Topinambur a cukrovka

lazar

Ja som užíval výživový doplnok z topinambura a musím uznať, že mi pomohol. Zlepšil sa mi cholesterol a aj cukor. Takže topinambur môžem len vrelo odporúčať.

RNG

Topinabura(jeruzalemsky articok, helianthus tuberosus, sunchoke) je bohaty zdroj mikrovlaknin(soluble fiber) ktore svojou absorbciou znizuju glycemicke indexy jedal co s nimi spolu zjes. Takze su vyborne na znizenie hladiny glukozy v krvi, co mam ako dlhorocny DM2 pacient vyskusane, tiez z roznymi inymi mikrovlakninami, ako arabinogalaktan,pektiny, inulin z cakanky, psylium, a najnovsie glucomanan.
www.google.com

[zruseny16]

www.fytosal.sk

nanicmama.sme.sk

Pri užívaní užívanie doplnkou výživy zo sladkého zemiaka topinambura sa znižuje hladina cukru v krvi, pretože:
molekuly inulínu, nerozštiepené kyselinou soľnou v žalúdku, absorbujú značné množstvo potravinovej glukózy po jedle,
vláknina tiež vstrebáva glukózu, obmedzuje jej vstrebávanie do krvi,
zmenšuje sa glukogenéza (tvorba glukózy v pečeni),
stimuluje sa znižovanie glukózy z rezerv (glykolýza), kde úloha inzulínu nie je taká veľká,
stabilné zníženie úrovne glukózy v krvi prispieva k vytváraniu vlastného inzulínu bunkami podžalúdkovej žľazy,
syntézu inzulínu podporujú kremík, zinok, mangán, draslík.
Najdôležitejší efekt je vo vynikajúcej schopnosti fruktózy prenikať do buniek všetkých orgánov bez spoluúčasti inzulínu a plnohodnotne nahrádzať glukózu v metabolických procesoch. Pritom sa značne zmenšuje energetický bunkový hlad. Ba čo viac, krátke zlomky molekúl inulínu, vstrebávajúce sa do bunkovej steny, uľahčujú prenikanie samotnej glukózy do vnútra bunky, hoci aj v porovnaní s normou v relatívne malých množstvách.

Všetko čo sa udeje vedie ku zníženiu koncentrácie cukru v krvi. Okrem toho nie je sprevádzané náhlym kolísaním počas 24 hodín. Inulín, vláknina a pektín sa zlučujú s niektorými látkami a odvádzajú ich z organizmu, napr. acetón a iné produkty narušeného metabolizmu a zabraňujú tak vzniku acidózy.
Krátke zlomky fruktózy a organické polyoxykyseliny majú antioxidantné a antitoxické účinky.
Zlepšuje sa stav ciev a primerane sa zmenšuje vážnosť komplikácií.
Zlepšujú sa imunologické ukazovatele krvi a zmenšuje sa náchylnosť pacientov na infekčné choroby.

ja nie, ale starký má cukrovku tak a konzumuje to ako zemiaky, v dávkovom množstve kolko môže. :)