Je prehľadávanie histórie dieťaťa na počítači narušenie jeho osobnej slobody?

lost

Aja02

tak v pc sa "pohybujem" od 9-10. veku zivota :)
z pociatku ma rodicia limitovali na 1 hodinu denne.
ANO! bolo to az potom, co ma tam videli castejsie ao by bolo v danom case a mieste zdrave.
tj. najskor nolimit a potom limit vychova.
casom, tj. mi dali prakticky uplnu volnost (mojou neodbytnostou) a potom som bol pri pc neobmedzenu dobu.
potom dalsi zlom bol, ked ma IT omrzelo a zacal so mrobit, co 100,00% ludi povazovalo za blbost, dnom 18tich narodenin som zacal hrat kartove hry :)
nema vyznam pokracovat, kedze mam 23 a zijem, man na sebe notebook, strechu nad hlavou a evidentne nie som pod mostom, i ked mozno som, defacto je most strecha a notebook mozem mat stary, alebo mozem byt v aute, kde je streca a mam notebook a byt pod mostom, ale zijem :D

kazdopadne, cely zivot pozorujem jednu vec, ze celkovo ludia prestali verit, neveria nicomu a neveria snom, mozno ticho, ale nie tak verejne ako lost, kazdopadne toto sa mi nepaci a viac sa mi nepaci to, ze nepodporuju sny svojich "bliznych" alebo ako by som to povedal, tj. svojich "spoluobcanov" .. totiz ako kazde dieta aj ja som mal divne sny, sialene, este nepoznacene krutou relitou atd, ale narozdiel od nich som sa ich nevzdal, len som ich skorigoval do realnejsich.

kazdopadne, o tom by sa dalo pisat :) ale ide mi hlavne o to, ze mam pochybnosti, ze sirit verejne (tj ako na internete, tu, kdekolvek, tak aj medzi kamaratmi, ci v skole alebo ba dokonca i RODINOU!!!) je hlupost na H-tu, pretoze clovek sa docka jedine kritike :)

do je defacto to najlepsie co moze byt, osud a karma je divna, ale su sakra presne a trefne, nemam rad Rytmusa ale v jednom ma pravdu "vasa nenavis ma dobija" ci nieco - musim suhlasit, ze to ze mi nikto neveril, ma motivovalo to dosiahnut este silnejsie, napr. ked som o svojich planoch hovoril kamosom, spoluziakovi co som ho 7 rokov poznal, smiali sa mi jasne ze ... klasika atd, netreba pokracovat..

proste je to divny svet, neviem ci je to GLOBALNE alebo len na slovnesku.. ale je extremne tazke najst / stretnut cloveka, ktory by BEZ LIMITOV podporoval sny niekoho, tj. extremne tazko dosazitelne ciele..

Btw, taky maly priklad, Bill Gates zacinal v garazi, prakticky nemal sancu a dnes ho kazdy nenavidi, lebo dokazal to co dokazal..

nechcem tym absolutne nic naznacit, ale zaujimavy fakt, fenomen skor...

ozaj Aja02, a to IT, to vobec nie som nadpriemer :D je to intuicia atd :D alebo proste len skusenosti :) zase nie som progrmator a ked sa nieco poradi, hold, STASTIE :D

neviem, ako to mam vnimat, lebo cely zivot je raz hore, raz dole ale eventualne je rleativne nad vodou trochu (tj. "zijem") a tak, neviem ci to brat ako nejaku utechu, ze predsa len nie som najvacsi analfabet na svete :D

mam na seba dost vysoke naroky a nemam ziadny konkretny ciel, tj. nikdy nie je dielo dokonane, dokoncene, dokonale, je to proces, az do smrti.. a tak ani neoslavujem nic atd :)

ale spat k veci..

myslim ze, pokial clovek nechce niest nalepku "SNILEK" v detstve a "DEBIL" v dospelosti, tak musi drzat jazyk za zubami, co sa tyka najtajnejsich snov :D

ked uz pre nic ine, tak aspon egoisticky = "ked sa nepodari, nikto sa mi nebude smiat" :D

je to velmi zvlastne, nechcem vyvodit z toho absolutne ziadny zaver, je to len kratky (ano naozaj kratky! :D ) komentar k doterajsiemu pozorovaniu sveta..

(PS: a ano, aj moj 14r. brat ma divoke sny, ktore sa mu snazim nejak nie na striebornom podnose "splnit" tj. mu dopomoct a motivovat ho, ale je to sakra tazke, neviem preco, je lenivy, bavi ho pritomnost, nie buducnost, a straca drahcenny cas, asi to chce cas a este ho ma relativne dost , ved 15 bude mat aj tak po konci sveta 21.12.2012.. a 16-17 odhadujem taky prelomovy vek, ked si uveodmi, ze je cas vyuzit svoj potencional :) Uvidime..)

Kazdopadne :) ja idem dalej dalej snivat ;)

caute

Aja02

Nebola som tu par mesiacov, a preto si nie som celkom ista, ale spominam si lost, ze ty sa pohybujes v IT oblasti, ze? Ak ano, tak pani psychologicka trosku prestrelila, kedze tam potrebujes logicke a analyticke myslenie. Mozno som si ta s niekym ale pomylila. Neviem. ;-)

lost

vebe, pytam sa preto, lebo aj ja som mal byt "uradnik", no isiel som hlavou proti muru a proti VSETKYM !! (100,0000%) ludom co mi vtlkali do hlavy veci, co si mysleli ze bude pre mna dobre. poznas to iste ;) "budes vazeny pan" "budes pravnik" "budes uradnik" "budes hotentot/sem dopln lubovolne miesto ktore nema buducnost, len manualne makas"

nelutujem.. sice nemam horuce kreslo uradnika, musim sa obraciat sam, je to narocne, ale hold, ... nejdem porovnavat co by bolo keby bolo, ano, mozno by som mal lahsi zivot, to uznam, bol by som magor co bezducho jazdi a otravuje ludi (mam skusenoti s uradnikmi).. haha, nj, ae slobodnu volu som si nenechal zabit :) high-stakes-lifestyle nieco stoji.. a to som bol cele destsvo uplny opak :D ale hold, velmi zaujimave, je jedno - preco sa sakra rodicia tych dnesnych uradnikov (mojich spoluziakov) cuduju, ze ich deti nemaju pracu, maju to tazke? pche.. sranda, ale to je jedno.. mlatenie slamy :D

spomenul som si, v oktave (tj pred maturou) ku nam prisla Pani Psychologicka s testami, a ja som dal ***FAIL*** (mal som IQ viac ako priemer "100", ale malo) a ona ze , citujem "Pre Vas sa hodi praca, kde mate jasne zadanu ulohu a uz len pracujete, vsak?" "Vy nebudete manazer, neviete zvladat ulohy, ktore chcu analyticke ci akekolvek myslenie, ste blbec"
neee, to len zhruba citat
haha
ale VTLKALA mi to do hlavy

a preco?

poviem ti, poviem..

lebo jej rodicia ju silou mocou tlacili do tejto pozicie a ona si NA MNE musela vybit zlost, lebo sa potrebovala Panicka uistit, ze jej zivot je dostacujuci a ze ona ma pravdu..

kedze v offline zivote nemam naladu na hadky, taksom jej len gentlemansky prikivoval..

keby ona vedela, co ja aku brigadu v danom case vykonavam, pche.. by sa hodila pod vlak, aky ***FAIL*** prave spachala v jej povolani.

VELMI rad by som sa snou stretol osobne a pokecal si, a zhodou okolnosti si pamatam v ktorej miestnosti pracujem hmm, a zajtra mam volno :)

uz staci na dnes odomna :P

ale viem jedno, bez ohladu na akukolvek teoriu, psychiatriu ci cokolvek mi ktokolvek povie alebo nakaze, som ochotny investovat vsetko co mam do snov mojich buducich deti, uplne vsetko v neobmedzenom mnozstve, bez ohladu na to, ako sialene ich sny budu.. mam na to svoj dovod ;) velmi dobry dovod :P

vebe

Vies co lost, mozno ten uradnik stoji aspon nohami pevne na zemi a v realnom zivote sa uplatni lepsie ako ten umelec. Ale to uz su take diskusie o nicom.
Lost, daj nam vediet, ked budes mat deticky, budu mat tak 18-20 rokov, ze ako sa ti vydarili a ako si ich vychoval, lebo ty si taky ten, co vie vsetko

lost

kolkokrat rodicia bezdovodne (lebo verili) zakazovali detom ich hobby a tym im znicili buducnost?
napr taky zabity umelecky talent.

a teraz je uradnik napr..

vebe

Ovecka to dobre napisala, strasne ste tu niektori mudri jak radio a pritom vlastne neviete co to je mat deti a vychovavat ich. Nikto sa rodicom nenarodi, uci sa to za zivota na vlastnych detoch. Mozete si citat knizky, mozete poznat x rodin co maju deti, ked ma clovek tie vlastne tak moze byt mudry, vzdelany, inteligetny a predsa je nezriedka bezradny, lebo che urobit veci dobre a spravne. Ale co je dobre a spravne? Ked sa zide 10 rodicov, tak bude 10 druhov toho dobreho a spravneho. Casto sa clovek riadi intuiciou a zdravym rozumom aj s vedomim, ze ho to milovane dieta ma v danom momente za neprijemneho a zleho, prevracia oci a mysli si, tak toto ja svojim detom nikdy nespravim. Nesnazte sa byt az taki kriticki na rodicov, je to fakt narocne. Ono, cele je to o komunikacii, na strane rodicov aj na strane deti

Matej

lost práve si porovnal 2 abolútne neporovnateľné veci.. nemôžeš predsa porovnávať vzťah partnera a partnerky so vzťahom rodičov k dieťatu..kde rodičia je ich povinnosť svoje dieťa vychovávať.. partner/ka svojho/ju partnerku/a nevychováva..

pre dieťa väčšinou je jeho rodič génius respektíve niekto kto ho učí hodnoty.. to že nejaký rodič dovolí svojmu dieťatu trávu len hovorí o jeho inteligencii a debilite a v tom prípade lutujem to dieťa..

lost

kafik, otazka cislo 2, "uchranit od hnoja", OK
fajn,
podotazka c 1:
kde mam zaruku, ze rodic je genius, vseznalec, ze vie co je hnoj a co nie ?
(kolko rodicov zakazuje TV detom? a kolko travu? ktore je horsie? seriozne, vies to? vie to niekto? odkial? studie? kym zaplatene?)

dam ti este 1 poslednu otazku, uchranila by si svoje dieta od hrania pokru ? v 18tich napr. ak by si mala taku moznost. (ze na povel s tym prestane)

lost

kafik,

otazka - tolerovala by si partnerovi to, ze sa ti hrabe v mobile, v mailoch, v sukromi (satnik, kabelka) ?
len tak zo srandy, bez toho aby ta na to najskor upozornil?