Krvná skupina

anka89

do tejto temy som pisala aj ja a pozeralo som to podla tej tabulky takze moja matka mala krvnu skupinu A urcite teraz som to nasla v karte otca nepoznam od 3 rokov ,ale dajme tomu ,ze by mal krvnu skupinu B ja ako dieta by som mohla mat krvnu skupinu O ,ale preco ked ja mam nulku a manzel nulku tak moze mat nase dieta B podla tej tabulky nie a dcera vie isto ,ze ma B bola darovat krv tam to isto nedoplietli a my s manzelom mame v zdrav.karte obaja nulku ,a dieta je isto od mojho manzela tak a lekarka mi povedala ,ze to moze byt ,ze su rozne podskupiny nasiel by sa daky fakt odbornik co by mi to vedel vysvetlit ci je to mozne .

anka 89

tak ja viem akurat tak po rusky aj to uz chabo starsia generacia a ja mam krvnu skupinu zapisanu v karte ako aj manzel a myslim si ze ked sme boli na operaciach tak asi to tam musi byt dobre a dcere povedali na odberoch krvi ze ma B dna testy by som nedala robit som si ista a ja sa radsej spytam este svojho lekara je tam novy teraz dufam ze sa na mna nebudede pozerat ako na blbca ale aj tak dakujem

Kvety zla

wyx nic nevysvetlila len hodila link, ktory ta akurat dopletie - a pritom ani nema pravdu, to, ze moze mat dieta inu krvnu skupinu ako rodicia je sice pekne, ale s krvnou skupinou 0 to tak jednoduche nie je - link ti iba potvrdi klasicku informaciu o mendelovskej genetike.

podla klasickej mendelovej genetiky to mozne nie je. krvna skupina 0 je recesivna - to znamena ze na to, aby sa aj navonok prejavila ako 0 je potrebne, aby clovek mal dve kopie 0 ((ak by mal clovek napriklad A0 tak sa navonok prejavi ako A)). Ty aj manzel podla jednoduchej Mendelovskej genetiky mate 00 - jedina kombinacia genov deti ktora je v tomto pripade mozna (vzdy sa dedi jedna kopia od otca, jedna od matky) je 00 - obe dcery by mali mat krvnu skupinu 0.

Avsak ak sa vyskytne mutacia - bud ak by slo o mutaciu, kde by sa rodic javil navonok (fenotypicky) ako typ 0 ale v skutocnosti by mal inu krvnu skupinu - velmi malo pravdepodobne; pripadne mutacia vajicka/spermie, kde by krvna skupina nebola priamo zdedena ale bola by vysledkom mutacie (kedze geneticky su rozdiely medzi genom A, B, a 0 dost male), dieta by teoreticky mohlo mat krvnu skupinu B - co sa skutocne stava, hoci zriedkavo.

Alebo je mozne ze bud ty alebo manzel mate zlu informaciu napisanu v karte a nemate naozaj krvnu skupinu 0, ale B, pripadne dcera nema naozaj krvnu skupinu B ale 0. :) ak mas stale pochybnosti, daj spravit testy na krvnu skupinu celej rodine. pripadne ak sa naozaj obavas toho, ze by dcera tvoja nebola, DNA testy. ale ak vies ze je vasa, potom je to zbytocne.

anka89

pozrela som to takze ja mam v karte ze matka mala A otca s istotou neviem svojho len z pocutia ze A takze ja som mohla mat 0 ale v tej tabulke pri dietati s B rodicia su neni obaja s krvnou skupinou 0 a ja mam urcite 0 a manzel ma tiez v karte 0 pochopila som to spravne ci ako

anka89

dakujem wyx ja viem ze je nasa ale ked citam rozne clanky nikde som sa nestrtla s tym ze dvaja manzelia s krvnou skupinou 0 mozu mat dieta s krvnou skupinou B