Čo bolo skôr - sliepka alebo vajce?

Lumik

0vecka: pri planetach by to asi nebolo vidiet mozno pri galaxiach.

z tej diskusie sa zda, ze by mohli ist po priamkach v zakrivenom priestore takze v podstate zvonka ten tvar asi moze byt hocijaky, zalezi od toho zakrivenia. Kazdopane mi robi docela problem predstavit si tie analogie co by mali vysvetlovat gravitaciu, ako by mali znazornovat fungovanie gravitacie, vzdy tam nieco nesedi, tebe sa to zda zrozumitelne?

0vecka

2 Lumik podla mna ich v dalekohlade neuvidis ako spiralu lebo my sa pohybujeme s nimi...

co sa pohybu po priamke tyka skus vygooglit jasom narychlo nasiel len totok:
physics.stackexchange.com

Lumik

0vecka: k tym planetam iducim po priamke, nemas nahodou po ruke nejaky jednoduchy navod ako si predstavit tu transformaciu priestoru aby to vyzeralo ze idu po priamke ? resp. ako si to vlastne predstavujes?
Ak by isli rovno a cas by bol spiralovy ako pise milli11 ktovie ci je sanca, ze by sme ich v dalekohlade videli ako spiralu ?

milli11

Nasla som minule tento clanok. Je to o zene, ktora prezila klinicku smrt, ano, urcite ste citali mnoho takych pribehov. Ak by si ho chcel niekto precitat, tu je link.

web.natur.cuni.cz

Mna vsak v nom zaujala ista pasaz. Tu je:

"Len teraz sa o nás mohli starať a len teraz začalo úsilie o moje oživenie. A pozrite sa sem. Ja (moja duša) prichádzam k svojmu telu a dotýkam sa nohami svojej duše tohto miesta mojej hlavy (pani Gloria ukazuje pritom na miesto svojej hlavy). Duša je obrazom nášho ľudského tela v jej forme. - A v tom momente na mňa preskočila iskra s veľkou silou. A tak sa znovu vtesnávam do svojho tela. Zdalo sa mi, akoby ma do seba nasávalo. Tento vstup do tela mi spôsobil nekonečnú bolesť, pretože moje telo zo všetkých strán sršalo iskrami. Vnímala som to, akoby som bola vtláčaná do niečoho veľmi malého a úzkeho. To ale bolo moje telo. Bolo to, ako keby som so svojou normálnou postavou bola natlačená do detského oblečenia, ktoré sa zdalo byť z drôtu. Bola to príšerná bolesť."

Nieco taketo si pamatam aj ja. :) Vlastne je to prva vec, co si vo svojom zivote pamatam. Nieco mi hovori, ze to bolo bud pred mojim narodenim alebo pri narodeni.

Co si pamatam. Mala som prejst cez nieco velmi uzke, akoby uzkej trubky alebo sachty alebo uzkeho mecha, neviem presne, k comu to porovnat. Akoby som sa tou trubicou plazila a este k tomu bola okolo mna len tma. Pocit hrozny.

Az po chvili sa kdesi vpredu objavilo svetlo, ja som sa potesila a uz sa mi aj lahsie pohybovalo. Dostala som sa k tomu svetlu.

Potom si este pamatam nejakych ludi, tusim doktorov. Uz som len zacitila nejaku bolest. Neviem, ci to bolo placnutie, ake sa robi, aby sa dieta nadychlo, ale po tom u mna nastala opat tma a viac som si nepamatala, akoby som upadla do spanku alebo bezvedomia. Samozrejme, v skutocnosti mi nic nebolo, normalne som zila ako babatko, len si nic z toho obdobia nepamatam,

Vedomie som nadobudla az ovela neskor, asi ked som zacala hovorit. Ked som uz vedela skladat vety, hovorila som blizkym dospelym o tejto udalosti, ale neprikladali tomu nejaky vyznam.

Ako starsia som podobne udalosti hladala aj na nete, pytala som sa znamych,ale doteraz som nic nenasla. Az minule, ked som si precitala tu pasaz z toho clanku. Aj ked doteraz naisto neviem, co som vtedy zazila?

0vecka

2 goriliazena no dobre ked to beries takto... ale ked sa poyriet milion rokov dopredu a dozadu a zanedbas par metrov a to ze sa slnko tiez pohybuje tak mas elipticke drahy.... akoze ok aj mesiac sa vzdaluje ale bude trvat tak miliardu rokov kym odleti... ale beriem moja chyba..

a tie planety sa fakt pohybuju po priamke ... teda oni idu rovno za nosom

milli11

Mimulus, toto je skvela tema. Presne pre mna, co si od detstva tale kladiem tieto otazky, kto som, preco som tu, kam idem, preco sa stavaju urcite udalosti, preco veci takto funguju?

milli11

Ovecka, Goriliazena. Ukazem vam video, kde je zobrazene, ako sa vraj planety spiralovito pohybuju, lebo asi to dobre neopisem.

Oni sa nepohybuju smerom, ze by narazali do Slnka alebo inych planet.Oni sa pohybuju akoby hore a dole. A podla tohto videa sa aj Slnko pohybuje po akejsi priamke.

Spirala je zivot.

Ale nazivo som to nevidela, takze 100% to nepotvrdim, ze ano, presne takto to musi byt.

Prva polovica videa je skor nuda. Najlepsie to je az od 5. minuty, konkretne teda od 5:10.

www.youtube.com

goriliazena

ale nie 0vecka, ja ta nechcem zhadzovat, ja chapem ze vela ludi vo svojich argumentoch stale vychadza z toho co nas ucili na zakladnych skolach. ale ten vyskum napreduje a uz nejaky ten cas je ustaleny nazor na zaklade merani ze teda planety obiehaju po elipsovito a spiralovite sa vzdaluju. prejdisi to na nete.
citajme knizky

goriliazena

0vecka, planety sa pohybuju po spirale smerom od slnka.

vedecka komunita zjednotena, presne ako v stredoveku.