Choroby a životosprava, nespravodlivost?

llek

Pisatelka, teda matka22222 ma okolo 30 rokov, ma vysku 160cm a hmotnost 50kg, ma hypertenziu, niečo so štítnou žľazou a tiež so žlčníkom. Za prve, ak su tie udaje spravne, tak sa urcite neprejeda, nie je obezna a ak ma male deti, tak mi je jasne ze sa okolo nich naskace, ale ked sa chce o ne poriadne starat, tak svoje sporty velmi nema kedy robit. Kto ma male deti a zalezi mu na nich, tak moc casu na svoje sporty nema. Za druhe, tie ochorenia, ktore vymenovala nie su celkom primerane jej veku. To su veci, ktore najma u zien prichazdaju ovela neskor, teda aspon co sa tyka hypertenzie. To vseko hovori pre mna o tom, ze na tom ma velky podiel bud genetika (neviem ake choroby mali rodicia), alebo nejake ine primarne ochorenie ci porucha a tie veci ako hypertenzia, ci stitna zlaza, to su sekundarne dosledky toho primarneho ochorenia, ktore ale nepozname. Stale si kladiem otazku, ci za tym nie je nejake autoimunne ochorenie, ktore sa nejako vyvija a az neskor bude mozne ho zdiagnostikovat. Urcite, aj psychika je dolezita, ale u 30-ročnej zeny su za normalnych okolnosti take kompenzačne mechanizmy, ze by sa precitlivelost nemala prejavit hypertenziou, to prichadza u zien az v obdobi menopauzy
A este k tej spravodlivosti- choroby nikdy niesu vecou spravodlivostici nsperavodlivosti Pojmy spravodlivost a choroby spolu nemaju nic spolocne.

odpovedam

nikdy chorobu nesposobuje jeden sympton. ani vysoky tlak nemusi byt taky problem, ak nemas iny zdravotny problem, ktory spolu s vysokym tlakom mozu byt nebezpecne. Na vysoky tlak predsa existuju lieky. Doplny su len doplnky, neliecia, iba podporuju liecbu. Navyse, vysoky tlak sa da krasne znizit pohybom, co napr. ludia s nizkym tlakom docielit nemozu. Ti maju smolu a nemaju si ho ako zvysit bez liekov. Zase si vezmi, kolki su paralyzovani na vozickoch, na lozkach, kolki maju mentalnu retardaciu ci choroby s rychlym priebehom. Takito ludia ani nemaju cas sa zo zivota tesit, pripadne mat rodinu, deti. Snaz sa tesit z toho, co mas a staraj sa o svoje zdravie.
Aj strava ma svoje pravidla a mnohi robime v nej chyby. Uz len to, kolko slovakov denne je pecivo, daktori aj viac krat denne a kolko cukru jeme. A niekedy naozaj staci malo spravit pre seba a telo nam to oplati.

matka22222

tou "zdravou" stravou mam namysli hlavne to že nežerem jak prasa a neprejedam sa kadečim čo viem že škodi najviac napr.chipsy,sladkosti,vypražane veci atd. Nehovorim že jem všetko len super zdrave bio veci,take už ani neexistuju.Mala som na mysli skor pojem to čo kažu lekari napr. vysoky tlak je z konzumacie kavy,cigariet ,alkoholu .POznam ludi čo to konzumuju a maju tlak nizky.Ja nefajčim,kavu mam jednu za den a napriek tomu si s tlakom neviem rady kopec rokov,uživala som rozne doplnky a chvilu je dobre potom to zas pride a tlak skače.

odpovedam

slade, samotne jedlo skodlive byt nemusi, problem je v tom, ze clovek zamoril prirodu. Vezmi si, ze napr. samotny tuniak je zdrava ryba, no dnes obsahuje vela tazkych kovov. Rastliny (ovocie, zelenina) na vypestovanie spotrebuju viac hormonov nez na chov kureniec. Orechy su casto napadnute plesnami. Takto by sme mohli ist do nekonecna a na kazdej potravine by sme nieco mohli najst. Ide skor o to, aby sme si nepritazovali este viac. Seriozna veda existuje, dokazane/vyvratene veci. Len prave su to ti neodbornici, co siria rozne dezinformacie a myty. napriek tomu neexistuje univerzalne stravovanie. Kazdemu vyhovuje nieco ine. treba brat do uvahy aj zdravotnu stranku, nie kazdy moze konzumovat hocico a nie kazdemu chuti vsetko.

Slade

Vsade sami odbornik, a kazdy hovori nieco ine. Podla nich je vsetko skodlive, za chvilu pridu s teoriami ze aj zelen je skodliva.

GoFruit

Matka ak sa stravujes bezne, nestravujes sa zdravo. To poprve. Po druhe, psychika, myslenie je nadradene. Sama si si odpovedala.... prezivas veci velmi emocne. To prispieva k tvojej chorobe. Ak mas medzi enociami viac negativnych ako pozitivnych, stazujes sa, kritizujes (hovorim ppríklady, mozno sa ta netykaju a mozno mas ine vlastnosti) - to velmi ovplyvnuje zdravotny atav. Ak mas stresy detto. Kazda ina emocia ako radost, nadsenie, laska, horlivost, precitovanie krasy, vasen....tvoria choroby. A halvne ak pocitujes pocity viny, strach, stres, hnev, krivda.....
Po dalsie, to ze vidis zdraveho obezneho cloveka, to je klam. Ziaden obezny clovek nie je zdravy. Neexistuje. Hadam aj sama prides na to preco.

odpovedam

zdravie nie je len o zivotnom style, ale aj genetike. Su choroby, ktorym sa nevyhnes, aj keby si zila zdravo a su choroby, na ktore aj ked mas predispoziciu, tak si ich vies zivotnym stylom nevyvolat alebo aspon zmiernit. napr. vznik cukrovky si zivotnym stylom vies znizit az o 88%.

Takze neber to jednostranne. Co sa tyka depresii, z vyskumov vyplynulo, ze tzv. omegy - dobre tuky, maju dobry vplyv na spravne pomery chemie mozgu. Tak si ich mozes kupit vo forme doplnku stravy. ja ich uzivam denne, su dobre aj na imunitu, atd.

Ako bolo spominane, zdravie nie je len o telesnom. To, ze o svete premyslas negativne, je tvoje naucene spravanie. da sa zmenit. Takze mozes navstevovat nejaky kurz asertivnej komunikacie, pripadne na zvysenie sebaucty alebo cokolvek na rozvoj osobnosti. Knizky v tomto smere pomoct mozu, ale len trochu, hlavne sa vyhni motivacnej literature.

Tiez neviem, co u teba znamena zdrava strava, ale takisto z vlastnej skusenosti viem, ze vacsinou si to len ludia myslia. Napr. poobede by si ovocie ani ziadne sacharidy jest nemala, obilniny len raz za dva tyzdne, rpetoze zabranuju vstrebavaniu zivin, niektore strukoviny takisto.

Medzi ludmi koluje mnoho mytov o tom, co je zdrave a co nie. je tazke sa v tomto orientovat. No hlavne nekupuj nizkotucne vyrobky. odobrany tuk z nich je nahradeny sacharidmi. pritom skutocnym jedom pre zdravie su prave sacharidy. tuk je v poriadku, je zdravy a nedvoha inzulin v krvi. Samozrejme, nemam teraz na mysli prepaleny tuk z vyprazania.

Takisto slovaci jedia malo ryb, ja ich mam aspon 5x do tyzdna, je to lepsia nahrada masa. je lepsie jest viac bielkovin a muku a cukor nejest takmer vobec.

redka

kkaffik ved preto sa pytam, lebo kazdy si pod zdravym stravovanim mysli nieco ine... niekto si mysli, ze je zdrave nejest maso iny, ze treba vylucit vsetky tuky hlavne tie zivocisne a pod...

matka to co prijimas je jedna vec, ale ci z toho tvoje telo aj nieco vstrebe, je vec druha... cize na to by som sa pozrela... a ak nieco v tele chyba, tak sa to snazit doplnit (ci prirodzenou stravou alebo doplnkami).... stitna zlaza - pozriet sa na jod ale aj na to co pomaha jeho vstrebavaniu, ktore zdroje su nejlespie a najviac upotrebitelne clovekom, ako napomoct jeho vyuzitiu, kolko brat... depresie - pozri sa napriklad na stav D3, B12, ale v sirsom kontexte podobne ako som pisala o jode... odporucim ti jednu stranku, ktora pekne popisuje ako co s cim suvisi v tele... jednu cesku a jednu americku.... daj si dogooglu vyzivujicitradice a potom dr. mercola... podla mna celkom dobre info tam je...