Ako beriete lieky na cukrovku?

Príspevok v téme: Ako beriete lieky na cukrovku?
gabino

Mojej mame nedávno diagnostikovali cukrovku.Berie lieky.Ráno sa vždy naje a potom zoberie lieky aj na cukrovku aj na tlak.Susedka si pichá inzulín,vstáva,pichne si a naje sa.Tvrdí mojej mame,že to robí zle,že najprv si treba dať liek na cukrovku ako keby brala inzulín,potom si dať stravu.Ako je to vlastne?Poradte mi.

DiabetikIvo

gabino,

susedka povedala o aplikácii inzulínu iba to ako to robí ona a nie to kedy sa má inzulín správne aplikovať..

S podávaním inzulínu to totiž nie je také jednoduché, že sa aplikuje vždy pred jedlom...

Kedy ho treba pichnúť závisí jednak od spôsobu inzulínovej terapie (konvenčná = inzulín 1x, alebo 2x denne; resp. intenzifikovaná = inzulín 3 a viacej krát denne, resp. kontinuálne podávanie inzulínu inzulínovou pumpou)a jednak aj od toho aká je hladina cukru v krvi (glykémia)...

Takže môžeš kľudne povedať susedke, že nemá pravdu a ak o aplikácii inzulínu povie A tak musí povedať aj k tomu aj B, C..., Z. Alebo musí povedať, to že ona má striktne svojim diabetológom predpísanú aplikáciu inzulínu vždy pred jedlom bez ohľadu na ďalšie okolnosti...

gabino

no dakujem za rady.Našla som to na podrobnom rozpise,po jedle je to tam písané.Mama má ináč 51 rokov a bola sama u lekára samozrejme.Mna len to nenechalo na pokoji,že susedka hovorila,ked inzulin treba pred jedlom,určite aj tabletky.Ešte raz vdaka každému,kto prispel.

DiabetikIvo

V Európskej databáze registrovaných liekov a liečiv si nájdi liek svojej mamy a stiahni si k nemu aj podrobný popis. Adresa databázy je tu: www.ema.europa.eu

Popisy liekov sú tu uvedené vo všetkých jazykoch EU, teda aj v slovenčine. Takže radšej sa pozri sem ak nemáš príbalový letáčik a uvidíš...

jaanna

nie je znamy vek mamky,ci bol s nou niekto pri lekarke-vtedy sa bolo treba o tom informovat...na cukrovku je predsa viac druhov liekov a takto sa poradit neda...

jaanna

ako můem vediet,co je napisane na letaku,ked neviem o aky liek konkretne ide.Pribalovy letak obsahuje podrobne informacie o zlozeni lieku,neziaducich ucinkoch,o tom ako a kedy ho podavat s cim zapijat a pod.Kazdy liek ma svoj pribalovy letak....je to predsa vseobecne zname-nie?

winki

hm a doktorka jej k tomu nič nepovedala? ani v lekárni? Na letáku je čo napísané? Moja babka to bere tiež po jedle.