Výška PN vs. výška Invalidného dôchodku

Príspevok v téme: Výška PN vs. výška Invalidného dôchodku
sindri

Dobrý deň, chcel by som sa len tak zo zvedavosti spýtať, či je možné, aby výška invalidného dôchodku bola nižšia ako výška PN.
Môj otec má odpracovaných vyše 40 rokov. Bol rok na PN a teraz žiadame o invalidný dôchodok, nakoľko nie je možné, aby s jeho diagnózou bol zamestnaný.
Máte s tým skúsenosti? Vedeli by ste mi povedať, či PN býva nižšia ako invalidný dôchodok?
Ako sa vôbec vypočítava výška PN a výška invalidného dôchodku?
Ďakujem za každú jednu odpoveď.

sindri

Velmi pekne vam dakujem za uzitocne rady.
Uvidime ako to cele dopadne.V jeho pripade bolo potrebne aj psychiatricke vysetrenie.Nebol som pri tom,musel som byt v skole.Bola tam mama a ked dostala od psychiatricky posudok,pytala sa jej,co si mysli,ci moze ist pracovat a ona jej odpovdala,ze v ziadnom pripade nemoze byt zamestanany.
Taktiez aj lekar,ktory sa specializuje na ludi s demenciou napisal,ze je odkazany na starostlivost zo strany rodiny,pripadne prislusnej institucie.
Tak nam prosim drzte palce,aby mu priznali,co najviac.
Este raz,vdaka vsetkym☺

ni-ka

a zabudla som este ze treba presne definovat podla klasifikacie chorob o aku demenciu sa presne jedna...
treba si pozriet v zdravotnej karte a potom sa da lahsie zorientovat aj v tej prilohe :-)
F-00 az F-03 je demencia...otazne je aka...
www.zdravie.sk

ni-ka

emalea-si zlata :-)
a posudok zalezi od lekara,ale to hodnotenie ci je stredna alebo tazka sa klasifikuje na zaklade urcitych kriterii a podla toho sa davaju percenta...

emalea

ni-ka...suprová tabuľka...mnohým sa pomôže zorientovať...našla som, že v prípade ŤAŽKEJ demencie má nárok na 50-80%, čiže veľa-veľa závisí od lekára, aký dá posudok...že???
P.S.:ale napr. STREDNE ťažká dem....len 20-30%

ni-ka

sindri-skus sa pozriet tu...to je tabulka ako sa boduju diagnozy pri ziadosti o invalidny...skus tam pohladat otcovi a uvidis na kolko % by splnal...aby bol uznany invalidnym musi mat najmenej 41% a aby mal plny invalidny tak aspon 71%...
www.chlamydie.info

emalea

aj ja som poznala jedného, ktorý bol dlhodobo na PN /pár mesiacov/a bral cca 300,-EUR, silou-mocou chcel prejsť na ID, celé to urýchlil a nakoniec bral 250,-EUR...a potom si búchal hlavu, že mohol aspoň ten rok počkať celý...žil by za vyššie prachy!!

kablica

poznam pacientku, ktora ma pri tazkej dg.41% a dochodok ani nie 150eur...
vsetko zavisi od percentualneho znizenia schopnosyi pracovat, rokov a vysky odvodov.

ni-ka

tazko povedat ci bude invalidny dochodok vyssi...zalezi na kolko percent bude ohodnoteny,podla toho sa aj odvija vyska ID...
vsetko o sposobe ratania je na strankach socialnej poistovne...