Správanie starej ženy

Príspevok v téme: Správanie starej ženy
dedy

Žijeme so starou mamou, vek sa blíži k 80tke. Nikdy s ňou bývanie nebolo ľahké, vždy bola dosť panovačná a dirigentka, málo komunikovala a ak tak len rozkazovala. Avšak v poslednej dobe, cca dva - tri mesiace býva agresívna, snaží sa rozoštvať rodinu, všetkých obviňuje že kradnú (má samostatné poschodie, kde nik okrem nej nechodí), akurát včera ukázala svojej dcére, že peniaze nosí zastrčené v nohavičkách, aby jej nikto nič neukradol, pričom sama si všetko skrýva a potom nevie nájsť. Okrem toho zabúda. A nadáva nám a vyhráža sa zabitím. V štýle "ja vás tu všetkých pozabíjam, okná porozbíjam, všetko porozbíjam, tie dvere hore vám rozbijem." Rozprávať sa s ňou nedá, lebo vždy to končí amokom. Asi dvakrát bola hospitalizovaná v nemocnici, pretože pri týchto jej každodenných (!) amokoch sa jej prudko zvýši vysoký krvný tlak, a tak ju sanitka odviezla preč. Prvýkrát tam bola pár dní.
Takmer každý večer má nejaký agresívny výstup, a potom zvyšok dňa je kľudná. Správa sa, akoby sa snažila získať si pozornosť a keď všetkých rozčúli a postaví do pozoru tak je kľudná a spokojná. Robili je aj ct-čko a vraj je v poriadku. Odporúčali jej psychiatrické vyšetrenie, ale nevieme či sa nám podarí ju tam dostať. Pred chvíľou sa vrátila z nemocnice po včerajšom nočnom amoku, pritom celý čas nadávala na môjho otca-jej syna ako kradne a ako jej ani jesť nedáme (pripravený obed nechá na mieste, kde jej ho položíme). Dosť sa bojím o vlastných rodičov, otec má vysoký krvný tlak, a pri každodenných naťahovaniach, sa bojím, aby sa mu niečo nestalo. Včera po jej výstupe mal zase 180/110. My máme pocit, že nebude šťastná, kým nás nedostane do hrobu, lebo toto sa už vážne nedá vydržať. Neviete poradiť čo robiť? Na koho sa obrátiť? Aké máme možnosti? Máme čakať kým niekomu naozaj neublíži? Prosím poraďte, nemá niekto skúsenosť?

AdamKrt

Leela333 Dnes 11:28 -

nemas pravdu. Poznam to iste aj vo svojej rodine. Starka je cely zivot manipulativna klamarka a na starobu sa to este zhorsilo. To co tu popisuju sa zazivalo tiez, az som sa bal o choru mamu, ze ju starka znesie zo sveta. Cim viac sa starkej pomahalo a cim viac chcel clovek jej lepsie a robil je, co sa dalo, tym bola horsia na svoje okolie.

Robil som jej vecere, ranajky, daval jej jest. Jedlo mala dobre. Lenze nevedela pochopit, ze clovek s nou nemoze byt NONSTOP, ze ma vlastny zivot. A tak nadavala, robila napriek, atd.

Ked som ju zotrel pre jej spravanie, trochu sa ukludnila, ale len na chvilu. Tak som ju zacal ignorovat, navstevovat menej a teraz - hned som najmilsi. Cim viac sa clovek snazil, tym bolo horsie a opak zabral.

Staremu cloveku uz kopec veci nedochadza, i ked moze mat dobre myslenie. Na starobu sa ukazuje prava podstata cloveka, aky je. Dava si dole masku.

Preto moja rada je - nepaci sa Ti nechaj tak. Nebudes jest, nejedz. Nebudes pit, nepit. Chces vrieskat, vrieskaj si sama po sebe. Vrieskas po druhom, navrieskam na teba este viac. Ale vsetko z kludom, nepripustat si to.

Ked je clovek inteligentny a vie sa spravat, netreba taketo praktiky. Ked je niekto nespratny, tak plati, ze na hrube vrece treba hrubu zaplatu.

peklo doma

takto - ked toto osočovanie trvá už príliš dlho, určite človek nemá ani chut ani náladu trávit s nou čas byt na ňu milí, i ked sa o to snažíme a vždy vieme, ako to dopadne. aj ked je chvilku dobre, vždy to príde ,kedy je na nevydržanie!! neviem, či je lepšie dat na lieky človeka, ktorého to troška skrotí a snáď už bude kľud alebo si ničiť kvôli takémuto čertovi zdravie celej rodiny ... veď chodíme nervózni, nevyspatí, pretože robí zle celú noc, ona sa cez deň vyspí, a čo my ??!!

Leela333

Nič v zlom, ale uvedomte si jedno. Tá žena je už stará, chorá a má pocit, že je vám len na príťaž, že ju tam ani nechcete. Čo keby ste sa pokúsili s ňou tráviť viac času, byť k nej milí a prehrýzť sa cez jej osočovanie, ona si časom uvedomí, že ste radi, že je s vami a prestane. Načo psychiatria? Pochybujem, že je blázon. To je len zaužívaný zvyk, že keď je niekto starý a potrebuje našu pomoc, radšej ho strčíme do domova alebo na psychiatriu veď čo sa budeme starať.

peklo doma

ahoj my máme doma uplne rovnaké peklo !! naša starká má 85 rokov a tiež jej robíme stále zle - v uvodzovkách - kradneme peniaze, veci, zubnú protézu, striháme gombičky na svetri ... je to neuveritelné !! osočuje hlavne moju mamu - jej dcéru, ktorá je už z nej na nervy !! bojím sa, že zo starkej ochorie !! toto sa volá starecká demencia - treba navštívit psychiatra, dokonca sme dostali aj odporúčanie, no tiež starú mamu nikto nedostane na takéto miesto, vraj nie je bláznivá. ony si to neuvedomujú ako staršne rodine ubližujú, no určite to treba liečit !! ja sama ti nepomožem,pretože aj my bojujeme ako sa len dá - už som mame povedala, že jej reba povedat, že ideme na vyšetrenie, ale nepovedat, že na psychiatriu, ale len na obyčajné vyšetrenie, aj ked si určite prečíta na oddelení, kde to vlastne prišla, no to už hádam bude neskoro a ked lekári uvidia, ako tam s nimi zápasíme, nejako to poriešia ... daj vediet, ako ste dopadli ... p.s. : momentálne tu po mne ziape, že jej zasa ktosi ukradol peniaze ... ..(