(Ne)Sociopatia - Je to na cvokára?

Príspevok v téme: (Ne)Sociopatia - Je to na cvokára?
NeviemNick

Pred tým, než sa čo i len pokúsim zveriť sa do rúk slovenských odborníkov by som rád počul názor (ne)odbornej verejnosti nech viem, či nebudem len zbytočne tráviť deň čakaním na nič neriešiace vyšetrenie.

Tak, ako ma napadla sociopatia? V prvom rade som si uvedomil, že nedokážem vytvoriť akýkoľvek zmysluplný vzťah s iným človekom. Ľudia mi pripadajú jednoducho nudní. Necítim žiadnu potrebu prežívať s nimi ich zážitky, trápenie, radosť.... Čokoľvek postavené nad tuctový, nevyhnutný rozhovor považujem za absolútne zbytočnú sociálnu väzbu vyžadujúcu veľa snahy, pozornosti a empatie. Nemám problém napodobňovať emócie a empatiu, no robím to len pre dosiahnutie osobných cieľov-v podstate absolútnu manipuláciu- a nikdy ma netrápili následky pre iných. "Mám ťa rád" som vyslovil naposledy asi 10 rokov dozadu, keď som ako 9-ročné dieťa dostal nový bicykel. Racionálnym myslením si uvedomujem, že tento postoj zraňuje mojich blízkych, no netrápi ma to a nestojí mi to ani za snahu sa pretvarovať. Na nepochybne emotívnych udalostiach ako sú svadby, pohreby atď. necítim nič a to bez ohľadu na to, kto je hlavným aktérom tej ktorej udalosti. Jednoducho nasadím masku potrebnej emócie, aby som sa vyhol zbytočným, nepríjemným rozhovorom a rátam minúty do konca. V zásade mi nevadí pozerať sa na utrpenie iných v akejkoľvek forme a som si celkom istý, že by som bol rovnaké utrpenie ochotný a schopný spôsobiť, ak by mi to v nejakom smere pomohlo. Okrem absencie svedomia som zistil, že nedokážem prežívať radosť, ani lásku. Jediný rozdiel medzi stretnutím so škaredým, hlúpym chalanom a peknou inteligentnou babou je jedine v mojich nohaviciach, nie však v mojej mysli. Uvedomujem si jej krásu, inteligenciu, povahu a vôbec všetky vlastnosti, ktoré by iným chalanom (najmä v mojom veku) stačili na bezpodmienečný začiatok vzťahu, no ja necítim žiaden náznak emocionálneho spojenia. Ďalšia kapitola je moje ego. Hoci si racionálne uvedomujem svoje nedostatky, stále mám pocit nadradenosti nad inými aj keď si uvedomujem, že práve táto osoba má nadomnou v istých smeroch navrch. Neznesiem akýkoľvek útok na svoje ego zo žiadnej strany- obvykle si pospájam všetko čo o "útočníkovi" viem a sformulujem to do tak prudkého protiútoku, že ho to väčšinou odradí od túžby v hádke pokračovať.

Mohol by som pokračovať dlhšie, no na utvorenie základného obrazu a odpovede na moju otázku toto bohate stačí. Tak čo, som len magor, alebo mám zabiť deň v čakárni?

belfastka

Zalezi aj na tom ci ti to vadi alebo nie.Ja by som mozno bola rada keby mi bolo vsetko ukradnute lebo ja si robim zase hlavu zo vsetkeho.Ja by som v kazdom pripade k doktorovi, takto by si sa nemal citit.aj ma napada co bz to mohlo byt.ale to nech ti uz doktor povie.

kolega66

Ahoj, som na tom rovnako ako popisujes. Som vnutorne prazdny, bez ambicii, cielov, zaujmov, bez hlbsich citov. Nemam zaujem o vytvaranie znamosti, vztahov, spolocenske udalosti mi sposobuju skor stres. Do ziadnej debaty sa neviem zmysluplne zapojit, pretoze nemam na nic ziaden nazor. Cely svet ide len tak okolo mna, nemam onho zaujem.
Tiez mam pocit nadradenosti oproti vsetkym ostatnym ludom. Vystupujem samozrejme pod spolocenskou maskou, musim, lebo neviem co to je byt sam sebou... ja nemam ziadnu vlastnu osobnost... viem byt len taky ako prave potrebujem, alebo ako to vyzera najprirodzenejsie pre danu situaciu. Zeny ma pritahuju len z cisto sexualneho hladiska, no zatial som so ziadnou nenadviazal ani taky vztah, nemal som partnerku.
Som velmi paranoidny ohladom svojho zdravotneho stavu, hygieny, vsetkych ludi vnimam ako potencialnych nosicov nakaz a chorob, nestojim o ziadne fyzicke kontakty s nimi. Zvierata nehovoriac, hnusi sa mi byt co i len v ich blizkosti. To je tiez hlavny dovod preco som nevyuzil plateny sex - bal by som sa toho aj s "normalnou" zenou, nieto este s takou...
Nad samovrazdou neuvazujem ani som nikdy neuvazoval, sam seba mam rad, bojim sa akejkolvek bolesti a narusenia svojho zdravia, mam pocit ze som najdolezitejsia osoba.
Obcas sa dokazem za malickosti velmi nahnevat, priam do nepricetnosti. Mam obavy ze v takomto stave raz niekomu ublizim, popripade aj niekoho zabijem.
Ludom ktori mi niekedy ublizili alebo ukrivdili to nezabudam, aj ked sa jednalo o drobnosti spred mnohych rokov. Rad by som tymto ludom fyzicky ublizoval, nekonam tak len zo strachu pred zakonom a vazenim.

jedulka

Když nad tím pořád přemýšlím,snaha tady je.Anjelik to jako vždycky dobře odhadla.Ten psycholog je-li kvalitní,ti pomůže.Lidé si to pochvalují a v podstatě to není nic jiného, jako když se tady svěříš nám laikům.To, že si s ním popovídáš z tebe neudělá magora ...

kabel

NeviemNick, tymto stavom si najcastejsie prechadzaju ludia, ktori su introvertni, inteligentni a v detstve, pripadne mladosti boli vnutorne velmi citlivi, ale casom bolo zranovanie okolitym svetom tak neunosne, ze si nevedomky vystavali barieru okolo seba a akoby oddelili emocne prezivanie od seba samych...
moze to byt tvoj pripad?

no veru

Mne to jedulka od neho prislo skor v teoretickej rovine (v ramci rozjimania nad situaciami, ktore ho mozu postretnut) a nie ze by si "liecil" svoje komplexy.

no veru

Hlavne sa nenechaj nacpat pilulkami (bola by ta skoda, i tvojho triezveho uvazovania) a azda so psychologm nieco "poriesis" i ked ja osobne odbornikom v tomto neverim, ale ty by si to mohol konzultovat, ked uz o tom takto uvazujes a zvazujes. Verim, ze tam tie emocie v tebe su, len ich treba "vydolovat" alebo nechat vyplavit mimovolne. Sociopat podla mna nie si, i ked mozes v sebe nachadzat iste crty-symptomy, tak ako clovek s bolestami hlavy nemusi mat hned nador na mozgu.

slnovrat

myslim ze anjelik ma pravdu, a rozhodne by si mal ist za psychologom. tym ze neprezivas ziadne emocie, v podstate ani nezijes. nelisis sa od robota.

NeviemNick

Išlo mi o názor iných ľudí bez predsudkov, akýchkoľvek zaujatých postojov voči mne... Objektívne posúdenie... Uvedomujem si, že snaha riešiť to je pravdepodobne v rozpore so sociopatiou, na druhej strane ti nedokážem povedať, či to zisťujem z čistej zvedavosti, alebo so sebou chcem niečo robiť, lebo ma to trápi. Sám to totiž neviem. S istotou ti ale môžem povedať, že všetko čo som napísal je pravda a nejde mi o pozornosť.

50mph

a nenahovoras si skor len cosi? cele mi to pripada dost zvlastne, hlavne to ako mas potrebu to rozoberat s druhymi a pisat o tom... pretoze to co robis je dost v rozpore s tym co pises. ak by si nemal ziadne emocie a vycitky a neviem co, tak ta ani len napadne o takychto veciach rozmyslat a vypisovat o tom ako chces navstivit psychologa a podobne... ale ak ti islo o to aby si zaujal, tak sa ti to poctom prispevkom asi podarilo, takze gratulujem;)