Dá sa náš osud ovplyvniť, alebo ho máme vopred predurčený?

p.d.

Ja si myslim, ze clovek ma v sebe skutocne ducha, ale po smrti si vlastnu existenciu ako duch nebudeme uvedomovat, nakolko to bude uplne ina bytost. To je nieco podobne ako s motylom, ktory vznikne z husenice. Motyl si nikdy nespomenie na to, ze bol raz husenicou a ani si nebude pamatat to, co robil ako husenka:)

Genesis

Tie najdolezitejsie veci v zivote cloveka co formuju cely jeho zivot nedokaze clovek ovplyvnit a ak aj ano tak v nedostatocnej miere

1. miesto kde sa narodime (neda sa ovplyvniť)
2. komu sa narodime (nedá sa ovplyvniť)
3. aku vychovu dostaneme (neda sa ovplyvnit)
4. fyzicku pritazlivost pre druhe pohlavie (da sa ovplyvnit len velmi malo, to ze sa pekne obleciete a budete sa o seba starat a cvicit sa urcite nevyrovna tomu ked by ste sa narodili ako pekny typ ktory pre krasu nemusi robit nic pretoze bude vypadat sexy aj strapata a v teplakoch)
5. zdravie (da sa ovplyvnit len velmi malo, to ze budete dodrziavat zdravy zivotny styl vas pred genetickymi, urazovymi, virusovimi bakterialnymi a inymi chorobami neochrani)
6. inteligenciu (da sa ovplyvniť len veľmi málo, to ze sa budete vela ucit z vas inteligenta neurobi. Jednoducho ked sa narodite ako jednojadrova 386 s procesorom o vykone 400 MHz hardiskom 400 MB a ramkou 256 MB tak sa nikdy nevyrovnate geneticky vydarenemu 4 jadrovemu pentiu s 2 terovym hardiskom a 8 GB RAM pamäte)
7. schopnost adaptacie (nedá sa ovplyvniť je daná geneticky)
8. odolnost voci psychickemu stresu (da sa z casti ovplyvniť treningom ale zas nedostatočne)
9. silu (da sa z casti ovplyvnit treningom ale nedostatocne. Nikdy sa slaby jedinec s tretinou svalovych vlakien nebude moct rovnat tomu co ma svalovych vlakien 3 krat viac ani keby trenoval akokolvek vela a kvalitne. Vsetko uvadzam len zjednodusene pravdaze tu zohrava rolu aj typ svalovych vlakien a inervacia sila kostry atď ale ani tie clovek nevie dostatocne ovplyvnit)
10. rychlosť (to iste ako u sily)
11. vytrvalosť (da sa ovplyvnit ale aj tak nedostatocne, geneticke predpoklady dokazu daleko viac ako trening)
12. bazalna hladina stastia - taktiez dana geneticky (to ze niektory ludia su stastní aj v tažkých podmienkach a iní nestastní aj v tých dobrých nie je prícinou len ich sposobu rozmyslania. Aj ked svojimi myslienkami dokazeme ovplyvnit svoje emocie genetika ma na ne daleko vacsi vplyv. Inymi slovami aj to ci ste bezstarostny stastny typ alebo melancholicky ustarosteny zavisi od genov co ste zdedili)

v tomto sa da pokracovat ale naco. Vyssie uvedené priklady jasne formuju cely zivot cloveka, jeho uspech v pracovnej oblasti, sporte, u druheho pohlavia dalej jeho zdravie, pocit stastia atd.

Clovek nikdy nebol strojcom svojho stastia a ani sa k tomu z daleka nepriblizil. TO preco clovek vymysla taketo prislovia je len a len preto aby si zakryl realitu ktora pre neho tazsie stravitelna.

anjelik*

Nič je nepoznané niečo, znamená pre mňa to, že ak niečo nepoznám, akoby to pre mňa neexistovalo, je to pre mňa ničím. :o) Ale to samozrejme neznamená, že to nie je.
Skorej vstáva už len môj kocúr, ale ten má aspoň toľko slušnosti, že si *naklepe* vankúš a spinká ďalej. ;o) Že je ten vankúš môj, od toho abstrahujem.
Lost, máš pre tentokrát pravdu, vravieť o *slobodnej* voľbe v prípade rozhodovania je naozaj odvážne. Podľa mňa jediné naozaj slobodné rozhodnutie sa týka vlastnej nálady a vlastných emócií. Tie môžu byť čisté, neovplyvnené ani dedičnosťou, ani okolnosťami..iba mojim vlastným rozhodnutím.

Vojtoo

dpk1
hm, k tomu osudu, je to moje rozhodnutie, ak sa len tak vyberiem teraz von a zrazi ma auto? to ze "rozhodnem sa ist von" je cim ovplyvnene? napr tym, ze pozeram TV, kde isiel niekto von a inspiroval ma? ak nie tak asi "moje" - i ked podla mna skor ano - vdaka TV, lenze vdaka comu/komu som zapol TV? zvyk? cize za to ze ma zrazilo auto mozu rodicia napriklad? alebo skola, ze sa nudim a necitam knihu a idem pozerat TV? a takto fakt donekonecna :) chapes asi co myslim, nie ? mam pochybnosti ze existuje 100,00% vlastne rozhodnutie, kedze aj tie neurony ktora za nas teoreticky rozhoduju, mozu byt ovplyvnene niecim z vonkajsieho prostredia (ahodny podnet atd..)..
alebo je na vine ten sofer? a co ak isiel do bochodu, lebo pustili v TV reklamu, je navine zadavatel, ci objednavatel? aaaatddd... :)
neber to teraz ako troll teoria, myslim to vazne, kde su hranice "slobodnej" mysle a kde je to uz "ovplyvnene" niecim inym? daj usa vobec tieto hranice stanovit tak jasne, ako 1+1=2 ?

a tie rana neber tak tragicky, tiez som spaval do 11 ale bol oto horsie ako dobrovolne vstavat o 5-6 :) mam "nadskok" pred "svetom" ktory "vstava" neskor.. o par hodin :)

nirv

Čo donútilo Boha stvoriť svet ? Zvedavost. Sme meditujuce mravce na mravcej farme :DD dúfam že žijete naplno, as good as it gets.

dpk1

Anjlica nezbednica...takto :))....ja som už brouzdal netom niečo pred 6tou ráno takže tak :). To sú tie pomaly už letné sku....é rána s prepáčením, ktoré nedajú (do)spávať.

Nj...ešte ťa možno doplním...jedna vec je Boh a druhá vec náboženstvá a gumovanie mozgov. Ani radšej do toho nejdem vŕtať, myslím že pohľady na túto oblasť máme hodne podobné.

Čo sa týka toho, že NIČ neexistuje, existuje iba nepoznané niečo...hmm...a vieš, že to vlastne môže znamenať to isté? Vlastne vieš, keďže si to sama formulovala :)). Nepoznané \"niečo\", môže byť vlastne jedno ničovaté nič.

Inak, čo sa týka ovplyvňovania osudu, abych sa dotkol aj témy zadávateľa, odpoveď je samozrejme ÁNO, vieme niektoré veci v našich životoch ovplyvniť, vlastne to robíme neustále a to aj v prípadoch keď nerobíme nič. Veci, situácie, ktoré nevieme ovplyvniť sú tie, ktoré už jaksi rovnica Príčina = Dôsledok zkalkulovala.

Či existuje osud ako taký...a všetko je teda už predurčené a riadené podľa plánov \"zhora\", alebo nie a všetko sa deje a určuje a zapisuje za pochodu....nuž, zrejme je to to isté, teda jedna a tá istá minca s dvoma stranami pohľadu. Možno je to kocka, a tých pohľadov bude nakoniec viacej...

anjelik*

Dpk, ja si skôr neviem predstaviť, ako môže byť niekto na nete ráno o pol siedmej. :o)) Neexistuje nič, existuje len nepoznané niečo. ;o) Môj názor na túto otázku je, že by sa dalo stráviť milióny rokov života jej riešením, ale v konečnom dôsledku by si zistil, že ti to vlastne nič nedalo, iba by si zabil šancu pochopiť to dôležité, sám seba. To je to podstatné, lebo to jediné vieš zmeniť.Ak sa ja vyjadrujem k náboženstvám a viere v Boha, dôvodom nie je to, že nesprávne vysvetľujú vznik sveta, vesmíru, Univerza, ale to, že ľuďom tlačia do hlavy obmedzenia vo význame, spoľahni sa na mňa, ja ti cestu ukážem, poprípade, nebojuj, Boh to vybaví. Že tak prebúdzajú závislosť, neslobodu. Neplatí to pre každého, samozrejme, že sú aj tí, ktorí sa vedia zorientovať aj v tomto a vybrať si to, čo im vyhovuje. :o)
Hesso, už dávno mi nič nevyrazilo dych, ako tvoje ponímanie toho, čím sme. :o))) Ani neviem, čo napísať. Ale so zavretím oboch očí, máš pravdu. Ale iba so zavretím oboch očí. :o)

Vojtoo

Lenze pred vesmirom logicky NIC byt nemohlo :)
Ak ano, potom existuje boh, ale aj ten potreboval predsa nejaku energiu, alebo nieco meratelne, ci nie? :D
proste ani plevel nevyrastie bez nejakeho semienka..
tie discovery mam prepozerane az som z toho uz blbec a musim pozerat nieco ine (stale davaju nieco dookola a obcas tam vsunu dost bujaru "vedu" co je skor otravne ako napomocne..)
nehovorim ze je hawking nejaky blbec, ale tiez je to len clovek s fantaziou, cize mam k nemu dost rezervovany "nazor"
To uz skor Newtonow treti zakon je nieco, na co sa da verit, a to popiera to na co veri Hawking.. (i ked mozno ani nie, kedze "pred" vesmorom este neplatili-nemuseli platit zakony tak ako ich pozname dnes - ba dokoca v inej casti vesmiru mozu byt o nieco ine ako u nas..)

dpk1

Lulita: "ten bude frajer, kto napise, co bolo na zaciatku, odpovede typu Boh bol, je a bude, neakceptujem :p to prvotne, to ma zaujima, ale to nikto nevie"

Veru nikto nevie. Hawking tvrdi, ze vesmir vznikol z NICOHO. Ze pred velkym treskom proste nebolo, respektive bolo NIC - ziaden cas, priestor a hmota, z ktorych by sa zrodil. Chodi tusim zasa na Discovery trojdielny serial s Hawkingom, kde aj na tuto otazku ponuka vedecke vysvetlenie, prvy diel siel teraz cez vikend tusim a kladol si jasnu otazku, ci existuje Boh, ci stvoril vesmir a pod.

Btw: Ked som bol mladsi, desili ma myslienky o NIC. A to nie iba v suvyslosti so mnou ze raz v moja gebula vypne nadobro a prebrhne take male NIC...ale aj celkovo...definicia a vyznam toho slova ako takeho a predstavenie si ho. Zatial teda moc Hawkingovi v tomto nerozumiem, kedze si neviem predstavit nic...hoc by som chcel, pretoze vsetky ostatne otazky okolo vesmiru, zivota v jeho podani vedy mi pridu OK.