Odlisne nazory na byvanie

Príspevok v téme: Odlisne nazory na byvanie
acoteraz

S priatelom rozmyslame nad kupou domu. Mame uz starsieho velkeho psa a ma uz trochu problem chodit po schodoch, samozrejme by mal na zahrade viac pohybu atd. Navyse vo vedlajsej brane byvaju pekne vykvety a chcem odist, kym sa nieco stane.. Kedze mame obmedzeny rozpocet kvoli hypoteke, tak nevieme prist ku kompromisu. Ja by som chcela ist mimo BA (tak do 20km) do noveho domu a on chce ostat v BA a kupit starsi. Problem je, ze je strasne lenivy a ja viem, ze ten dom by v takom stave zostal dalsich 20 rokov, aj v terajsom byte, keby som sama nekupila nabytok, nevymalovala, tak je tu komplet 50 rocny povodny stav, lebo on vyrastal so starymi rodicmi v chudobe a vobec mu to nepride strasne, ked ho obklopuju hnusne stare veci a plesnive steny. Nie je ochotny spravit ziaden kompromis a ani nie je dovod, preco by ho nemal spravit on. Pracuje z domu, takze dovod dochadzania v kolonach je neopodstatneny, skor mi to tak pride, ze by nemohol chodit s kamaratmi von a opit sa. Moji rodicia vzdy dbali na to, aby sme vyrastali v pekne zariadenom byte a mne je z predstavy, ze pojdem byvat do nejakej zrucaniny do placu. Vzdy, ked mu oponujem, tak nie je schopny argumentacie, len mi zadeli, ze sa nikde neprestahujeme a nech mu dam s tym pokoj. Sme spolu 10 rokov, ale az teraz si uvedomujem, ze su medzi nami nepredstavitelne rozdiely a ja uz nevladzem.. V blbostiach vie robit kompromisy, ale vo vsetkych dolezitych veciach, som sa vzdy musela prisposobit ja :-( Co mam robit?

0vecka

2 skusenost1 no tak to mas stastie asi ako donald duck :)

inak taku zensku co si sama vymaluje byt by som bral :-D... inak neviem preco je to tak ze take si vecsinou najdu takych neschopakov a vsetko robia za nich....

skusenost1

acoteraz - ja tiez mam zhodou okolnosti 7 rocny dom. Brana natreta protikoroznym naterom zacina pukat farba, treba malovat, panty treba premazavat, lebo brana je tazka, takisto drevene krokvy na streche, ktore su priznane su uz vytahane od tohto juzneho slnka, treba malovat, kotol - kazdorocne revizie treba a takisto komin, je to podla zakona, na co by som kaslal, ale poistovna mi neuzna pripadne plnenie, ak nepreukazem revizie, travnik - mam pletivo, ale to niekde konci a ked krtko neprerazi pletivo, tak to nasype na okraj a presype na travnik, raz vyliezol a snazil sa zahrabat do travnika a kedze tam je pletivo, tak ho rozryl na niekolko desiatok metrov, kym prisiel na okraj, kde sa zase dalo zahrabat, kvalitnu omietku prehryzli osy a nastahovali sa tam do zateplenia a aby toho nebolo dost, dostali sa k plastovym odpadovym rurkam a kedze tadial tiekla pomerne tepla voda, tak isli za teplom a prehryzli to - vysledkom bolo vytopenie, a do dier po nic sa nastahovali do podkrovia vtaci, kym som na to prisiel, tak tam bolo 10 hniezd a plno sajrajtu, po 4-dnovych pravidelnych naletoch chrustov su dazdove odpady uplne plne, treba ten sajrajt cistit. Na dlazbe prerastaju rastliny, treba pliet, kosacka vyzaduje pravidelny servis, ostrenie (poznas podla zazltnutych okrajov travy po koseni, ze nie je ostra) atd. atd.
Ako ano, da sa na toto vsetko vykaslat a neriesit a nevsimat si, dom bude fungovat par rokov, ale napokon sa to prejavi. Rad by som si isiel hlbsie pozriet dom tvojich rodicov, ci tam je naozaj vsetko uplne bez problemov alebo je to iba otazka nevsimnutia si zacinajuceho problemu.
Trvam na tom, ze dom potrebuje aktivneho kutila - nieco ako spravcu budovy, inak za par rokov nastanu velke problemy.

acoteraz

Soffa, on je len kutil lenivec, v domacnosti mi pomaha.. Az by som povedala, ze je skoro cela na nom, kedze byvam cely den v praci a on pracuje z domu..Aj je manualne zrucny, ale nema tu potrebu, nieco menit k lepsiemu. Nechape, aky je zdravy standard byvania, kedze k tomu nebol vychovavany..
Skusenost, rodicia postavili pred 7 rokmi novy dom a praveze nemaju ziadne problemy, plot nehrdzavie, kotol nemali pokazeny ani raz, pod travnikom je pletivo proti krtom a namontovana zavlaha, takze okrem kosenia ho nijak nemusia udrziavat, kominu robi reviziu kominar.. Proste ziadna starost, jedine im blbol alarm, ale ten vymenili a maju pokoj, mali problem s mysami, z utulku doniesli dve a ani tento problem uz nemaju. Tiez isli po 50 rokoch v BA, 20 km za nu a je to tam uzasne. Ale priatel tu cely zivot zil a nevie si predstavit, ze by sa odstahoval z BA..

soffa

co mas robit?ja by som s takym clovekom nevydrzala ani 1 mesiac.ak jemu nevadi ze zije v starom dome plesnivom,spinavom,bez zariadenia(tvoje slova)tak by mal mysliet aspon na teba.dalsie negativum je jeho lenivost.naco ti je taky chlap?chces sa za cely zivot zodrat,a on koli tebe nehne ani prstom?sa ti cudujem!no ale kto si ako ustelie tak bude spat.potom sa nestazuj.clovek ma pravo si vybrat,ak ti taky priatel staci tak sa nestazuj

skusenost1

Ak je lenivy, do domu s nim ani nerozmyslaj ist. Ja byvam v novom dome a kutilstvo a zmysel pre starostlivost su viac ako ziadane. (Zahrada - najma krty, plot - hrdzavenie a panty, neustale sledovanie stavu najma po vetroch, ci prudkych dazdoch, po snehu, kotol - stav a revizie, +komin, ci nie je hmyz v omietke, nalety z poli, vtaci v streche ci sa nedostali do vnutra po vyzobani izolacie a kopec takmer dennych malych starosti...) Na male prkotiny nikoho na opravu nezozenies. A ked maly problem neodstranis, stane sa vacsim.
Zas ak sa vies o vsetko postarat a 90% veci si urobit svojpomocne, tak je to uzasny relax sa hojdat v sieti v zahrade, grilovat, pozorovat hviezdy a tak. Vypadnut z hlucnej a smradlavej BA a fakt za 20 km si v uplne inom svete - silne neodporucam ist niekde smerom na Rovinku, ostatne smery su cestovanim casovo zvladnutelne.