Ortorexia?

Príspevok v téme: Ortorexia?
rainbow56

Na jar som sa rozhodla, ze zmenim zivotospravu, kedze v zime som trochu pribrala (170 cm, 64 kg a pritom vzdy som mala 60 ). Chcela som si trochu spevnit telo a zaroven schudnut; ziadne drasticke diety, ale zacala som pravidelne behat a cvicit, sladkosti som obmedzila na minimum a snazila som sa pridat cim viac ovocia a zeleniny, atd.
V aprili ma vsak z nicoho nic zacalo boliet brucho-tlak v hornej casti brucha; ako ked som v strese- a sla som k doktorke, kt. sa ma pytala ci mam z niecoho strach alebo nejake problemy. Nakolko som ziadne problemy nemala (mala som uz v zivote aj stresujucejsie obdobie) a nevedela som urcit, od coho to moze byt, predpisala mi Atarax. Pomohol mi, avsak cca dva tyzdne po tom, ako som ho prestala brat sa "bolest" znova ohlasila- a odvtedy ten tlak citim stale, kazdu minutu...
Ked som sa asi pred mesiacom postavila na vahu, a mala som menej ako 61 kg, v ten den ma brucho bolelo menej- ako keby som zazila akusi satisfakciu. Okrem toho som si ale vsimla, ze neskutocne vela myslim na jedlo, neustale pocitam kalorie, rozmyslam, ci to, co zjem este stihne moj organizmus spalit a v konecnom dosledku: ci nepriberiem.. Takze ak mam napr. poobede chut na horalku, tak si poviem, ze dnes uz nie, radsej inokedy doobeda, aby som to stihla spalit. A este nieco: ak ma niekto ponukne cokoladou alebo niecim sladkym, odmietnem, a som na seba nesmierne hrda, ze som dokazala odolat a ze on sa napchava sladkostami.. podla mna toto naozaj nie je normalne, ale nedokazem si pomoct, ako keby sa mi v mozgu vytvoril akysi blok a vkuse musim mysliet na jedlo...ak si dam ovocie, na internete si hned skontrolujem, ci neobsahuje vela cukru, a podobne, stale si pozeram co ma kolko kalorii...
Sportovat som ale neprestala, beham a cvicim stale, mam to rada, ale napr. v dni ked si idem zabehat, si poviem: "dnes uz mam celkom pekny vydaj energie, naco by som to pokazila kalorickymi jedlami?" To, ze sportujem je na mne uz vidno, ale ja so sebou stale nie som spokojna a bojim sa postavit na vahu, lebo v pripade, ze by neukazovala ubytok na vahe, by to bolo pre mna obrovske sklamanie...
Moze to byt ortorexia? Ak ano, co mam robit- dat si predpisat ten Atarax alebo ist rovno k psychologovi?
Ma niekto s niecim podobnym skusenosti?
Chcem sa z toho dostat, prosim poradte mi.

Za odpovede vopred dakujem.

misisko

Dr.Paulíniová Kramáre, Ps.klinika pre deti a dorast je na to odborníčka.
Otestujte sa: Netrpíte ortorexiou?
1. Trávite denne premýšľaním o zdravom jedle viac ako 3 hodiny?
2. Plánujete svoje denné menu viac ako 24 hodín vopred?
3. Spôsobuje vám väčšiu radosť predstava, že konzumujete zdravé jedlo ako jeho samotná chuť?
4. Máte pocit, že kvalita vášho života je priamo úmerná len kvalite vášho jedla?
5. Ste na seba prísnejšia a sebakritickejšia v súvislosti s jedlom?
6. Cítite sa previnilo, keď konzumujete nezdravé jedlo?
7. Je vaša sebaúcta závislá od konzumácie zdravého jedla?
8. Máte nad svojím správaním väčšiu kontrolu, keď jete zdravoa správne?
9. Ak sa máte stretnúť s priateľmi pri nezdravom jedle, radšej sastretnutiu vyhnete?
Výsledky: 4 až 5 kladných odpovedí naznačuje,že je vhodné oddýchnuť si od problémov spojených s vlastným stravovaním.
Kladné odpovede na všetky otázky znamenajú, že ste celkom posadnutá zdravou výživou. Je čas vyhľadať odborníka alebo dobrého psychoterapeuta, ktorý sa zaoberá poruchami príjmu potravy.

ovocnicka

no to je hrozne ze dnes uz len malokto dokaze odhadnut spravnu mieru diety a cvicenia a nenecha sa tym ovladnut

bud tu mame ludi ktori sa vazne nenormalne prejedaju s nedostatkom pohybu alebo tych ktori sa s tym pokusia nieco urobit a tak sklznu do nejakej poruchy prijmu potravy (anorexia, bulimia,) resp. ich zivot proste ovlada jedlo a cvicenie - asi ako teba

neviem co je horsie - ti co sa stravuju klasicky mozno neprikladaju jedlu a pohybu az taku vahu no nakoniec na to doplatia nejakou chorobou - to tiez nei je dobre - ziju v nevedomosti a myslia si ze ak sa drzia hesla "Vsetkeho s mierou" tak sa maju vyborne..

ty sa tym vsetkym prilis zaoberas a dostalo sa ti to pod kozu
na jednej strane je to super pre tvoje telo a zdravie no na druhej jedlo a cvicenie zabera prilis vela tvojej pozornosti ..neviem ako to stopnut ale keby si presla na normalny rezim nepomohlo by ti to, stale by si sa sledovala
mozno by pomohol psycholog