Bolesť kĺbov psíka

Príspevok v téme: Bolesť kĺbov psíka
Janka18.1

Dobrý deň. Píšem ohľadom problémov psíka, ktorého majú moji starkovci (volá sa Jenny). Nakoľko oni odišli teraz na dovolenku a ja ju mám strážiť, začínam si na nej čoraz viac všímať to, ako má problémy s kĺbami. Jenny má 9 rokov. Posledné roky si to celkovo všetci všímame, no doktori stále nič a nič a len nedávno jej povedali, že má osteoporózu. Dali jej tabletky, že keď ich bude užívať, prestanú ju kĺby bolieť. No ja som si všimla, že má prednú pravú labku a zadnú pravú labku zlú. Predná je taká do oblúka, akoby tam nemala kĺb a tak nevládala telo držať a tým pádom akoby tam ani kĺb nemala tak sa jej ohýba tá labka. pri chôdzi jej to puká. vždy, pri každom pohybe. No zadná labka je na tom najhoršie. Keď dlhšie leží, dlhšie jej trvá, kým si ju rozhýbe, kríva na ňu, niekedy si ju zodvihne hore a neopiera sa o ňu. no tieto dni keď si ide ľahnúť, tak sa skôr len tka hodí na tú zem, keď vstáva, tak sa jej niekedy ani nepodarí vstať, padne na zem alebo si tú labku dá do vzduchu a horko ťažko sa dvíha. Dnes keď som bola pri nej., troška som sa jej dotka jej labky, lebo som naprávala deku pod ňou a ona zvýskla. ale tak inak...takto som ju ešte nepočula...a ostala stáť v takom prikričenom postoji. Vidno že ju to strašne bolí. V noci strašne kňučí, bufká a podobne, ale to je podľa mňa normálne, no čo ma dnes ráno prekvapilo bolo to, že ona bola hore, kukala sa na mňa a tou zadkou labkou akoby kopala...neviem ako to mám nazvať, ale akoby mala kŕč a vyzeralo to tak akoby sama nevedela čo s ňou má. leží a začne ju napríklad akoby dusiť. dvakrát si tak vnútorne kvázi odkašle.

Po tele sa jej začali robiť hrčky, vyzerajú ako bradavice, no sú aspoň 5mm vysoké, na kope ich je viac a cca 0,5-1cm do šírky. má ich čoraz viac a viac, najviac v oblasti hlavy.

No čo tiež nechápeme je to, že má po tele čoraz viac takých úsekov, kde keď ju začneme škrabkať, tak sa zvtne do takej kŕčovitej polohy a začne dupkať zadnou labkou. buď jednou alebo druhou. Príde nám to akoby dáke tie zóny, ktoré jej možno robia dobre, no vravím...je ich už dáko strašne veľa a neviem či sa to zdá iba mne, ale že toto všetko čo som tu vypísala sa tak navzájom len stupňuje.

Prosím vás ak máte niekto s týmto skúsenosti alebo viete čo to je, poraďte nám. Nevieme čo je s ňou a títo lekári sú strašní, nič nezistia.

Ďakujem krásne.

zuzana gonova

Dobry den ,mam psika jack russela ma 8 mesiacov zacal mat problemy so zadnymi labkami nedostupuje a kriva na ne boli sme s tym u veterinara ten nam predpisal tabletky kym ich bral vsetko bolo v poriadku normalne chodil skakal ale uz ich neberie tri dni a dost sa to zhorsilo neviete mi poradit?

Naja85

V skratke som si to len precitala , ale podla mna: treba navstivit dobreho ortopeda s vybavenim. Ti veti, to si len tak tipli tu chorobu alebo maju rengenove oci? Skus napisat , z ktoreho mesta si a dakoho vhodneho zblizka poohladame:). Ja mam krizenku kokra, ma vyse 9 rokov, takze vyskovo, vahovo aj vekovo velmi podobne, ale to je este mladica a ma uz par rokov zistenu dysplaziu bedrovych klbov s malou artrozou, na nu berie doplnok Caniviton forte plus(3 mesiace berie, 3 mesiace pauza,3 mesiace berie atd.)-minule ho dlhsie nedostala, tak hned zacala krivat. Tazke najprv zistit presnu diagnozu, a to co najskor a potom zacat riesit. Detto s pomocovanim-najprv vylucit zdravotny problem az potom riesit pripadny psychicky problem.

Deria

Janka, na tych obrazkoch su pamlsky, nie vyzivove tycinky! Ach, co oni pisu.... Takze s mierou, viac ako jednu jej nedavajte.
Ta homeopatia sa vola CAUSTICUM HAHNEMANNI D 30 od firmy DHU a davala som 3x10 globuli(gulicky) denne. Moze sa zacat s 2x10 a ak za 2-3 dni nezaberie, tak 3x10. Faktom zostava, ze pre kazde zviera by mal homeopat individualne nastavit liecbu. To, co plati pre jedno zviera, nemusi platit pre druhe. Ak tuto homeopatiu dostanes na SR, skusila by som to. Stoji nejako okolo 8 Eur ale mas to na dlho, je to na gramy/vahu, teda neviem, kolko tych globuli tam je ale velmi vela. Ja ich tu v DE musim v lekarni objednavat, mozno na SR nie, informuj sa.
Dodam, ze homeopatia sa nema chytat priamo do ruk a nesmie prist do styku s kovom. Ale o tom neskor, ktovie, ci to vôbec dostanes kupit. Ak nie, opytaj sa na PROPALIN sirup, vraj tiez ucinny ale o tom sa porad s vet, pretoze to nie je homeopatia.
Ale aj tak, co najskôr treba urobit tie krvne testy, co je smerodatne a najst schopneho veterinara! Od toho zavisi vsetko ostatne! Drzim palce.

1_Petra

Nečítala som celú diskusiu, ale pokiaľ je to pes väčšieho vzrastu, alebo nemecký ovčiak tak v tomto veku mu pomaly začínajú "odchádzať" aj bedrové kĺby, kvôli dysplázii. Na to je veľmi dobrý Artican.
Pokiaľ má bradavice po tele, tak je viac než pravdepodobné, že je to dôsledok nejakého vnútorného ochorenia - potrebné navštíviť veterinára a kompletný krvný obraz. Môže to signalizovať aj problém s obličkami, alebo aj s pečeňou.

Janka18.1

Ďakujem veľmi pekne, skúsim to starkovcom povedať a dáko im vysvetliť všetko :) ak by sa vám dalo, tak poprosím poslať teda homeopatia :)
No a ešte som zabudla..každý deň dostáva takýto ejdne pások, výživový doplnok. to by mohlo byť? :) www.google.sk

Deria

a este nieco: varit vsetko bez soli ale to dufam vies. noooo, ked jej trosku z vasho vyvaru, v ktorom je sol obcas prilejes trosicku do misky, nic sa nestane.;)
povedz starkovcom, ze ak ju budu krmit len granulami, tak nepotrva dlho a tie klby ju fakt dlho neunesu. vselijake kupovane pamlsky treba vylucit a radsej jej dat za odmenu maly kusok mäska. ved to nemusi byt pol stehna.:) ked sa kusok mäsa nakraja na drobno a da do ladnicky, zdrave maskrty su vzdy po ruke. urcite je to lepsie, nez robit rozne odtucnovacie diety, ako poniektori robia na chudákoch psoch, lebo je pohodlnejsie nedat mu jest, nez mu nieco zdrave pripravit.

Deria

Janka, co sa tyka zdravia, ci tucnoty, snazte sa jej davat co najmenej granul. Pokial je to mozne, bolo by dobre jej varit. Kuracie, hovädzie, ryba, obcas vnutornosti a pod. by malo tvorit aspon 70-80% krmiva, priloha ako ryza, krupy, pohanka, cestovina, zemiaky cca. 10-15% a zbytok zelenina ako postruhana mrkva, ci cukina, zeler alebo aj postruhane jablcko k tomu. Tiez kuraci, ci hovädzi vyvar so zeleninou je dobre pridat. Obcas vajicko ale nie casto. Kosti 1-2 do tyzdna, najlepsie surove a ziadne tie dlhe hydinove a ziadne pecene, ktore sa lamu na ihly. Ani v tom pripade, ak je pes na ne zvyknuty. No a k tomu nejaku doplnkovu vyzivu hlavne na kosti a klby.
Stravou sa da vela docielit, netreba to podcenovat.
Moja fenka sa vo vyssom veku tiez pomocovala a velmi. Nam velmi pomohla homeopatia. Ak chces, mozem pohladat, ako sa to volalo, mozete skusit. Mojej to zabralo takmer okamzite po par dnoch.

Janka18.1

Ahoj, takže naša jenny ja rasa kokeršpaniel. Nooo pokiaľ viem, dáke špeci vyšetrenia nerobili, takže asi len tipol. Kr´mime ju nasledovne: ráno hrsť granúl, na obed konzerva (alebo ak sa robí dáko jedlo, čo aj ona zje-kostičky, mäsko obvarené, ryby a podobne..) tak jej dáme to a na večer znova granulky. Neviem ako starkovci, ale keď je u nás, cez deň nic viac nedostane, lebo popravde...je na pollovici cesty ku guľkaniu :D asi aj preto nechcú jej labky držať jej váhu. Keď je u nás, tak sa snažíme, aby pochudla, čiže menej papá, viac sa hýba...a to menej papá myslímt ak, že sa neprejéda, lebo u starkovcoch isto dostane šumku tam, mäsko tam a podobne :) však to poznáme...starí rodičia :)
Starkovci sa vracajú cca o 9 dní...prvé roky, keď sme ju strážili, tka to Jenny znášala veľmi ťažko. Nechcela nám papávať, nehrala sa ani nič. no posledné roky síce smúti, ale je taká...akoby normálna...takú ju poznám aj keď je s nimi. Takže neviem, ale myslím že odlúčenie jej veľmi veľký problém nerobí...horšie je to, že oni odišli v piatok, ale ona sa od včera pocikáva. Ja som totižto taká ďalšia osoba, že keď ja odídem, tak vtedy je ako bez duše, leží pri dverách a čaká ma. No a včera som odišla lebo som si potrebovala niečo v meste vybaviť a to som bola cca 2 hodinky preč a nemilo ma prekvapila. vo svojom brlôžku mláčka a aj v mojej posteli mláčka (my aj starkovci žijeme v panelákoch). mysleli sme si, že to len preto, že som jej chýbala a sa bála...ale dnes sa mi znov apocikala a to som s ňou bola vonka tak ako chodieva. no a sme sa dopočuli, že keď je v tele zápal, tak sa zvykne psík pocikávať a viem, že Jenny sa pocikáva viackrát...nie často, ale zasa nie je to tak, že sa nepociká vôbec. no a starkovci aj lekári to pripisujú tomu strachu teda a aj starobe...len teraz neviem, či to nemôže byť z toho zápalu...lebo vidno, že to je nechcené, že jej to proste len uniká...

Ďakujem za rady :)

Deria

Dakujem Kikina.:) Inac Naja je tiez dost skusena a dobre radi.
Ale presne tak, ked veterinar nepomoze, netreba cakat a treba si zistit, ktory je dobry a ist tam. Co mam z veta, ktorého mam sice pod nosom ale nepomoze psikovi a platim za nic. Aky je to psik, väcsia rasa? Lebo u takého je 9 r.uz dost. V prvom rade treba spravnu diagnozu. Dobry vet urobi urcite aspon rozbor krvi. Ako prisiel ten vet na osteoporozu? (tu maju takmer vsetci stari ludia, aj psi)Robil specialne vysetrenie na kosti alebo to len tak tipol? Väcsie rasy trpia casto na dysplaziu, co je bolestive. Cim krmite? V kazdom pripade je nutna zdrava, rozmanita strava a doplnky vyzivy. Neviem ake su dostat na SR ale existuju rozne prasky z musli na klby, kosti a pod., pozri si Dogforum, urcite tam nejake doporucenia na take produkty, ako aj skusenosti s nimi, najdes. Teraz je vsak najdolezitejsie najst dobrého veta a to co najskôr, lebo psik uz nie je mlady a ma zrejme bolesti. Tie hrcky by mal vet pozriet ale v takom veku by som hava nedala operovat, pokial mu nesposobuju bolesti, ci ine prolemy. Byvaju väcsinou neskodne a stari psikovia ich mavaju casto. Kedy sa vratia majitelia? Psi a hlavne stari znasaju dost zle odlucenie od panickov a ak je zviera stare, ci chorlave, moze smutok ten stav este zhorsit.

kikina :)

a akej rasy je psík ?

no vieš niektorí lekári sú takí :( Ja som nedávno bola dokonca u TROCH !! lebo že psíkovi nič nie je. Až ked som chytila krvné výsledky do ruky ja som videla že má niektoré hodnoty zvýšené..keby si ich nevypýtam, tak hovoria, že všetko je OK a pritom nebolo.

Ak psík trpí bolesťami, choďte za iným lekárom. treba to liečiť. A nenechaj sa odbiť, že je to starobou a pod. ( dúfam, že nepovedia, že najlepšie by bolo uspať ) ak je minimálna nádej na liečbu, treba skúsiť všetko. V mojom okolí je jeden dedko, má westíka 15 ročného a bolí ho chrbát, už nevládze chodiť. Ale dedko ho uspať nedovolí, nosí ho na rukách dole pred činžiak, tam ho položí, psík trošku prejde, vyciká a idú domov. Doma je spokojný, spinká, papá..veď ani človeka kvôli veku a chorobe nazbíjame..Oni dvaja sú si oporou.

neviem čo papá psík, ale treba mu dávať pestrú stravu aby mal výživu. nielen granulky.

Ak sa tu objaví Deria, ona je taký poklad tu, poradí ti bližšie...je fajn, že si psíka všímaš, želám veľa zdravíčka havinovi