Ako prežiť let s klaustrofóbiou ?

Príspevok v téme: Ako prežiť let s klaustrofóbiou ?
zuvinka

Zdravím. O mesiac mám možnosť ísť brigádovať do zahraničia, avšak musela by som letieť (teda mohla by som ísť aj busom vyše 40 hodín :D)- bol by to pre mňa prvý let a šla by som sama. Zatiaľ som si stále ani nezabookovala letenku, pretože sa bojím :( Nemám rada priestory, kde mám pocit, že nemôžem odtiaľ ujsť. A už sa vidím, že by som do lietadla nastupovala s tou myšlienkou, že tam budem 3 hodiny zavretá vo vzduchu. Ja neviem, ako si to mám z hlavy vytĺcť. Ak neprekonám ten strach a ostanem celé leto doma trčať, tak si to budem asi doživotne vyčítať.. lebo som mladá baba, ktorá by sa mala tešiť, že bude mať možnosť spoznať novú krajinu, zarobiť si, skúsiť samostatnosť a nie riešiť v hlave (s prepáčením) debilné 3 hodiny cesty lietadlom tam, 3 naspäť a predstavovať si, ako ma tam musí personál ukľudňovať, ako tam obťažujem mojou panikou ostatných. Pritom zatiaľ vždy, keď som niekde taký stav zažila, tak som to zvládla - predýchala som to, začala čítať knihu, počúvať hudbu, lúštiť krížovky. Ale teraz mám ozaj strach, nie je tu ešte niekto taký ako ja ? pomohlo by mi, keby som vedela, že nie som v tom sama :) už som aj premýšľala, že dať si pred cestou tabletku Frontinu alebo dáky oblbovák :-/

zuvinka

Chochmesák: len či si ten let budú užívať aj moji spolusediaci, keď bude zo mňa tiahnuť :D
Ďakujem vám za povzbudivé slová :) myslím, že najdôležitejší krok je zabookovať si konečne letenku a potom už niet cesty späť :D

lulu22

zuvinka, tak to sa mi páči, len tak ďalej : )
ja som tiež prekonala strach..ja mám strach z výšok, občas závrate..a z nenazdajky som liezla po sklalách..ale to bolo niečo so mnou, kým ma kamoši na to prehovorili, nebola cesta späť..a potom ten pocit, keď som to prekonala, úžasné : ) čo ty vieš, možno po prílete budeš chceť letiež znovu, ja som to tak mala : )

PS: keď teda vyhráš, ozvi sa !

Chochmesák

Ak pred tým budeš utekať, nikdy to neprekonáš a môže to mať negatívne dôsledky aj pri riešení iných problémov v budúcnosti...
Ak ti môžem poradiť z vlastnej skúsenosti, daj si na letisku zo tri poldecáky a potom si ten len budeš možno aj užívať :-)

zuvinka

V poriadku, začnem športku podávať a potom sa dohodneme :D
ale už pomaly robím pokroky, lebo sa začínam prikláňať k tomu, že prekonám ten strach a pôjdem. Doteraz to bolo 60%, že nepôjdem a 40, že pôjdem, ale už sa mi to otáča - 60%, že pôjdem a 40, že nepôjdem :D musím si uvedomiť, že nemôžem byť celý život odkázaná len na pozemnú dopravu. Ktovie, možno raz dostanem pracovnú ponuku niekde v Brazílii a čo tam pôjdem loďou ? :D

lulu22

Strach treba prekonávať..znie to možno jednoducho, ale tak to je. Strach nás len brzí! Ja som sa tiež bála prvého letu..priestor, z ktorého sa nedá újsť..a čo keď lietadlo spadne?? Stať sa ti môže hocičo, hocikde..aj na prechode-a tade chodievaš častejšie, myslím : ) Mne sa lietanie zapáčilo a raz pri mne sedela holka, niečo ako ty, úplne roztrasená, začala som sa s ňou baviť a ukľudňovať ju, potom keď sme pristáli, tak mi moc ďakovala, že bezo mňa by stále na to myslela, ale ja som ju priviedla na iné myšlienky. A asi taká rada, sadni si vedľa niekoho sympatického, s kým si budeš mať čo povedať počas cesty :D