Kliest

Príspevok v téme: Kliest
atica

Dobry den...vcera sme boli na Cervenom kameni a az dnes som si nasla malinkeho kliesta , vybrala som ho mydlom na vreckovke, myslim, ze ma aj hlavicku a trocha sa hybal...
miesto po vpichu je cervene...je tak vela nazorov na vyberanie a reakcii po vpichu,ze clovek sa nevie zorientovat... vraj sa ma dat do troch tyzdnov skontrolovat aj krv? je to prehnane? mate nejake osobne skusenosti? ako rozpoznam ci a kedy ist k lekarovi? treba vzdy nasadit antibiotika?
dakujem za pripadne odpovede...

slusny_muz

Myslim, ze pri vyberani kliestov ktore su uz prisane, by sa mal normalne pinzetou vytrhnut, ziadne tocenie. Niekedy pomoze aj lekoplast, tam sa kliest prichyti a vytrhne. Ak ide o kleista ktory nieje infikovany, tak sa netreba bat a cerveny flak by mal zmiznut. Avsak stale ostava cerveny flak a vytovri sa okolo vpichu biely kruh za niekolko dni, treba vyhladat lekara a spravit testy. Odporucam vakcinu proti kliestovej encefalitide...uz po druhom zaockovani je ucinna. Teraz je uz vsak na vakcinu neskoro...

saxana

Ahoj,asi pred tristvrte rokom dosla za mnou mala segra cela vystrasena ze na uchu ma kliesta...pokusali sme sa ho vybrat pinzetou,vatou,no neslo to,tak som isla za jednou zdravotnou sestrou u nas v dedine,ale ten kliest bol nejaky vyschnuty (na uchu mal malo zivin) a bali sme sa ho vybrat tak som s nou isla na ophotovost.Lekar jej to vybral asi za tri sekundy:-) a potrel tusim jodovou tinkturou.Krv jej nebral,akurat ku poslal po tyzdni na kontrolu,ale bola ok.K lekarovi chod v pripade,ak budes mat v mieste,kde bol kliest cervene miesto a v strede bielu bodku;-)pa pa