Aký je rozdiel medzi citrátom a glukonátom?

atb

Otazkypre RNG:

Kolko mg elementárneho zinku sa vstrebe z jednej 30mg tablety Albion Chelated Zinc Glycinate, kde je zinok naviazaného na proteinovy chelat?

Kolko mg elementárneho zinku sa vstrebe z jednej 30mg tablety zinku vo forme citratu?

Rozhodujem sa medzi týmito dvomi formami zinku na zaklade lepsej vstrebatelnosti do tela.

Dakujem

RNG

en.wikipedia.org. Najlepsie formy zinku su zinok viazany na aminokyseliny, tj suhrnne proteinove chelaty.
Ceny doplnkov su rozne, casto ovela kvalitnejsie su lacnejsie, zalezi od vyrobcu, odbytu, reklamiy a podobne.
Ja odporucam zinok najma vo forme bisglycinat, a zinc carnosine, ktory je zaroven aj vyborny na boj s helikobakterom pilori. Samozrejme to su z tych drahsich foriem, ale nie nevyhnutne, zalezi aky zdrj na ne najdes.
Vyborne su proteinove chelaty firmy Albion, vseobecne, a naviac hodne cenove pristupne. Napr ja kupujem Albion Chelated Zinc Glycinate od firmy Swansonvitamins.com ktora ma 30 mg kapsule, tj 30 mg obsahu je zinok) 180 minikapsul vo flaske za 5 dolarov. Takze je to na vyse pol roka zinku. Podobne maju aj selen a pripadne ine Albion chelated mineraly.

aadriaanka

A je lepšie si teda vybrať citrát? Zaujíma ma zinok a s citrátom je drahší, ale neviem či sa má význam zaňho priplácať.

Magy

citráty su soli kyseliny citronovej, zakladom glukonatov su jednoduche cukry. v oboch pripadoch su na molekuly (cukru ci kys. citronovej) naviazane ine prvky, ktore su ako doplnok v strave (zelezo, mangan, horcin, zinok atd).
ucelom glukonatov aj citratov je lahsie vstrebavanie tychto prvkov, samy osebe by sa vstrebavali tazsie, pomalsie. naviazane na soli ci sucastou inej molekuly su lahsie vstrebatelne.
citraty potravinu okysluju (niekedy aj konzervuju), glukonaty su skor do cestovin a sladkych polotovarov.
ale myslim ze rng by toto vysvetlil lepsie. ja som to popisal len velmi zbezne a laicky.