Človek bez citu, psychopat?

Príspevok v téme: Človek bez citu, psychopat?
Lulitka

Ahojte. Jedna vec mi už dlhšie vŕta v hlave. Raz som pozerala Dr.Housa a mal tam ženu, peknú blond čo mala nejakého škaredého tlstého muža, ale bohatého. Nakoniec vysvitlo,že ho iba využívala, že nič necítila, žiadne city- lásku či nenávisť. Nič. Všetko sa to stalo niekedy v minulosti v rodine...
Zaujímalo by ma, či sa takýto ľudia naozaj volajú psychopati, lebo každý si pod týmto pojmom predstaví blázna so sekerou a pod... Máte niekto skúsenosti s niečim takým?? Že človek vo vašom okolí skrátka prepol na "bezcitový" režim po nejakom silnom zážitku?? Jednoducho, že aj keby mu umrela matka, alebo mu odrezali nohy, bolo by mu to jedno, nič by necítil? Vypíšte sa :)

Buki

Tu nie je ziadny priestor na diskusiu. Je to jedina a priama charakteristika psyhopata. To ze si ludia predstavuju kde co, nic neznamena. Psychopat je clovek bez emoci. Pozitivnych ci negativnych. Je jedno ci sa sprava ako jezis alebo satan.Jediny meritko je ci je schopny prezivat emocie alebo nie. Pokial viem tak je niekolko stupnov psychopatie ale toto je hlavna chareakteristika. Rovnako aj vecsina ludi nema ponatia co je schyzofrenia a zamiena si ju inymi chorobami. Casto aj psychologovia su len sarlatani a choroby si cucaju z prsta.

Psycho666

Áno. Ja som taký druh osoby. " Bezcitný". Nerozumiem prečo ľudia si myslia že nemáme city. My ich máme a sú viaceré prípady prečo ich nedávame najavo: 1. Bojime sa že keď ich dáme najavo niekto nám ublíži. 2. Bolesť. Nejaký neprijemný zážitok može city " uzamknúť" a nechceme dať nič najavo. Potom sú dôvody rôzne. Zalezí na jeho minulosti a na povahe človeka.

odľud

ten opis ktorý dala Sosa je diskutabilný. napríklad to nahánanie s nožom. záleží prečo to dotyčná osoba robila. ak to robila kvôli frustrácii hneve že nevedela ovládnuť svoj hnev, nemusí to vypovedať o psychopatii, môže byť proste impulzívna a mať inú poruchu. impulzívnosť môže byť tiež súčasť psychopatie, ale je skôr krátkodobá. ale ak by to robila tá osoba kvôli manipulácii, hoc ako zvrátene to znie, to by bolo psychopatickejšie. psychopata treba vnímať ako šelmu ktorá ide po koristi, alebo ked sa mačka hrá s myšou, psychopat hladá slabosti, slabé tránky. poznám takých zažil som dvoch takých ludí. jeden z nich je v rodine.
manipulácia. záleží na dôvodoch ktoré k nej vedú. robí to tá osoba kvôli nejakým nedoriešeným emociám ktorými je zmietaná a ktoré nevie ovládnuť ? tak to nie je psychopatické. ak by to robila chladnokorvne a vypočítavo kvôli manipulácii samotnej to by bolo psychopatické.
počul som taký príklad. sadista položí banánovú šupku na zem preto lebo má potešenie z toho samotného že sa na nej druhý pošmykne, zo samotného ublíženia. narcis to urobí kvôli pocitu moci a bude sa opájať pocitmi velikášstva. psychopat to urobí proste kvôli tomu že môže, že rád manipuluje.

môžte mať narcistického psychopata, sadistického, ale aj nemusíte lebo tieto rysy nie sú hlavné rysy psychopatie. vlastne sa teraz už skôr má za to že jednotlivé rysy môžu mať aj nepsychopatickí ludia, ale až ked sa u nejakej osoby stretnú všetky tieto rysy, čiže podla testov spĺňa všetky body, potom sa dá hovoriť o psychopatovi. dovtedy sa nachádza kdesi na hranici, alebo má len niektoré rysy. samozrejme je aj dosť ludí ktorí nemajú žiadne z tých rysov. čiže sa na to treba pozerať ako na takú šedú zónu od bielej po čiernu kde povedzme čierna znároznuje plne rozvinutého psychopata a biela nejakeho svätého dobráka :-D
a treba brať do úvahy v čom ten človek vyrastal to ovplyvňuje ako sa tie rysy budú prejavovať alebo ktoré viac.