Vincentka - ako inhalovať

Alena S

Ahoj,
na internete som našla k téme ako inhalovať najnovšie toto: Oxid uhličitý a soli vo Vincentke majú schopnosť rozpúšťania hlienov. Inhalácia Vincentky má lokálny antiseptický účinok, ktorý spôsobuje síra v oxidovanej aj redukovanej forme. Ďalej voda znižuje množstvo hlienu pri hypersekrécii, pôsobí aj ako expektorans – hlien je redší a ľahšie sa odkašliava. Jódobrómové soľanky obsahujú jodidové ióny, ktoré pôsobia mukolyticky, expektoračne a protizápalovo. Inhalácie pomáhajú ako prevencia, aj ako súčasť liečby. Dospelí aj deti sú pri preventívnej inhalácii menej chorí a inhalovanie pomáha aj proti zhoršovaniu astmy a alergie.
Dôležité je vedieť správne inhalovať. V tejto súvislosti treba povedať, že naparovanie nie je inhalácia. Aj samotné naparovanie pomáha, ale hlavne pri ochoreniach horných dýchacích ciest (nosohltan). Je to tým, že pri naparovaní sú vdychované čiastočky oveľa väčšie ako pri inhalovaní a tie sa nedostanú hlboko do pľúc. Pri inhalovaní ide o veľmi malé čiastočky vo forme hmloviny, ktoré zasiahnu aj tie najvzdialenejšie pľúcne oblasti - pľúcne mechúriky (alveoly), čím pôsobia aj na dolné dýchacie cesty. Inhalačná terapia je prirodzenou súčasťou liečby rôznych ochorení dýchacej sústavy.

V súčasnosti pozorujeme čoraz častejšie využívanie Vincentky v domácich inhalátoroch v domácom prostredí. Ceny utrazvukových inhalátorov vhodných pre alergikov sa pohybujú od 30 eur vyššie, čo je veľmi prijateľná cena, vzhľadom na prínos.

Čím inhalovať
Najúčinnejšie je inhalovanie pomocou špeciálneho prístroja - inhalátora. Inhaluje sa náustkom, alebo maskou. V lekárňach a internetových predajniach je na výber viac typov inhalátorov. Inhaláciou sa zvlhčuje povrch sliznice dýchacích ciest. Zvlhčovaním pľúc sa zároveň zlepšuje obranyschopnosť jemných slizníc a inhalovanie prináša úľavu pri kašli.
Na preventívne účely je ideálna prírodná liečba - inhalácia minerálnej alebo slanej vody. Najznámejšou a najosvedčenejšou minerálkou vhodnou na inhalovanie je luhačovická Vincentka, ktorú môžete inhalovať aj doma, lebo sa dá kúpiť v každej lekárni. Na jednu inhaláciu postačí 10 ml Vincentky, samotné inhalovanie trvá 5 až 10 minút (niekedy až 20 min., ak to odporúča lekár), čo závisí aj od inhalátora. Spotreba elektriny v inhalátore je minimálna, takže preventívna inhalácia je finančne zanedbateľnou položkou. Prínos takejto prevencie je však na nezaplatenie. Ušetríte na liekoch, čakaní u lekára, doprave, nevypadne vám príjem zo zamestnania a hlavne ste zdraví.
Ak však aj ochoriete, opäť vám pomôže Vincentka. Pri prechladnutí, nádche, či alergickej reakcii použite Vincentku. Počet inhalácii však zvýšte na 2-3 denne. Vincentka je ideálna na prevenciu, pri ľahkom prechladnutí alebo na doliečenie kašľa či nádchy. V akútnej fáze je často potrebná aj medicínska liečba. Pri inhaláciách u alergikov je potrebné byť opatrným, lebo alergici užívajú rôzne spreje v špeciálnych inhalátoroch ako liek. Preto sa o každej ďalšej inhalácii treba poradiť s alergológom.

Kedy inhalovať
Najlepší čas na inhaláciu je večer. Inhalujte v pokoji a popri tom môžete pozerať televíziu, alebo si krátiť čas inou činnosťou. Deti vnímajú čas inak a 10 minút pre nich môže byť veľmi dlhá doba. Nato nezabúdajte a snažte sa ich zabaviť. Opäť to môže byť televízor, alebo rozprávka, či hra s hračkami. Tu sú často limitujúce možnosti inhalátora. Malé deti nie vždy dobre znášajú nasadenie masky inhalátora, alebo im vypadáva náustok.
Náustok je vhodný pri intenzívnej starostlivosti o hrtan, priedušnicu a priedušky. Používa sa pri kašli, laryngitíde, astme a pod. Maska je univerzálnejšia - pri vdychovaní nosom hmlovina pôsobí najmä na horné dýchacie cesty, pri vdýchnutí ústami zasa na dolné. Pri najmenších deťoch, starých alebo mentálne postihnutých ľuďoch je lepšie inhalovať pomocou masky, aj pre dolné dýchacie cesty. Je to individuálne a záleží na schopnosti pacienta držať v ústach náustok a naučiť sa správne vdychovať liečivú hmlovinu.

Technika inhalácie
Na účinnosť inhalácie má vplyv i poloha tela a spôsob dýchania. Trup by mal byť čo najviac vzpriamený, aby sa otvorili dolné dýchacie cesty. Sedieť však treba pohodlne. Hlava má byť rovno. Dojčatá treba držať vzpriamene, chrbtom opreté o hruď rodiča. Malé deti je dobré posadiť si do lona. Veľmi malé alebo choré deti môžu inhalovať aj poležiačky, prípadne počas spánku. Masku inhalátora im pridržujte pri tvári.

Ako dýchať pri inhalácii? Začíname pomalým a hlbokým nádychom nosom (len s maskou) alebo ústami, nasleduje krátka dychová pauza, aby sa liečivo stačilo usadiť na stenách dýchacích ciest a neodišlo pri výdychu, pokračujeme dôkladným výdychom ústami a končíme krátkou dychovou pauzou.

V ktorých obdobiach roka inhalovať
Záleží to na druhu problémov. Astma a iné chronické pľúcne choroby si vyžadujú celoročné inhalovanie. Pri alergiách na roztoče a zvieratá sa ťažkosti zhoršujú vo vykurovacej sezóne, ale možno inhalovať i celoročne. Pri častej chorobnosti a sklonom k infekciám dýchacích ciest sa odporúča inhalovať od jesene do jari, minimálne v obdobiach rôznych epidémií. Pri alergiách na pele a plesne sa inhaluje počas celého obdobia kvitnutia, či výskytu konkrétneho alergénu.

22milos

Orbittka, prosim ta a ako ju pouzivas cez ten zvlhcovac? Nalejes je tam miesto vody? Alebo vodu a Vincentku riedis v nejakom pomere? Dakujem

petra_petra

Skoda, ze sa tu neda postnut obrazok. Toto je ta konvicka, ktoru tu uz vyssie spominali s koncentratom Vincentka na preplachovanie.

www.vincentka.cz

petra_petra

Ahoj, inhalácia je jednoduchá. Stačí, keď do nerezového hrnca naleješ Vincentku (cca 2-3 cm) a pomaly ju zahrievaš tak dlho, než sa začne uvoľňovať para (nesmie dôjsť k varu). Prehoď si cez hlavu uterák a opatrne sa nahni nad hrniec. Potom stačí 5-10 minúť normálne dýchať.

Alebo potom, ako písali viacerí vyššie - inhalátormi.

galjo

už je to tu dosť staré , ale v LIDLI býva v akcii Inhalátor. Ja ho používam a je to celkom ako lekársky. Mávajú to tak každé tri mesiace.

doubledog

na celkove odhlienenie je dobre spravit si pitnu kuru

pit 2-3 dcl Vincentky rano a vecer (nalacno) aspon 2, najlepsie ale 3 tyzdne

a pocas toho obdobia znizit prijem mliecnych vyrobkov