PMS a silná menštruácia

Príspevok v téme: PMS a silná menštruácia
lorrines

Dievčatá a ženy, chcem sa poradiť. Už vyše pol roka ma trápia veľmi ťažké PMS príznaky a následne veľmi silná menštruácia. Je nejaký spôsob ako sa dá tomuto predchádzať? V podstate okrem nejakých 8 dní v mesiaci ma neustále niečo trápi, menzes mám tak silný že prvé dni ani radšej nikam nechodím, kŕče mám neskutočné, potom ked to skončí po ovuláciu mám chvílu pokoj a potom? Ešte horšie ako menštruácia samotná - bolesť pŕs (taká že ani dotknúť sa ich nedá) citlivá pokožka na dotyk, neskutočné výkyvy nálad, otrasná pleť...a to by sa dalo ešte menovať...trvá to až do ďalšej menštruácie :-(
Gynekolog mi povedal že jedina možnosť je antikoncepcia, lenže tú ked som brala nenormálane sa vo mne zadržala voda a pribrala som viac než 5kg v prvých 2 mesiacoch ...vedel by mi niekto poradiť? A rozumie niekto ako je možne že nikdy som takýto problem nemala len posledne mesiace? Mám už 20 rokov, nečakala by som taketo zmeny

Fleur-de-lis

lulu, no neviem či sme sa úplne pochopili. Ja som myslela len to, že sa môže stať, že nastane ovulácia a oplodnenie a následne "potrat". Ako často sa to stáva sa zatiaľ nevie. Čiže ak niekto nechce riskovať umelo vyvolaný potrat, tak by nemal brať HAK, lebo tam sa to môže stať.
To som sa snažila v predošlom príspevku vysvetliť :)
Ale každopádne si myslím, že zásah do hormónov by malo byť vždy posledné možné riešenie. Teda ak nie je ešte niečo horšie.

Lula1

lorines
No ja mam opacny problem ako opisujes, a vidis kazdy extrem je zly. Ja ma zase velmi slabu menstruaciu sem tam bolia prsia niekedy vobec... brucho boli prvy den (mierne) a menstruacia trva dva dni a treti uz len spinavy vytok. (a tiez vraj jednina liecba antikoncepcia) tu som tiez brala ale co vyriesila to ale sak nebudem predsa cely zivot brat (ja ma zas nabeh na vnutorne krcove zily a preto som ich nemohla uz brat opuchali mi nohy (co nieje sranda) a tu chemiu tlacit do seba uz nechcem)preto som skusila alternativnu liecbu (v podstate obe mame problem s tym hormonalnou nerovnovahou a treba do dostat do normalu) skusam teraz bilinne kvapky na upravu hormonov tele, zatial beriem len 2tyzden tazko povedat nejaky vysledok (ale urcite to odporucam ked nechces brat antikoncepciu). Poradila mi to pani v zdravej vyzive vraj to zeny velmi velmi chvalia.

Lulu2011

fleur - jasne, ze ked ma niekto napr. hnacku, alebo chorobu nejaku napr. zhorsene vstrebavanie, neriskovala by som branie HAK, lebo naozaj nemusi chranit, ak vsak zena otehotnenie - stane sa v nejakych percentach, ale pol percente na zaklade akejsi "vyssej moci" berie ine lieky, to vstrebavanie ako som spominala, tieto hormony buducemu dietatu neuskodia (co je vlastne 100% ochrana, jedine sa natrepat HAK, pharmatexom a dat si dva kondomy v neplodnym dnoch :))

ja nie som zastancom HAK, ale urcite veci su fakty, nikdy som ju nebrala, zijem v tomto v sulade s mojim telom, viem svoje plodne nepolodne dni, dokonca sa milujem s partnerom naplno, (samozrejme chcelo to urcite znalosti, v 20tke som si taka ista nebola) takze mne to netreba, jej rizika su vacsie ako pomoc, od banalit ako priberanie, nizsie libido (samozrejme zase u koho ako) cez chronicku bolest hlavy, moja dobra kamaratka kazdy den je na ibuprofenoch, lebo nevie z coho ju boli, som jej vravela, ze na pricine moze byt HAK nechce tomu verit, tak nadalej je tabletky a hlava jej ide prasknut, pri tom aj lekar povie, ze zahustuje krv, ja osobne by som sa to brala brat

no a nazaver by som chcela podotnut, ze nie vsetci verisi su blbi :) su aj uvedomelí, mudry...atd.to bolo len na margo mýtov o HAK, ktore tiez dr. spomenul vo svojom clanku, s niecim s nim suhlasim, ale s niecim nie...skor sa priklanam k dr. co tu bol aj hodeny clanok...s nazvom antikoncepcia je zvertsvo, len neviem ci s takym nazorom, moze byt dr. dlho gynekologom :p kedze ma urcite dane kolko HAK ma ponuknut zenam, aj mna sa to dr. pýtal, hoci som nejavila ani v jednom slove zaujem, povedala som, ze dakujem neprosim :)

Fleur-de-lis

lulu, nie je ale 100% istota, že vždy dôjde k zabráneniu ovulácie.
"Hoci primárnym mechanizmom tohto účinku je zabrániť ovulácii, ďalšie alterácie zahŕňajú zmeny cervikálneho hlienu, ktoré sťažujú vnikanie spermií do maternice a zmeny endometria znižujúce pravdepodobnosť implantácie."
Takže sa môže stať, že dôjde k ovulácii a oplodneniu. Túto možnosť zvyšuje nesprávne užívanie HAK (užívanie ďalších medikamentov, ktoré znižujú účinok HAK), nepresné dodržiavanie času bratia HAK atď.
Takže máš pravdu v tom, že HAK je na to, aby zabránila ovulácii. Bohužiaľ to nie je schopná uskutočniť na 100%. Sú ženy, ktorým tento risk vadí, pretože by sa úmyselne nikdy nerozhodli pre potrat a nechcú to ani riskovať. Sú ale ženy, ktoré na to majú iný pohľad a tento risk im nevadí.
Tvrdiť ale, že pri HAK nikdy k oplodneniu nemôže dôjsť je podľa mňa fanatické a tak trocha slepé. (Myslím si to na základe prečítaní odborných článkov)

Lulu2011

Fleur ze ty si poriadne necitala, co som pisala ked nevies ako funguje HAK ze, urcite nemoze ist o zabijanie plodov kedze HAK zabranuje ovulacii

Fleur-de-lis

lulu, zabíjanie plodov je skôr morálny problém, nie nevyhnutne zdravotný. Tu sa riešia ale zdravotné následky HAK na ženu.
No a ešte že máme na svete takých odborníkov ako ty, ktorí sa určite roky podrobne zaoberali HAK a vedia presne ako funguje ;) Koľko šťastia, že si nájdeš čas napísať na toto fórum :P

Lulu2011

pan doktor ma asi dobre bodiky za taky krasny PR clanok :)) ale tak viem si predstavit, ze na cielovu skupinu 16-20 rokov to moze posobit hypnotizujuco :))a aj na dalsie neznale, jedno v com ma pravdu je to s tymi bludmi, co rozsiruju hlupucki veriaci, co nemaju sajnu, ako funguje HAK a trubia do sveta sprostosti o zabijani plodov

redbatica2

pises ako keby som zila v inom svete pred tymi 10 rokmi... ta ista antikoncepsie sa predpisuje aj dnes ale mozno zmenila nazov... podstata je vsak rovnaka --- UMELE HORMONY.... a to si ja do tela dobrovolne davat nebudem... aj tak je ich docela dost aj v strave a ani o tom nevieme...