Veľa alebo málo žalúdočnej kyseliny?

Príspevok v téme: Veľa alebo málo žalúdočnej kyseliny?
Agi_01

Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať či tu niekto z vás má skúsenosti s tým ako sa prejavuje nadbytok alebo nedostatok žalúdočnej kyseliny?
Už 2 týždne ma bolí uprostred žalúdka, takmer pri hrudnej kosti a nadmerne sa mi grgá - a to aj hneď ráno keď vstanem.
Niekedy sa mi odgrgne tak nešťastne, že sa mi vráti obsah do hrdla.
Všetky vyš. mám negatívne, lekár mi predpísal Quamatel, ale nejak mi nie je po ňom dobre.

eva2000

RNG,
prosím o radu s trávením, prečítala som si niektoré Vaše príspevky.
2-3 mesiace už pociťujem bolesť (nevolnosti)v žalúdku, časté grganie, stolica je nepravidelná no hnačky nemám. Zo začiatku to bolo len grganie a cítila som žlčník, no na sone mi povedali, že to je diétna chyba, žiadne kamene a ni zápal sa nepotvrdil v brušnej dutine, možno sono nestačí, neviem.
Tieto pocity nemám zakaždým jedlom no často.
Na čele a brade pozorujem tiež už dlhšie suchú červenú pokožku aj s občasným svrbením.
Som laik a sama sa snažím liečiť, nakoľko som si prešla už všeličím a doktori boli bezradní.
Podľa diagnostiky tváre je čelo tenké črevo a brada by mala byť hrubé črevo no neviem to iste.
Začali sa mi olupovať nechtové ložka a nechty sú tenšie ako som mávala, pravdepodobne mi chýba nejaký minerál, poraďte mi v mojom probléme ozaj to môže byť málo kyseliny ako popisujete? Ďakujem

vitavi

Práve preto, že ľudia, ktoré sa zle stravujú majú kyseliny málo.
A majú i slabo zásadité sliny /pozri prekyselenie/. A naviac takmer vôbec neprežujú svoje jedlo, nepreslinia ho, takže sa ochudobňujú o ochranný účinok slín.

philips

prezyvko, vitavi má čiastočne pravdu. Záleží od toho, aké mikróby. Niektoré sú uspôsobené na silne zásadité, prípadne silne kyselé pH a vďaka tomu prežívajú. Prípadne môžu byť v spóroch a vtedy ich nezničí ani silná kyselina (žalúdok) a tobôž nie sliny.

vitavi

Nejem surovú stravu, nejem ovocie.
Netrpím nedostatkom kyselín a refluxom.
Jem prevažne obilniny, ktoré ty nazývaš sacharidmi, a zeleniny . Tie sa začínajú štiepiť v ústach slinami pri dôkladnom prežutí a postupne sa štiepia v celom tráviacom trakte končiac črevami. Sliny svojím zásaditým pH pomáhajú ničiť prípadné choroboplodné mikróby, tak isto ako kyseliny v žalúdku a laktobacily v črevách. Takto nie je jednostranne zaťažovaný žalúdok prebytkom bielkovín a trávenie prebieha plynule.

RNG

vitavi, aj sacharidy sa v zaludku stiepia pomocou enzymov a kyselin. Tj tento problem okolo nedostatku kyselin je aj pre vegetarianov a vitarianov.
Naviac napr so surovou zeleninou a ovocim dostavas na nej aj hromadu roznych mikrobov a ked nemas dostatok kyselin, tak sa ti v zaludku neznicia ale rozmnozia a tak msa dostanu do criev, kde sa dalej rozmnozuju a skodia nam.
Nedostatok kyselin nemozno beztrestne znasat prilis dlho, lebo to nakoniec telo poskodi aj koli zlemu traveniu a absorbcii, aj kvoli nedostatocne zaludocnej bariere proti prieniku mikrobov do tela.
Len tak pre ilustraciu, uz nase stare matere vedeli, ze ked sme sa na stromoch napchavali ovocim(ceresne, slivky) ze potom nebolo dobre sa napit vody arozriedit si kyseliny, lebo za tuym nasledovala casto hnacka dokonca otrava zaludka.
Teda nielen bielkoviny a maso, vsakze. Hoci bielkoviny krmia ovela skodlivejsie mikroby obvykle ale aj sacharidy zivia aj skodlive mikroby.

vitavi

V žalúdku sa trávia bielkoviny pomocou kyseliny. Pri vysokom príjme bielkovín v strave sa stáva, že tvorba kyseliny nepostačuje vysokej spotrebe. Tento problém je typický pre častých jedákov mäsa, mlieka, mliečnych a mäsových výrobkov.

RNG

Nuz ten problem okolo kyselin a pristupu gastroenteorologov zasadne na skodlivu neutralizaciu alebo potlacenie ich tvorby je zialbohu v celom svete, cest vzacnym vynimkam, nielen na Slovensku.
Preto sa v urcitych kruhoch tak casto spomina sprisahanie, comu vacsina ludi este stale nemoze alebo nechce uverit.

RNG

Grganie=plyny.
Plyny su produkt kvasenia a hnitia.
Hnitie a kvasenie moze nastat len v zaludku, kde je nedostatok kyselin.
Kyseliny totiz konzervuju tj zabiju vsetky mikroby, tj ked ich je dostatok.

Nechapem, preco to gastroenteorologovia este sami nechapu a predpisuju na palu protikyselinove prostriedky, ktore znicia zaludocnu kyselinovu barieru proti mikrobom, aby sa nedostavali takto do tela a zaroven znicia travenie a absorbciu zivin, co nakoniec vedie k hromade zdravotnych problemov.
Inac jedine presne meranie hladiny kyselin v zaludku a dokonca jej tvorenie je toto, co sice v susednom Nemecku maju, ale inde o tom vie alebo ho pouziva len velmi malo lekarov.
www.phcapsule.com
Takze radsej hadaju z brucha a pri pale predpisuju potlacanie kyselin, ako ich to v skolach, kontrolovanych farmaceutickym priemyslom naucili. A ohanaju sa diplomom na potvrdenie svojej neomylnosti. Cest vynimkam.