problémy so spánkom

Príspevok v téme: problémy so spánkom
anonym_7698

Pracujem v nepretržitej zmennej prevádzke - v 12-hodinovej - teda v soboty, nedele, sviatky a nočné už viac ako 2 roky. Problémom sú nočné zmeny, ktoré mi výrazne narušili spánkový rytmus. V poslednom čase len málokedy viem i doma spať v kuse 5-6 hodín, ba dokonca niekedy i po nočnej zmene, nedokážem v ďalšiu noc doma spať vôbec. Dôsledkom toho býva zvýšená unáva, ktorá sa v extrémnej podobe prejavuje i žalúdočnou nevoľnosťou. V dostupnej odbornej i laickej liteatúre sa problémom spánku a zmennej prevádzky nezaoberajú. Okrem prípadnej zmeny zamestnania na pravidelný 8-hodinový pracovný čas, prípadne zmennosť bez nočných zmien, viete mi poradiť niečo iné? ďakujem

anonym_7698

Mila Illianna i Manka, veľmi pekne Vám obom ďakujem za Váš názor. Cením si ho. Som optimista a skúsim ešte chvíľu vydržať, čo bude ďalej. Mimo tohto problému ma totiž práca baví a pracujem aj v dobrom kolektíve. Okrem toho, keď má človek voľno - čo obidve určite poznáte - si vybaví absolútne všetko a nie je odkázaný na milosť a nemilosť svojich nadriadených, čo vie tiež vyvolať nežiadúci stres. Ak by sa však situácia nemenila, resp. sa zhoršovala, budem zvažovať i prípadnú zmenu zmennosti za pravidelný 8-hodinový pracovný čas. Ešte raz ďakujem. Miriam

lilianna

Manka máš pravdu. Ja som už trpela závratmi a čakala som kedy sa zosypem.
V noci som preplakala celu noc ked som nemohla spať potom som nadávala a nad ránom som trochu zaspala
Už nemávam nočné služby dlhší čas ale kolkokrát sa v noci zobudím a idem jesť ako cez nočnú alebo večer nemôžem zaspať. Našťastie je už všetko O.K. a postupom času sa to lepší.
Takže Anonym aj ked prestaneš s nočnou následky určitý čas budeš cítiť pokial sa tvoj biorytmus dostane do kolaji...

manka

Ja som skusala vselico cajiky stuple do usi tma v izbe nic nepomahalo a lieky na spanok som nechcela brat tak moje telo bolo s toho zblbnute ze som fyzicky ochorela a povedala si ze za tie peniaze to nestoji. Ked som sa o tom s lekarom rospravala povedal ze niektori ludia nemozu takto robit lebo ich telo sa nevie prisposobit a potom si privodia zavazne chorobi.Zamysli sa ci ti to stoji zato

lilianna

Viem o čom hovoríš. Biorytmus na ruby..

Skús si zvoliť správnu stravu.Jedz nízkotučné jedla a vyluč mastné jedlá.
Určite máš nízku hladinu melatonínu
a potrebuješ stravu bohatú na tryptofan
Preto konzumuj kuracie masko,mliečne výrobky,banány, karfiol,brokolica...

Potrebuješ hodne serotoninu.

Ked som po nočnej prišla ráno domov hned som si dala lahké raňajky. Lahla som si do postele, zapla telku popíjala kávičku a dokedy neprišli na mňa mrákoty tak som pozerala. Potom som si dala do uši protihlukove tampony a na oči očnu masku. Snažila som sa byť v posteli minimálne 5-7 hodín. Dôležité je mať počas dňa v spálni čo najmenej svetla.
Mne sa osvedčilo, ked som po nočnej nasledujúci večer nemohla zaspať Isť spať neskôr aspoň po 22:00.Alebo do obeda po nočnej spať menej.
Ak ma zlomili spánky skôr trebars o 20:00 , do 22:00 som sa vyspala a do do 03:00 som buntošila.

Skus si večer pred spaním dať bylinkový čajik alebo pohar horúceho mlieka s medom a niečo pekné si prečítať.