len pat dni po tom ako som mal ALT 12,3, mi tato hodnota klesla na 4. Sono mi zistilo splenomegaliu, typicky symptom mononukleozy
v zaverecnej faze. Teploty sa tiez po par dnoch stratili.
No a po tyzdni ma pustili.

Mandle uz budu v poriadku a teraz budem chodit kazdy tyzden na odbery,
aby sa kontrolovali pecenove hodnoty. Mam dietu a asi mesiac sa budem musiet setrit.

Co z toho plynie?
Je mozne, ze by som vobec nemusel ist do nemocnice, keby ma moja obvodna lekarka pocuvala. Keby brala na vedomie, ze na skole mame mononukleozu, keby mi zobrala krv vtedy, ked som to navrhoval ja. Namiesto toho do mna sukala SILNE antibiotika (ktore metabolizuju priamo v peceni!!) a ani NEVEDELA co mi presne je.
V mnohych pripadoch plati,ze pacient pozna seba najlepsie.
Od zaciatku som hovoril, ze mam podozrenie na mononuk.
Ale pacient predsa nemoze byt mudrejsi ako doktor ;)

Ja len dufam, ze tie extremne hodnoty, ktore som mal, nie su znamkou
masivneho a nezvratneho poskodenia pecene.
Nuz som mlady, moje telo silne a verim, ze to zvladne...

Ale poucenie mam na cely zivot!

Ralf

nina30

Ja mám zlatého lekára, ktorý ma pozná od detstva, pozná mojich rodičov áj starých rodičov, ich zdravotný stav. KeĎ ho o niečo poprosím tak je ochotný a nikdy ma neodbil. Dokonca ma už 2x prišiel vyšetriť aj do práca keď som chorá musela pracovať. Takže sú aj fajn a su aj taký čo to berú len ako prácu a nie ako poslanie.

alic

ralf.ja som si dala vysetrit tu stitnu zlazu sama,na zaklade jednej rady od znamej.Ja som chcela ,aby mi to dala obvodna.Ale tam sa nedalo prist na rad,mala som doma deti s kiahnami.objednat vraj to nejde.Mala som asi rok hrozne problemy s unavou,bolo to strasne,interne v poriadku,ziadne vit,miner.uz nefungovali.A ta znama poradila ,ze moze ist aj o poruchu stitnej zlazy.Lekari sa aj urazia,ked mi im chceme radit,co maju robit.Neviem ,ci to funguje v kazdom meste tak,ale oni tam maju vypisane vysetrenia,ktore robia,za aky poplatok.Konkretne toto bolo 300Sk+asi 10sk odber.Vysledok bol na druhy den.Hodnoty som mala v poriadku,ale laborantka ma potom ohlasila k lekarovi,ktory to posudzuje aj tak,a s nim som sa rozpravala, a este mi povedal ,kde mam ist,ze mi mozu aj kompletny rozbor krvi robit na iony,pretoze ja mam krvny obraz vzdy v poriadku,ale ked tam nevidno hodnoty Fe,tak to uz moze klesat.Na normalnom rozbore KO to nevidno.Ja by som sa skusila na Tvojom mieste opytat,ci to vysetruju ,Teraz si ale co chces dat skontrolovat hodnoty,ked si diagnozu mal stanovenu?Mimochodom dovtedy som SUPRAX nepoznala ,teraz ho uziva syn.Myslim ,ze jé to naozaj dost silne ATB,ale asi mal zapal ucha,od nedele mal 39,5asi 3 dni,a bez toho asi by to nepreslo.Tak asi tolko.Skus sa opytat,ale obycajne vysetrenia na normalnu biochemiu a tak su myslim lacnejsie.Vela stastia.

ralf

Alic:
prosim ta, ako to funguje ked si chcem dat sam na seba spravit vysetrenie? Pridem do laboratoria a poviem im co chcem? Kolko to stoji? dikes

klôarka

aj ja som mala pred rokom mononukleozu ....doktorka bola dva tyzden v tom ze to je len angina...a nakoniec druha doktorka zistila ze ide o mono...3 tyzdne som mala horucky do 38 lezala v nemocnici s obrovskymi nahnysanymi mandlami:(

alic

Inac ja Ta obdivujem ,ze si do seba dokazal dat tolko ATB,viem bola to obava ,co ste mali za problem.Ja som to nie schopna ,najradsej by som nedavala nic ani svojim detom ,ale samoliecenie nezabera vzdy.Ak mam podozrenie,lekarka zoberie krv,v tvojom pripade by som bola isla do laboratoria,kde Ti mozu odobrat krv za poplatok,aj nejake vysetrenia spravia,ja som si tak dala vysetrit stitnu zlazu,a asi by som bola hned menila lekara,ked Ta nechcela pocuvat.S tym ,ze sa mozes stazovat ako Ti radili,uplne suhlasim.Teraz som zjedla ATB po operacii,,ani neviem po akom dlhom case,lebo som musela,ze zasah do organizmu,a dalsie balenie co napisala obvodna (Zinnat),ani nahodou.Moj lekar (co operoval viac nekazal,bolo to pre istotu,no nikto ma nedonuti vyssiu davku ako treba.Skore uzdravenie.

kali

To co je za doktorku? Niektori lekari zjavne neprijimaju nijake nazory svojich pacientov. A to je na tom to najhorsie. Ako mozu liecit niekoho koho ani len nepocuvaju co hovori...Pacient by mal vzdy vediet co s nim lekar robi a malo by sa to doplnovat. Mne sa to minule tiez stalo.Lekarka mi vynadala, ze som drza. Nakoniec som mala pravdu...

ccc

treba sa sťažovať na úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou..ak si tak silne presvedčený o tom ,že lekárka pochybila