Je prehľadávanie histórie dieťaťa na počítači narušenie jeho osobnej slobody?

kirians

Fajčiť som prestala uz dávno, a nemala som s tým problém. Spomenula som to len preto, že aj ked som vedela ake je to svinstvo, tak má to.nezastavilo. preto viem že sa nemôžem spoliehať na zdravý rozum svojho syna, ked pôjde o život, zaradenie do spolocnosti, chuť skúsiť niečo nové, chuť riskovať, snaha zaujať. Viem ake blbosti robili kamaráti a spolužiaci.

kirians

Ono je toho hrozne veľa a nedá sa všetko zažiť na vlastnej koži, jasné, bolo by to užitočné. Ono, každú chvíľu má prist ozajstná kríza a mladí možno konečne uvedomia nezmyselnost konzumu a plytvania, toho že značky nie su také dôležité a jedlo si treba vážiť. Celá táto generácia je rozmaznana, je to tým luxusom v ktorom žijú. A tým že čas trávia spotrebou a nie vytváraním.

lost

tak skus prestat ;)

fakt, len tak, zo dna na den :P

sekni sa pre maleho :)

prijala by si, ehm nienie, nie podmienovaci tvar, prijmes tuto vyzvu? :P

kirians

Straasne dlhé prispevky mas:) neviem na čo reagovať skor. Tak pitevna, hm, nie ľahko dostupná možnosť, no povedzme, obrázky prefajcenych pľúc, to poznáme. No toto vsetko teenageri vedia, aj tak fajčia, lebo smrť a choroba su im vzdialené, alebo na to proste kašľú. Áno, treba ich naucit myslieť samostatne. A treba veriť ich rozhodovaniu:) veeelmi ťažké:) aj ja, maximálne rozumná, aspoň si myslím, som robila vecí s ktorymi som nesuhlasila, napríklad to fajčenie, len aby som zapadla. Prišlo mi to ako lepšia možnosť ako byť sama, všetci fajcili. Život je komplikovaný :)

lost

a to, ze by som bratovi ukazal ako sa zije v afrike a ako si ma vazit zivot, to by som nerobil PRE SEBA, alebo pre moje ego, ze joo dokazal som to, ale pre rozsirenie JEHO obzorov, jeho fantazie, jeho skusenosti, lebo toto podla mna moze byt relativne dost cenny 'asset' (skuesnost/aktivum/prinos/vedomostny majetok) ... co by som ja dal za to, ak by mi niekto ukazal rozne veci, ked som si ich este neuvedomoval?
ovela ovela ovela sirsie by som dnes myslel..

napr:
extremne aktivna tema, kto pozna realnu hodnotu penazi?
nech mi nikto nehovori ze vacsina ludi
inak by deti nemali prioritu cislo 1 vlastnit iPhone..
atd.. tiez som bol taky, ze som chcel rozne veci ako je PC, PC, PC a silnejsi PC atd.. potom auto auto silnejsie auto, no ale casom si viac a viac uvedomujem hodnotu penazi, a celkom ma to strasi :)

alebo iny aktualny priklad:
hodnota vedomosti, (ucenie sa) atd..

hodnota vlastneho zdravia - ked uz dovolime sediet detom pred PC, ako si cenime ich chrbticu?

prilis komplikovane zorganozovat vsetko v idealnom pomere :p az ma to strasi :D

lost

kirians

ale velmi vela dospelych ludi pochopilo vaznost zivota az po nejakej tragedii :)

velmi vela dospelych ludi chape cenu svojej rodiny az ked ju strati.

alebo pochopia zmysel zivota (odtrhnu sa od materializmu) az po strate napr koncatin, alebo velmi silnej chorby, nestastia, nehody atd..

takych je vela :)

a ked to funguje u dospelych, preco nie u dietata :)

ano - moze to mat v sebe, a nemusi, ale mne ide o to aby to v sebe OBJAVIL :)

mne sa paci jedna vec, ale dnes sa to uz nenosi.. i ked v inych kutoch Zeme velmi velmi..

a to nieco je - pôst..

u nas v nasich krajoch je to 40 dnovy, a napr v inyc krajoch je to ten ramadan atd..

celkom dost si clovek uvedomi, aku hodnotu ma jedlo, ak ho nema na kratku chvilu.. predstav si ako si uvedomi hodnotu jedla/vody ak ho strati na 3tyzdne/3dni ;) napriklad..

neviem, mam tento pocit hlavne z tohto dovodu:

dnes sa clovek narodi, ma vsetko, VSETKO co moze mat, vzdy ma vsetkeho dostatok a inkdy necitil nedostatok, uprimne - slovensko je na tomto vlemi dobre, tj. malokto tu citi skutocny nedostatok..

a tak si pochopitelne menej vazi to co ma..

kto si vazi VODU ?!

ved dnes to 99% ludi povazuje za nieco pevnejsie a jasnejsie a garantovanejsie ako gravitacny zakon, = to ze ak pustim kohutik, potecie voda..

ale myslis, ze je to spravne? :)

podla mna ani z daleka.. ale predsa to , myslim ze okolo 99% ludi (minimlane mladych, najnovsia generacia tj 0-20rokov napr) takto berie..

verim ze ludia ktori prezili ine veci tj. nad 40r. to mozu vnimat lepsie, realnejsie, napr ako ja :P

lost

no ale ja by som mu nedal cigaretu do ust :)

lebo aj tak len zakasle a povie nechuti a az neskor po viac krat to skusi a zachuti, nie? :)

ja neviem, neskusal som to :P

avsak, ukazal by som mu ambulanciu resp cakaren resp pitevnu , aby videl co to s jeho plucami spravi..

proste silny intenzivny zazitok (ale zase nie az tak, ze bude mat z toho nocnu moru az do smrti..)

cize nie vychovu strachom, ale zakazmi popripade neznalostou, ze "neexistuju cigarety" lebo su TABu doma.. vonku nie su..

proste chcel by som mu / jej dat know how, ako sa branit, ako to odmietnut, ako sa tomu vyhnut..

a velmi dolezite - ako sa napr vyhnut fyzickym konfliktom, ale aj napriek tomu ho / ju naucit obranit sa, ale radsej ho / ju naucit poriadne rychlo a dlho bezat..

proste cim dalej zijem, tym viac si uvedomujem, ze nic absolutne vobec nic nema jednoznacne riesenie a ani po boji nie je lahke byt generalom, lebo nie vsetky situacie su modelove a niekedy je riesenie uplne ine, ale situacia takmer podobna..

a preto by som svojmu dietatu chcel dat co najslobodnejsiu volu / mysel, nech len premysla a premysla

pretoze verim na toto:

ak niekoho ucim ako varit slepaciu polievku, poviem mu "rob toto a toto" a "nerob toto a toto" tak sa to nauci vlemi obtaizne, ak vobec..
ale ak mu poviem "no chlapce / dievca" do slepaciej polievky potrebujes vodu a sliepku, a na ostatne ti odporucim tieto kucharky..
a nech studuje

bude to boliet a velmi..

ale toto je jedina garancia podla mna, ako bude vediet pripravit dokonale idealnu, 5hviezdickovu slepaciu polievku/vyvar..

proste samostudovanie a jedine slovo na toto vsetko je potrebne - POCHOPENIE SUVISLOSTI..

sice som odbocil od temy, ale myslim si ze presne taketo pochopenie suvislosti som mal na mysli v prvych 2-3 prispevkoch, kde som nadaval na zakazy a prikazy..

poznam to na sebe, ak len chladnokrvne nasledujem, alebo slepo nasledujem navod, nemam tu istotu, ze viem co robim.. ale ak som si nieco nastudoval sam, skusal, ladil atd.. tak citim a verim si, ze som v tom profik.. a potom sa ma ludia pytaju "ako to vies tak dobre?" - skuensosti a samotudium a pochopenie suvislosti

to mas ako cerstvy zubar a 90rocna zubarka so 75 rocnymi skusenostami..
ten prvy pozna navod, ale ta druha uz pochopila suvislosti :)

kirians

Čo sa týka váženia si istých vecí, to asi človek musí mať v sebe. Nemusíš to zakusit na vlastnej koži. Stačí trochu rozumu a empatie. Preto vravím, s deckami sa treba veľa rozprávať. A ist im príkladom.

kirians

Vies vraví sa že lepsie je nezacat fajčiť/drogovat ako potom sa snažiť prestať. Áno, uz vies, že je to zlé, ale uz ťa to stihlo aj poznacit. A v tomto prípade by som aplikovala prave toto, držať zlo čo najďalej od toho čo mi je najvzácnejšie, teda od dietata, pretože viem že nic dobré to neprinesie. Iné je cojaviem niečo čo je nebezpečné ale je lepšie sa naučiť s tým zaobchádzat. Také lezenie na stromy. Niektorí to deťom nedovolia, lebo maju strach. Ale to decko na ten strom raz aj tak vylezie, tak ja mu dovolím, aby sa to pod mojím dohľadom naučil, aby to potom zvládol aj sam.